liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • azi m-am "jucat" cu un amic cu un 1.6 full ... de la 80 la 160...tr 3 si 4...egali...nu ma asteptam acum ramane sa vedem pe 400m

    Comment


    • Originally posted by laur @ View Post
      ma gandeam sa fac o liniuta cu polizorul meu contra unui golf 1.9 tdi de beharca ,cam din 95 e masina.am vreo sansa? vreau sa-i scot figurile din cap lu ala cu golf.mentionez ca nu am mai participat la o liniuta,deci nu am experienta,dar as face-o acum sa nu mai vb urat de dacia.trebuie sa apar imaginea dacia.
      Am dat eu cu golf 3 1.9 tdi 1996 daca imi aduc bine aminte, 90 cp, cu vreo 500 k km la bord. Era in spatele meu dar recupera usor cu a 4-a. Incearca si spune-ne
      Ok, numele meu e Laur...

      Comment


      • Originally posted by laur @ View Post
        ma gandeam sa fac o liniuta cu polizorul meu contra unui golf 1.9 tdi de beharca ,cam din 95 e masina.am vreo sansa? vreau sa-i scot figurile din cap lu ala cu golf.mentionez ca nu am mai participat la o liniuta,deci nu am experienta,dar as face-o acum sa nu mai vb urat de dacia.trebuie sa apar imaginea dacia.
        nici o sansa .doar daca lu ala i-a murit jumate din herghelie si pe deasupra spui ca nu ai nici experienta.
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • POate daca i-ar patina ambreajul l-ai face :| Oricum,stai linistit,ca multe masini de 1.2 de 75 cai se comporta asa. ;)

          Ala cu golful rade daca te-ar bate la liniuta,dar nu se gandeste ca nu e logic sa razi de toata firma dacia ca a batut un model de dacie cu motorizare mica.Asta e ca si cum ar rade de volkswagen ca firma ca e jale,ca nu stiu ce....... ca polo 1.2 sau golf 1.4 de 80 de cai sunt puturoase rau,sau de 2.0 sdi ca are 75 de cai...... Nu e corect,ca poti sa aduci aduci vw cu motorizari mai puternice.
          Last edited by fanrenault; 1 June 2011, 13:09. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by laur @ View Post
            ma gandeam sa fac o liniuta cu polizorul meu contra unui golf 1.9 tdi de beharca ,cam din 95 e masina.am vreo sansa? vreau sa-i scot figurile din cap lu ala cu golf.mentionez ca nu am mai participat la o liniuta,deci nu am experienta,dar as face-o acum sa nu mai vb urat de dacia.trebuie sa apar imaginea dacia.

            Nu ai un prieten cu 1.6 macar, sa ii dea niste autobuze, macar sa stii o treaba sa fie rusinea mare :P
            sigpic

            Comment


            • pai daca l-ar face unu cu 1.2 rusinea ar fi mult mai mare.masina lui e destul de coapta.

              Comment


              • Il face un clio de 1.2 tce Ala aude 1.2 si rade dar nu stie ca 1.2 ala are 150 Nm stock si cu o remapare il cresti la cel mult 200 Nm cuplu

                Comment


                • Eu zic ca e destul de mare posibilitatea sa-l faca cu Loganu, chiar si de 1.2. Golfu' ala daca e corecta data fabricatiei pe care a spus-o el adica 1995 poate sa aiba:
                  1.9 D 1896 cc 4cyl Diesel 64 PS (47 kW; 63 hp) @4400 rpm 124 N·m (91 lb·ft) @2000−3000 rpm 17.6 sec 0-100 km/h 1991−1997 anii in care s-a pus pe Golf 3
                  1.9 TD 1896 cc 4cyl Diesel 75 PS (55 kW; 74 hp) @4200 rpm 150 N·m (110 lb·ft) @2400−3400 rpm AAZ 15.1 sec 0-100 km/h 1991−1997
                  1.9 TDI 1896 cc 4cyl Diesel 90 PS (66 kW; 89 hp) @4000 rpm 202 N·m (149 lb·ft) @1900 rpm 12.8 sec 0-100 km/h 1993−1996
                  Niciuna din motorizarile astea nu impresioneaza la capitolul performante... care apropos sunt cand erau noi masinile, nu dupa 15-16 ani de folosinta cu nspe proprietari. Loganu' de 1.2 e masina noua care cu un sofer bun poate sa-si scoata timpul de 13.6 secunde declarat de producator. Asa ca merita incercat, mai ales daca proprietarul e cu gura mare de parca cine stie ce minune tehnica de masina ar avea, satisfactia e mai mare cand il privesti in retrovizoare .
                  Si cum am mai spus, majoritatea masinilor "bulgaresti" sunt cazaturi, nu toate dar 99% din ele.

                  Comment


                  • pe alea sdi de 64 sau 75 cred ca le faci cu 1,2.1,2 vs 1,9 90 cp mai greu.are turbina si asta il ajuta destul de mult.daca era un 1,6 mpi cred ca dadea "nana" la ala de 1,9 90 cp fara mari batai de cap.1,2 tce e cu totul altceva si nu prea o sa vedem asa curand pe dacia.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • TD ma gandesc eu ca vine de la Tubro-Diesel . Ala 1.9d de 63 cai e aspirat.
                      Oricum si cel de 90 de cai e destul de lesinat, m-am alergat cu cateva Audi-uri 80 1.9 tdi cu motoru' asta de 90 cai si le urmaream in retrovizoare cum fumegau .

                      Comment


                      • Originally posted by PiciuX View Post
                        azi m-am "jucat" cu un amic cu un 1.6 full ... de la 80 la 160...tr 3 si 4...egali...nu ma asteptam acum ramane sa vedem pe 400m
                        Al tau e chel? Remapat?

                        Originally posted by margelatu View Post
                        nici o sansa .doar daca lu ala i-a murit jumate din herghelie si pe deasupra spui ca nu ai nici experienta.
                        Nici chiar asa.
                        Un Golf4 1.9 tdi de 90 cp in stare buna face suta in ~12,5 sec (dupa carte, sper sa zic bine).
                        Toata treaba e sa scoti din utilaj absolut tot ce poate, totul sa fie la superlativ, sa schimbi corect treptele, se pleci bine, sa n-ai bagaje aiurea (sa scapi de roata de rezerva) sa fie benzina putina... ))))
                        Asa ai o sansa sa dovedesti pe unu ceva mai potent ca tine.
                        Cel putin in cazul meu s-a intamplat de multe ori.

                        Originally posted by laur @ View Post
                        pai daca l-ar face unu cu 1.2 rusinea ar fi mult mai mare.masina lui e destul de coapta.
                        Mai ! Cat fum scoate cand ii da talpa??
                        Am vazut la masini cu pretentii (A4, A6, Volvo ce-mi aduc acum aminte ca am facut) daca scot ceva mai mult fum sunt obosite, din sa zicem 130 cp de fabrica nu mai au nici 100...si rezultatul se vede clar la demaraj.
                        Last edited by Octavian; 1 June 2011, 18:41. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Nepotu123 View Post
                          TD ma gandesc eu ca vine de la Tubro-Diesel . Ala 1.9d de 63 cai e aspirat.
                          Oricum si cel de 90 de cai e destul de lesinat, m-am alergat cu cateva Audi-uri 80 1.9 tdi cu motoru' asta de 90 cai si le urmaream in retrovizoare cum fumegau .
                          da ce rau e motorul asta de 1,4.ma gandesc sa vand frigideru meu 16 v si sa-mi i-au un 1,4 "R" eu am vazut ca astia cu 1,6 16v nu prea fac liniute, asa cum faca astia cu 1,4 sau 1,2 ....cred ca le este frica de 1,4.mie personal imi este.ce ai zis tu e la fel ca atunci cand treci cu trabantul pe langa un parlit de logan dci la care ies palele la turbina pe esapament.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • E lasa...nu fii rau )
                            A uitat detaliile: nu numai ca erau Audi 80, dar erau cu motoarele VARZA.

                            Pot sa confirm ca un A4 (ala cred ca primu model) de 90 cp dizal la demaraj nu face 1.4, adica nu-ti da fum.

                            Comment


                            • eu vroiam sa subliniez faptul ca la liniutele astea conteaza si starea agregatului.daca o masina are toate piesele pe ea poate sa faca cu brio una mai puternica si care e varza.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • Daca nici starea "agregatului" nu conteaza la o liniuta, atunci ce?)
                                Ok, numele meu e Laur...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google