liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu chiar. dizalu' de 85 e cam langa 1.4. daca avea mai multi cai, a castigat..

    Comment


    • s-a mai dat cu un 1.6 ambition ...evacuare avea..altceva nu stiu sa va zic... tot o masina si ceva...

      Comment


      • Eu vs Ford Mondeo 2.0 TDCI 116 CP => 2-0

        Logan 1.6 MPI 87.5 CP vs Bora 1.6 16V 105 CP => 2-0

        Logan 1.6 MPI 87.5 CP vs Nissan Almera 1.5 98 CP => 2-1

        Mai era un tip cu Astra H 1.9 CDTI 120 CP dar s-a dat lovit cand a vazut rezultatul cu Mondeo.

        In viitorul apropiat o sa imi mai incerc puterile cu Ford Mondeo 1.8 125 CP, si-a luat un prieten azi. 10 cai in plus fata de 2.0 TDCI si greutate in minus, o sa fie interesant. Oricum astept 2500 km sa imi schimb uleiul, filtrele si sa trec pe NGK Iridium.
        Last edited by Shakar; 17 July 2011, 17:19. Reason: Automerged Doublepost
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Unde v-ati dat?
          Masina ta este stock? Dar celalalt logan 1.6 MPI, este stock?
          Daca este stock si cu toate tablele pe el vrau sa ma dau si eu cu el.

          Comment


          • Vad ca ti-e frica tare de o roata de rezerva lipsa, sau o bancheta, sau o remapare.
            Daca vrei sa te dai, te dai oricum, daca vrei sa demostrezi ceva...mai bine las-o balta.

            Comment


            • flopy84: pai stai asa putin, tu cu 105 cp sau cat are Kia 1.4 vrei sa te dai cu 1.6 90 cai? Nu vad de ce ai vrea ca 1.6-le sa fie neaparat stock atat timp cat tu ai din start 15 cai in plus. Daca tot vrei sa faci o treaba da-te cu 1.6 16v.

              Comment


              • Originally posted by flopy84 View Post
                Unde v-ati dat?
                Masina ta este stock? Dar celalalt logan 1.6 MPI, este stock?
                Daca este stock si cu toate tablele pe el vrau sa ma dau si eu cu el.
                Intre Slatina si Craiova. Am resoftare eu, restul masinilor sunt stock.

                Facut acum test drive cu Mondeo 1.8 125CP, foarte frumos merge masina insa trebuie neaparat sa incercam pe 402m, sunt curios. Diferenta mare in + sau in - nu este. Are ~1400 KG in talon, are multe optiuni (xenon, trapa, piele, magazie cd, scaune electrice/incalzite, etc, toate astea atarna ceva).

                PS - 1.4 pe Cee'd are 109 CP.
                Last edited by Shakar; 18 July 2011, 03:38. Reason: Automerged Doublepost
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Originally posted by Octavian___32 View Post
                  Vad ca ti-e frica tare de o roata de rezerva lipsa, sau o bancheta, sau o remapare.
                  Daca vrei sa te dai, te dai oricum, daca vrei sa demostrezi ceva...mai bine las-o balta.
                  Nu e voeba ca imi este frica, dar vreau sa vad cum stau lucrurile intre 2 masini stock care au in fisa tehnica acelasi timp pt. 0-100km/h; 11.5 s Logan 1.6 8v si 11.6 Kia Cee'd 1.4.

                  Originally posted by Nepotu123 View Post
                  flopy84: pai stai asa putin, tu cu 105 cp sau cat are Kia 1.4 vrei sa te dai cu 1.6 90 cai? Nu vad de ce ai vrea ca 1.6-le sa fie neaparat stock atat timp cat tu ai din start 15 cai in plus. Daca tot vrei sa faci o treaba da-te cu 1.6 16v.
                  Am 19 Cp in plus dar si 300 Kg mai mult decat un Logan chel. Cu 1.6 16v m-am dat si ma face pt. ca desi era varianta full ( Prestige ) tot are cu 150 Kg mai putin. Si ca fapt divers, omul chiar nu avea roata de rezerva pt. ca i-o furase, dar cu siguranta asta nu a contat.

                  Nu mi-e frica sa ma dau nici cu unul remapat, dar in momentul acesta ma intereseaza sa ma dau cu unul stock. Daca nu reusesc sa-l fac pe asta, ce rost ar mai avea sa ma dau cu unul remapat? Ma refer la 1.6 8v.
                  Last edited by flopy84; 18 July 2011, 18:07. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Acum daca are numai o remapare nu-i chiar un capat de tara.
                    Eu m-am dat cu tot ce am avut ocazia, 1.4 stock, remapat, 1.6 mpi stock sau remapat, 1.6 16V, dci 85 cp, etc.
                    Rezultatele oricum difera ceva, nici o masina nu demareaza exact la fel ca alta chiar daca motorizarile sunt stock (am patit cu 1.4 stock care sa traga ca o basina si altul care chiar m-a impresionat).
                    Daca mai pui si soferu in ecuatie, unele rezultate sunt chiar surprinzatoare ))

                    Comment


                    • Nu este un capat de tara, dar o remapare poate sa faca diferenta, pt. ca nici masina mea nu este vreo racheta. Cu 1.4 remapat ( si doar atat ) ma dau fara sa stau pe ganduri, dar nu asta ma intereseaza acum, ci un 1.6 MPI stock.

                      Comment


                      • Na, tu faci afirmatii numai ca sa pot comenta eu )) (glumesc).
                        Cum adica "cu 1.4 remapat ma dau fara sa stau pe ganduri"..?
                        Dar de ce ai sta pe ganduri cu 1.6 remapat?

                        Interesant ar fi absolut oricum ai lua-o, fie ca acel 1.6 mpi e remapat sau nu.
                        Daca e remapat si te dovedeste, se confirma faptul ca remaparea ii da un surplus clar de putere.
                        Daca e stock se va vedea ce inseamna plusul tau de putere dupa 100/h.
                        Diferenta cred eu ca se va face pe tr III (fie recuperezi usor, fie esti deja in fata).
                        Pe tr I si II cred ca Logan 1.6 mpi va trage mai bine, sau cel putin la fel de bine ca tine.

                        Comment


                        • @flopy84 eu si cu speed cautam de mult un 1.6 stock fara gaz dar nu prea gasim ... si noi suntem curiosi cum stam cu 1.6 stock avand o vaga impresie ca nu o sa luam bataie foarte mare.

                          A incercat alex cu un 1.6 remapat si cu gaz si diferenta a fost de o masina si ceva . Acum, dupa cateva reglaje cred ca se va mai micsora distanta.

                          Comment


                          • o8MeLC: Acum, dupa cateva reglaje cred ca se va mai micsora distanta.

                            Va astept oricand

                            Comment


                            • Ma dau eu cu Cee'd-u dupa ce imi fac compresia si rodajul, sa vedem daca-i va fi frica numai de 1.6 resoftat in sus.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by flopy84 View Post
                                Nu este un capat de tara, dar o remapare poate sa faca diferenta, pt. ca nici masina mea nu este vreo racheta. Cu 1.4 remapat ( si doar atat ) ma dau fara sa stau pe ganduri, dar nu asta ma intereseaza acum, ci un 1.6 MPI stock.
                                Tu ori vrei sa demonstrezi ce s-a vorbit cateva pagini mai in spate cum ca masini care 0-100 sunt egale ca timpi sunt diferite pe distanta de 400m?
                                Iti urez succes dar am indoituri profunde pentru ca puterile sunt totusi mici ~100 CP si diferentele pot apare din cu totul si cu totul alte motive (ex. cauciucuri)
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google