liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by FloNZN View Post
    ma bate un golf 3 din 1996 cu motor de 1,8 benzina?
    Originally posted by FloNZN View Post
    Atunci ar trebui sa merg cu tupeu sa ma dau, fara sa-mi fie frica...
    te incurci in propiile cuvinte.
    te las ca ma duc la somn .

    Comment


    • asa zic si eu!
      http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

      Comment


      • chiar imi e somn , hai si tu ca iti lipseste , dupa care te duci fresh cu tupeu sa te dai .

        Comment


        • Gata, ati adormit?

          Cumparatura cu golful s-a facut?
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • logan dci 85 cp pana la vreo 70-80km/h sta paralel cu o dacie berlina pe injectie;) testat nu cu loganul chiar cu dacia s-a mers si a stat cel putin paralel cu el;) in unele cazuri si luat-o dci ;)! de ce? din cauza faptului ca este diesel si este mai greu banuiesc ;) chiar e posibil:-?

            scrie te rog fara prescurtari mirc .
            Last edited by Cristi_Xp; 12 May 2011, 10:57.

            Comment


            • Focus 2 1.6 tdci 110 CP stock (eu) vs Logan 1.6 16v (3-1)
              La a doua runda am mers eu cu loganul pt ca credeam ca nu e experimentat soferul in ale liniutelor si mi-am luat-o.
              La a treia runda am plecat prost.
              La ultima runda cu softul de 140 CP il vedeam in oglinda retrovizoare.
              Sunt primele linuite cu un logan 1.6 16v si pot spune urmatoarele (parere proprie si a nu se generaliza): pleaca foarte bine loganul pe tr. I si II dar pierde mult pe a III-a, iar a IV-a nici nu se mai ia in calcul, deci cei 5 CP in plus ai focusului au contat putin.

              Comment


              • LOGANUTZU: nu e posibil. Ori merge prost dci-ul, ori merge prost soferul. Cu Berlina, fie ea si pe injectie fara modificari nu stai langa Logan DCI 85. Poate cu dieselurile mai vechi de 65 si 70 cp sa ai o sansa.
                knx: eu zic sa mai incerci si cu alte Loganuri 16v. Din ce am observat pe 400m diesel vs benzina la puteri asemanatoare cam de fiecare data si-o ia dieselu'. Il penalizeaza greutatea in plus, demarajul mai slab, schimbarile de treapta mai dese.
                Last edited by Nepotu123; 12 May 2011, 11:37.

                Comment


                • Foarte bine ca apar pareri si din tabara cealalta (adica a celor care nu poseda logan)

                  foarte bine punctat @knx, ai dreptate cu cutia de viteze
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • @dsign multumesc de aprecieri

                    @Nepotu123 cu siguranta voi mai incerca si cu alt 16v in conditii safe bineinteles ;) dar totusi eu zic sa nu generalizezi cand afirmi ca dieselul si-o cam ia cam de fiecare data pentru ca sunt multi factori care intra in calcul in aceasta ecuatie (soferul, greutatea masinii, uzura ambreiajului, etajarea cutiei, etc.) factori care pot veni in ajutorul dieselului.
                    Stiu ca este un forum monomarca si fiecare isi apara sau isi ridica in slavi masina (poate ca e cam dura exprimarea) dar trebuie sa fim realisti in anumite situatii date si sa acceptam cand concurenta ne da peste nas chiar daca nu ne convine .

                    Nu vreau sa se transforme topicul intr-un diesel vs. benzina dar a trebuit sa iti raspund cu riscul de a fi offtopic

                    Drive safe
                    Last edited by knx; 12 May 2011, 11:59. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Nepotu123 eu ti-am relatat ce s-a intamplat, eu nu am zis 400m sau o portiune lunga ,am zis gen 70-80km/h acum nu stiu ce sa zic stii bine ca toate daciile difera intre ele,tin sa zic ca dacia nu are absolut nicio modificare este stock nu stiu poate masa si faptul ca e benzina sa se fi dus mai bine pana la vreo 70-80

                      Comment


                      • Dai in ea si n-o ierta, schimba inuman, pleaca din cuplu maxim. Nu te cred la faza cu 1310...
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • Nu are cum sa bata dacia berlina,e obosita rau prin maxim 150 km/h )

                          Comment


                          • @knx: Nu ridic in slavi si nu apar Loganul chiar daca aici e Loganclub totusi trebuie sa fim obiectivi si sa n-o dam in fanatism si alte manifestari. Ti-am zis sa mai incerci si cu un alt Logan pentru a-ti face o impresie generala.
                            Cat despre Diesel vs Benzina la puteri identice sau asemanatoare, pe 400m eu asta am observat. Desigur pot interveni si alti factori care rastoarna situatia dar in general benzinarul are un avantaj.

                            Comment


                            • knx, ce greutate are focusul tau ? eu am condus un focus de 1,6 benzina si mi se pare greoi tare( 1300 kg daca nu ma insel ) la un deal cu masina plina abia depaseam o dacie pe injectie...poate mi se parea mie . In schimb cand e masina goala merge super, am facut si o liniuta cu 1,4 meu si 1,6 lui si mi-am cam luat-o
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment


                              • Ala tdci e diesel 0-100 11,1 sec si viteza maxima 188 km.h cuplu 240 nm :P

                                Conteaza si aerodinamica ,focusul e mai jos + ca e mai asa.... aerodinamic.De exemplu am vazut golf 5 1.4 care acceleraza 0-100 mai greu decat logan 1.4 dar pana la 160 accelereaza mai repede asa si aici logan 1.6 16v cu 1.6 focus + ca focusul are si cuplu mai mare :P
                                Last edited by fanrenault; 12 May 2011, 13:07. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google