liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aleXpeed View Post
    .............stau egal cu 1.4 preference remapat cu motor ca nou........................
    Daca in momentul de fata stai egal cu 1.4 remapat cum trebe, iti spun ca nu prea faci 1.6 mpi stock.
    Eu m-am dat cu 1.6 mpi (Preferance)si am luat bataie o masina pana pe la 140.
    Din 3 inercari cel mai bine a fost juma de masina bataie, dar am plecat mai bine ca el.
    Din ce am remarcat, pe tr III se face diferenta, pe IV foarte putin.

    Comment


    • Kia de 1.4 parcurge primii 400m in 17.8 sec. Un logan de 1.6 fara nicio modificare, parca tot pe acolo, nu? Deci diferenta o va face plecarea de pe loc.

      CLK 280 vs auti TT - n masini din partea Audi-ului. Nu stiu ce modificari avea, dar mergea serios.

      Comment


      • eu fac pe 402 m cu om in dreapta de 90 kg si toate catrafusele (scule, roata rezerva, scaune, banchet) 18.4s.

        Asta ar insemna ca eu fara acea persoana din dreapta sa fac destule probleme la 1.4 kia. Speed-ul sta egal cu mine. nu am decat remapare facuta, iar motorul este luat de la remat si dupa spusele lor ar trebui sa am vreo 50 000 km.

        Comment


        • Daca soferul la 1.6 stie sa mearga bine cu masina, cu 1.4 doar softat nu il faci.
          Eu cand aveam doar soft, traseu pe 45 fara catalizator si corp clapeta marit, pana la 120 statea 1.6-le laureat la aripa mea din spate, apoi pe a4a trecea pe langa mine...
          AG 16 Y M A

          Comment


          • versus

            Originally posted by Cezar View Post
            Kia de 1.4 parcurge primii 400m in 17.8 sec. Un logan de 1.6 fara nicio modificare, parca tot pe acolo, nu? Deci diferenta o va face plecarea de pe loc.

            CLK 280 vs auti TT - n masini din partea Audi-ului. Nu stiu ce modificari avea, dar mergea serios.
            17.8 s sunt cronometrate de cei de la auto motor si sport ( am revista acasa ).Mai am si un alt numar al revistei in care sunt facute masuratori la un Sandero 1.6 MPI de 90 Cp ( masa 1111kg ) si o sa va dau datele si pt. Kia si pt. Sandero:

            Kia Cee'd 1.4/Sandero 1.6 MPI

            0- 80km/h 7.4s/ 8.0s
            0-100km/h 11.4s/12.0s
            0-120km/h --- /17.6s
            0-130km/h 19.9s/20.9s
            0-140km/h 24.1s/25.2s
            La Sandero nu este dat timpul pt. 400m.

            Mi se pare mare diferenta ( vb, de Kia ) dintre 130km/h si 140 km/h pt. ca m-am cronometrat si eu si am scos urmatorii timpi ( cu cauciucurile de iarna ):
            0- 80km/h 7.8s
            0-100km/h 11.5s
            0-120km/h 15.7s
            0-130km/h 19.0s
            0-140km/h 22.5s
            0-160km/h 30.5s

            Originally posted by al!n View Post
            Daca soferul la 1.6 stie sa mearga bine cu masina, cu 1.4 doar softat nu il faci.
            Eu cand aveam doar soft, traseu pe 45 fara catalizator si corp clapeta marit, pana la 120 statea 1.6-le laureat la aripa mea din spate, apoi pe a4a trecea pe langa mine...
            Si acum ce ai in plus?
            Last edited by flopy84; 28 May 2011, 21:28. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • are sala luata
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • ))))
                Fata de atunci am serpi, alt traseu pe 50mm si nu mai am corpu ala marit.
                AG 16 Y M A

                Comment


                • versus

                  Si de atunci te-ai mai dat cu cineva?
                  Last edited by Seba; 29 May 2011, 22:51.

                  Comment


                  • Originally posted by flopy84 View Post
                    ...................

                    Kia Cee'd 1.4/Sandero 1.6 MPI

                    0- 80km/h 7.4s/ 8.0s
                    0-100km/h 11.4s/12.0s
                    0-120km/h --- /17.6s
                    0-130km/h 19.9s/20.9s
                    0-140km/h 24.1s/25.2s
                    La Sandero nu este dat timpul pt. 400m.

                    Mi se pare mare diferenta ( vb, de Kia ) dintre 130km/h si 140 km/h pt. ca m-am cronometrat si eu si am scos urmatorii timpi ( cu cauciucurile de iarna ):
                    0- 80km/h 7.8s
                    0-100km/h 11.5s
                    0-120km/h 15.7s
                    0-130km/h 19.0s
                    0-140km/h 22.5s
                    0-160km/h 30.5s

                    ....................
                    Normal ca ti se pare mare, pentru ca tu ai cronometrat (asa gandesc eu) viteza aratata de kilometraj care nu e deloc reala si te fura mult la timpii obtinuti.
                    Asa am scos si eu 0-100 in ~11,8 sec si 0-130 in ~20 sec.

                    PS: am aflat care e treaba cu acel dci 85 cp de la care am mancat bataie, desigur ca e cipuit ) dar cica asa ''finut'' pe la ~100 cp numai.

                    Originally posted by al!n View Post
                    ..........................
                    Eu cand aveam doar soft, traseu pe 45 fara catalizator si corp clapeta marit, pana la 120 statea 1.6-le laureat la aripa mea din spate, apoi pe a4a trecea pe langa mine...
                    Mai lasa-l drac...pe II si III erai binisor in fata lui si cum dadea IV sarea el in fata...
                    Poate o fi avut buton de NOS )
                    Pe 400 m ajungi undeva la ~130/h, nu prea vad unde apuca sa-ti sara asa in fata, poate v-ati dat pe distanta mai mare.

                    Eu cu 1.6 Preferance diferenta se facea pe tr III, pe IV nu se mai indeparta (ma rog, foarte putin ca se termina liniuta! ).
                    Last edited by Octavian; 29 May 2011, 10:21. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Erau vro 700m acolo.Pe 400m cred ca il luam la limita.
                      AG 16 Y M A

                      Comment


                      • versus

                        Originally posted by Octavian___32 View Post
                        Normal ca ti se pare mare, pentru ca tu ai cronometrat (asa gandesc eu) viteza aratata de kilometraj care nu e deloc reala si te fura mult la timpii obtinuti.
                        Asa am scos si eu 0-100 in ~11,8 sec si 0-130 in ~20 sec.

                        PS: am aflat care e treaba cu acel dci 85 cp de la care am mancat bataie, desigur ca e cipuit ) dar cica asa ''finut'' pe la ~100 cp numai.


                        Mai lasa-l drac...pe II si III erai binisor in fata lui si cum dadea IV sarea el in fata...
                        Poate o fi avut buton de NOS )
                        Pe 400 m ajungi undeva la ~130/h, nu prea vad unde apuca sa-ti sara asa in fata, poate v-ati dat pe distanta mai mare.

                        Eu cu 1.6 Preferance diferenta se facea pe tr III, pe IV nu se mai indeparta (ma rog, foarte putin ca se termina liniuta! ).
                        La mine eroarea este mica, undeva intre 2% si 3%, verificat cu GPS-ul si certificat si de cei de la automobileTV mai demult.
                        La 100 pe bord am 98 pe GPS
                        120 117
                        130 127
                        140 137
                        150 146
                        160 155
                        170 165
                        180 175
                        200 194

                        Adica de la 127 km/h reali la 137km/h reali sunt tot 10km/h.
                        Ceea ce vreau eu sa spun este faptul ca pana la 130km/h timpii mei sunt apropiati de cei dati in revista, insa de la 130km/h la 140km/h este o diferenta mai mare.

                        Dar hai ca nu vreau sa devin offtopic.
                        Ideea este ca eu cared ca in afara de 1.6 16v, nici o alta motorizare stock nu ma bate, mai ales daca ne dam pe 600-700 m.
                        Ramane de vazut in practica ce se intampla.

                        Comment


                        • 600-700 m? Cine se da domnule asa de mult? Deja la distanta aceea, ai viteza mult prea mare.

                          Comment


                          • versus

                            Unde m-am dat eu cu bossake am ajuns pe la 150km/h.
                            Last edited by Seba; 29 May 2011, 22:51.

                            Comment


                            • Cu plecare de pe loc ti-o iei pe 400 m si de la 1.6 mpi (preferabil unu fara AC )) .

                              Eu zi sa incerci prima data cu un 1.4 cipuit, uite incearca cu Alex care are si GPL pe masina.

                              Comment


                              • versus

                                Preferabil si fara banchete si roata de rezerva.
                                Ramane de vazut. In principiu, de maine incolo sunt disponibil.

                                Ma dau si cu Alex daca are doar resoftare.
                                Last edited by Seba; 29 May 2011, 22:48. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google