liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi_Xp View Post
    ca sa il simti , tre sa il conduci macar peste 3000 rpm ,altfel ,intr-adevar nu e mare diferenta pana la 1500-2000 rpm ...
    cristi, scrie pe undeva pe avataru meu ca merg batraneste? ) pai asta am si facut cand am pus mana pe un 16v..schimbat numai pe la 6000..clar peste 1.4, ca doar n oi fi nebun sa zic ca nu, da nu indeajuns de bun incat sa ma faca sa l aleg in detrimentul unui 1.6 8v...eu n am simtit mare diferenta si nu poti sa zici ca sunt pretentios, ca doar merg zi de zi cu 75 de ponei, si aia doar pe foaie
    sigpic

    Comment


    • )).......)))........)))



      si cand esti in a 5a ce se intampla daca ii dai si R (rachet).......isi i-a zboru cred))




      ON:sper ca are scaun cu reglaj lombar sa stea cat mai confortabil omu cand o calca in a4a.
      Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
      -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
      Silent Coat.

      Comment


      • De ce nu l-ai alege in detrimentul unui 1.6 8V fata de care este net superior la capitolul performante si in majoritatea situatiilor consuma mai putin ? De fapt 1.6 16V consuma ~ cat un 1.4 MPI, diferenta aia de aproximativ 200g / 100 km o consider neglijabila. Apropo, nu vorbesc din carti, am avut si 1.4 Laureat inainte si cam atat e diferenta la consum mediu. La drum lung consumul la 1.6 16V variaza intre 5.5 si 6.5% la un stil de condus normal (fara sa abuzezi de turatii, fara sa sari de 130 km/h pe distante mari). Bineinteles daca ti se pune pata poti scoate si 4.5%, nu e asta o problema (am pus poze pe threadul cu consum).

        Cat despre 1.4 16V de la KIA, m-ai facut sa rad putin, intr-adevar este o gluma, in sensul ca Loganul face misto de Ceed 1.4 16V la orice ora in orice treapta si are performante similare cu 1.6 16V de la KIA care are cam 20 CP in plus. Nu ma mira ca ai facut o astfel de afirmatie din moment ce tot tu ai spus ca diferenta intre 1.4 8V si 1.6 16V nu e mare.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Originally posted by ktalyn28 View Post
          )).......)))........)))



          si cand esti in a 5a ce se intampla daca ii dai si R (rachet).......isi i-a zboru cred))




          ON:sper ca are scaun cu reglaj lombar sa stea cat mai confortabil omu cand o calca in a4a.
          Imi pare rau,dar la 1.4 nu o sa simti asa ceva,ci la 1.6 si 1.5 ;)

          Eu o calc friend! ;)
          Last edited by fanrenault; 28 January 2011, 23:55. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • ..mai bine lipeste pedala de pres sa ramana acolo ..si numai e nevoie sa o calce de atatea ori !

            Comment


            • La acceleratii normale e modesta masina, nu brutala.Trebuie calcata putin mai tare sa iasa fiara,dar iese si consumul. ;)

              Comment


              • fanrenault am inteles ca la 1.6, ca am vazut ce motorizare ai.....nu imi spune ca te baga in scaun si cand e pe gaz?:-s
                Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                Silent Coat.

                Comment


                • Ba nene,esti penal!Ti s-a mai zis?

                  Acum cateva posturi ziceai nu ca trage "Pe bune ca nu trage! :|",si mai inapoi ziceai ca te baga in scaun...pai ori trage ori nu mai trage,nu? Ai vrut sa fii retoric?
                  Ia zii tu,1.6 asta al tau (Turbooooo) pe ce merge cand simti senzatia aia extrema?Pe gaz?
                  Si tu faci parte din grupul celor ce "calca" masinile pana la 50 in a 4a?Foaaarte taaareeee!

                  Comment


                  • Pe gaz am ajus la 165 lejer si mai tragea hoho... Cred ca daca era pe benzina si mai tare tragea,nu exagerez.Stiu ca voi credeti ca exagerez. Firma sistemului gpl e Milano. Nu te andi ca daca e gpl e moarta masina,chiar deloc. Si eu am crezut ca cine stie ce putoare o sa fie.....

                    Comment


                    • Originally posted by fanrenault View Post
                      La acceleratii normale e modesta masina, nu brutala.Trebuie calcata putin mai tare sa iasa fiara,dar iese si consumul. ;)
                      Cred ca vorbesti de alta masina nu despre logan.Iar chestia cu calcatu in blana din 60km/h in a4a e o mare prostie.
                      Mai departe nu zic, ca nu am permis sa le dau lectii la altii de condus.
                      AG 16 Y M A

                      Comment


                      • Cred ca ai gresit...
                        Firma sistemului e Louis Vuitton din Milano...

                        Comment


                        • @CataLiNNN,ma, nu inteleg de ce trebuie sa va simtit asa de ofensati. Cand am zis "te impinge in scaun" nu m-am referit la brutalitate ci la ompingere in scaun modesta,de accelereatie buna,ca spunea unul ca nu sunt potrivite treptele 4 si 5 la 1.6 si 1.4 la 1.6 sunt bune,la 1.4 mergeau un pic mai scurte.

                          Comment


                          • Originally posted by - Geo - View Post
                            cristi, scrie pe undeva pe avataru meu ca merg batraneste? ) pai asta am si facut cand am pus mana pe un 16v..schimbat numai pe la 6000..clar peste 1.4, ca doar n oi fi nebun sa zic ca nu, da nu indeajuns de bun incat sa ma faca sa l aleg in detrimentul unui 1.6 8v...eu n am simtit mare diferenta si nu poti sa zici ca sunt pretentios, ca doar merg zi de zi cu 75 de ponei, si aia doar pe foaie
                            pai ma faci sa rad cu afirmatia ta ...
                            tu ca de ce sar asa pe 16v...eu am mers cu 16v si desi am 1.4 nu m a impresionat deloc..
                            intr-adevar intre un 16v si un 8v nu is diferente foarte mari, dar de la 1.4 sincer ar trebui sa fii impresionat .
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Poate ca pe viitor cand vei recitii mesajele tale ne vei da dreptate.
                              Eu tot nu inteleg care e diferenta asta de la cer la pamanat intre 1.4 si 1.6 .
                              BTW: Eu unul nu sunt ofensat deloc,chiar ma bucur pentru tine ca iti trage masina asa bine.

                              Comment


                              • "Eu tot nu inteleg care e diferenta asta de la cer la pamanat intre 1.4 si 1.6 ."Amice! Si eu ma contraziceam cu un prieten bun care are si el logan,dar 1.4,spunea ca nu e diferenta,mi-a aratat cum trage cu a 3-a de la 3000 la 5000 (o demonstrati scurta). E diferenta mare,si sunetul e mai moale.Cand l-am dus cu al meu (1.6)......... ;) Nu am zis ca e proasta motorizare 1.4,satana fereste Am vazut 1.4 gpl de 500.000 km,acel prieten nu stie ce inseamna defectiune, o are de 5 ani,eu de 6 ;) OK ,v-am lasat. Sanatate! ;)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google