liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi_Xp View Post
    povesti ) cu Mos Craciun ...
    Cu cate SN (in stare buna!) ai facut proba cu 1.6 mpi ?

    Comment


    • 165 70 14 sunt mult mai mici. ca aproape cu 4 cm mai mici. deja e ca si cum ar avea diferential scurt fata de logan

      sa zic ca pe mine m a ars o SN tziganita. am preferat sa nu postez din cauza rusinii. in trafic mi a tras o din toate pozitiile. nu stiu ce avea pt ca nu am vorbit cu respectivul. am preferat sa fac stanga la semafor desi trebuia sa merg inainte. se vedea ca e "racing"

      Comment


      • cu 2 si o solenza . Una avea si evacuare sport ,si nimic prin interior si cu toate ca am pierdut un pic cu intratu in a2a ,pe 3a l-am facut ,deci nu are nicio sansa indiferent cati credem in mos craciun .
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • si tu erai stock ? vorbim de 1.6 full stock. eu nu cred ca tu ai fost stock macar o secunda. nu am fost eu da pai tu

          Comment


          • pe vremea aia era stock ...
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • eu m-am dat cu supernova si l-am batut .. urat
              Its just a car ...

              Comment


              • Daca era cazatura e normal.
                In mod normal n-ai cum sa dovedesti SN.

                PS: daca ne intalnim nu te mai provoc, nu mai trage cum tragea )) (a mea)

                Comment


                • Mie mi-a confirmat-o un proprietar de SN care mai facea "cumparaturi" cu ea. Mi-a zis ca a facut 1.4 dar si-a luat-o de la 1.6. Sunt totusi 15 cai diferenta + un cuplu mai mare. Nu stiu daca ii suplinesti cu niste roti mai mici si 100 kg in minus.

                  Comment


                  • Sunt 13 cp (real) diferenta si vreo 200 kg la greutate + rotile mai mici care cica e avantaj la demaraj.
                    Faceti voi socotelile.

                    Comment


                    • Originally posted by Nepotu123 View Post
                      Mie mi-a confirmat-o un proprietar de SN care mai facea "cumparaturi" cu ea. Mi-a zis ca a facut 1.4 dar si-a luat-o de la 1.6. Sunt totusi 15 cai diferenta + un cuplu mai mare. Nu stiu daca ii suplinesti cu niste roti mai mici si 100 kg in minus.
                      cred ca unii aveau stroker la 1.6 pe supernova ,d-aia mergeau asa tare )
                      totul depinde de sofer .Eu in afara de 16v resoftat n-am luat bataie de la nicio "dacie" ,si cu 16vu cand eu cand el ...asta inainte sa pun axa ,dar am si crapat o cutie pana in 50-60 mii km , partial vina mea,partial reparatie de dorei in service .Dupa ce am pus axa nu mai puteam liniute ca pierdeam pe plecarea de pe loc foarte tare, ulterior mi-am dat seama dupa 1 an ca aveam 4 supape strambe ,si pierdeam compresie pe turele mici , dar in mers pana la 180 aveam 2 masini in fata de un 16v stock .Dupa ce am dat jos catalizatorul , nu am observat nicio diferenta fata de cum stateam cu masinile respective inainte de modificare .
                      La victime mai adaug si un civic de 90 cp cu admisie si evacuare sport, un opel astra 2.0 150 cp cu sofer planta.La volan la 16v pe 1-2 si un pic din 3 un vectra cu ceva motor v6 , ce ne prostea ca are 80 cai )
                      Eu am incercat cu roti pe 16" vs un 16v softat, pe 1-2 il bateam ...pe 3 la jumate trecea de mine tare .I-am pus 2 oameni in masinade 70 kg , pe 1-2 il faceam ,pe sfarsit de 3a mai prindea si ma batea ...deci indiferent cat de greu e ...tot de prinde din urma , diferenta e cat de repede te prinde .
                      de la o anumita viteza , nu cred ca mai conteaza asa mult cat de greu e ,doar pana se pune cat de cat in miscare .
                      Last edited by Cristi_Xp; 17 May 2011, 21:41.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • ...cu sofer planta
                        Totusi 140 kg (~2 pers) conteaza mult la 400 m.
                        Te cred totusi pt ca ai incercat.

                        Ceva similar am facut in vremurile bune (cand nu am venit sa-mi dai avansul inapoi) al meu vs 1.4 stock cu gpl (facut pe benzina), ii dadeam rau , am pus o pers de 60 kg in dreapta, tot i-am dat, si culmea, pe tr III.

                        Comment


                        • Povestea de seara...

                          Azi eram senzatie prin oras, eu cu inca 2 tovarasi si Borbeturile in portbagaj, vedem un Megane Shake It (penultimul model), dci, alb cu folie pe spate, de Buzau, o gagica la volan, ea pe banda 2, eu pe banda 3, claxoane, zambea fraiera, ii fac cu mana insistent, o lua inainte. Mergem noi usor, la un moment dat imi face manevra, si imi taie fata fix la o trecere de pieton(T)i, daca nu prindeam strat de-ala rosu sub roti o executam la spate original. Apoi dai dupa ea, eu pe liniile de tramvai, ea pe banda 2 pana i-am taiat fata si am franat si eu ca sa fim chit, fix la semafor dupa care vine un taximetrist langa mine "baieti tineri, pacat de voi, ce-i aia sa alergati asa?" Noi ca ne taiase fata si franase brusc, i-am repetat manevra sa nu ne uite la care el "am vazut ca era sa intrati in Meganu' ala, nu va tin franele, e Logan" si eu, "problema e ca tin foarte bine, nici frana de motor nu mai era buna pe moment, am mers tarasH, am gumele "bune" si cu masina grea". La semafor eu o luasem inainte si aia se dusese, nebuna dracu'!

                          Las' ca asa se invata omul, mai un drift, mai o frana, o janta, cred ca ma bag la drifturi.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • Una e o urmarire asa prin oras noaptea cand nu mai e nimeni pe strada, o liniuta, dar cand se ajunge la manevre din astea copilaresti si periculoase gen intrat brusc in fata si pus frana eu zic ca nu mai e distractiv. Daca te pupa sau o pupai(cu masina nu altfel, ca atunci iti placea ) sa vezi ce te mai distrai .

                            Comment


                            • Cand ai 2.6 presiune pe rotile din fata si 2.5 pe spate, e panarama rau (185/65)! Aici am povestit driftu' de acum cateva zile(215 40 16)?
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian___32 View Post
                                Nu.
                                1.6 100 cp.
                                Pana pe la 4500 rpm nu prea simti diferente intre 1.6 100 cp si 1.6 115 cp.
                                Cat e de puturoasa (si grea!), la reprize bate Logan 1.6 mpi.
                                Atunci ce poti spune de 1.6 mpi..?
                                Imi pare rau sa te contrazic dar sunt diferente intre cele doua. varianta de 100 cp, dupa cum am spus, e puturoasa la turatii mici pe cand cea de 115 cp accelereaza liniar incepand de la turatii mici si crede-ma ca le-am condus pe amandoua foarte mult timp si stiu ce spun.

                                De 1.6 mpi pot spune ca e singura motorizare Logan pe care mi-as lua-o, chiar si in detrimentul dci sau 1.6 16v (am motivele mele pe care nu vreau sa le expun pentru a nu da nastere la polemici). Este motorizarea ideala, din punctul meu de vedere, pentru greutatea loganului. Then again, e doar opinia mea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google