liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Niki B: exemplul tau e irelevant pentru ca vorbesti de masini incarcate. In situatia aia posibil sa aiba un oarecare avantaj dieselul din cauza cuplului foarte mare. Insa in rest 1.9 tdi 105 cp stock indiferent ca e Golf, Skoda, Audi, Seat etc si-o fura de la Logan 1.6 16v si la demaraj si la viteza. Da, daca mergi cu Tdi-ul si apoi cu Loganul din cauza cuplului o sa ti se para ca dieselul mananca pamantul, dar e o senzatie inselatoare, iar asta o observi cand pui masinile in paralel si ii dai.

    Comment


    • Ca de obicei,,,eviti un raspuns la o intrebare simpla...si gata discutia OFF TOPIC!!
      Mai vorbim la Poli ca aici iar o dai in SF-uri si caterinci!

      Vezi si tu macar datele oficiale de pe site Skoda 1.9 la timpi si vezi si la logan,,si apoi sa mai zici de asa ceva pe aici,,macar alea te pot lamuri ca noi aici NU si NU!
      Last edited by Ivan Marian; 3 August 2011, 12:01.

      Comment


      • @Nepotu - sunt de acord ca la demaraj de pe loc 16v ii este superior lui 1.9. Dar "ca'l face" la viteza si demaraj la viteze superioare, am o oarecare rezerva.

        Da, daca mergi cu Tdi-ul si apoi cu Loganul din cauza cuplului o sa ti se para ca dieselul mananca pamantul, dar e o senzatie inselatoare, iar asta o observi cand pui masinile in paralel si ii dai.
        Perfect de acord aici, stiu ca asa se intampla, insa imi mentin parerea ca in exemplul dat de Ivan Marian, la ~120-150 km/h, Audi'ul ar fi trebuit sa se duca mai bine decat Loganul.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Originally posted by Ivan Marian View Post
          Macar zi-ne si noua,,cat ai condus tu un logan 1,6 16v?? Sau daca te-ai suit vreodata in vreo unu??
          Mah da-l dreacu dar ce e asa special la masina asta? e unicat, au fost facute 14 in lume? e un rahat de masina cu 105 cai??? tu ai condus ceva mai puternic, o MASINA?? cand o sa mergi cu masini de 170-250-350 de cai vorbim, pana atunci in unicatul asta 1.6 16v la 140 daca iti da o rafala de vant din lateral ai cam pus-o! da-o dreacu ca prea exagerati!
          Chiar daca risc un galben pentru offtopic, dar nu ma pot abtine! Coborati cu picioarele pe pamant ca nu viteza maxima conteaza....degeaba treci tu cu tarnocopul ala pe langa mine la 160 si stai in masina ca in aro pe cutia de scule iar la "descalecare" puti a plastic!....pentru un om normal conteaza confortul, eleganta si alte aspecte, dar asa e romanu frustrat! Megi cu 180 cu loganu ai intrat intr-un pom si esti dezintegrat, nici nu te mai gaseste dreacu! aia e masina?......na ca m-am enervat!
          Last edited by PCH; 3 August 2011, 12:09.

          Comment


          • fi rau,,dar aici nu vorbim de confort sau dotari si alte cele,,ci de liniute,,curse si raliuri pe "autostrazile " patriei cu motoarele din dotare,,strict legat de motor si nu de dotarile masinii.
            Am zis ce am intalnit si nu am sustinut sau aberat vreodata ca loganul fata de alte marci de masini este superior...dar repet aici vorbim doar de motorizare 1.9 tdi fata de 1.6 16V..precum si de DISTRIGAZ (stie el care) Vs alte motorizari sau 1.4 ca al tau Vs 1.2!

            Comment


            • Pe mine ma doare fix in pix de "motoare"....ce motor asa special avem noi pe logan sa ne intrecem pe coclaurile astea? degeaba atinge a ta 180 si a mea 175...tot nu ai unde merge in siguranta cu viteza asta....plus ca sunt multe aspecte, gen franarea de tot rahatul la logan, instabilitatea si multe altele....vorbiti de parca doar voi aveti logan si nu stie nimeni cum merge! las-o dreacu ca trece unu cu o vectra din 96 pe langa noi de nu stim ce e aia....dar avem masini frumoase, stabile, puternice si au ajuns sa coste cat un sac de gogosari! nu spun ca loganul este de aruncat, dar nici sa se faca atata tam tam, uneori citesc de 2-3 ori numele forumului, ma si gandesc, "ma oi fi intrat pe CLUB MUSTANG?! sunt peste astia la M....la AMG, unde sunt"??

              Comment


              • Daca era Audi de 101 cp, nu prea ai sanse cu 1.6 sa-l faci de la 120 km/h in sus. Poate ca benzinarul accelereaza mai bine de la 0 la 100, dar pe reprize, TDI-ul sta mult mai bine.
                Mariane, parerea mea este ca baietii aia s-au jucat cu tine.

                P.S. De unde stii ca era Audi A3 TDI cu 101/105 cp si nu era 2.0 TDI, 140 cp?
                Last edited by vitriol; 3 August 2011, 13:05.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by aleXpeed View Post
                  Mai nou nici soft nu are, stateam egali dar crede ca daca eu bat 1.6, o sa bata si el logic. Ceva nu se leaga, 1.4 stoc Preference, maa' da-l naibaa. Clar are 1.6).
                  miroase de la o posta ca are 1.6 empeiI )) ...
                  Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                  Comment


                  • P.S. De unde stii ca era Audi A3 TDI cu 101/105 cp si nu era 2.0 TDI, 140 cp?
                    Inseamna ca eu sunt analfabet si numai stiu sa citesc pe fundul masinii motorizarea!!!
                    Si aici am incheiat,,,S-au jucat cu mine de la cap la coada si apoi au renuntat ca sa ma simt eu bine> Deci gata cu subiectul asta ca vad ca deja am ajuns si ANALFABET si numai stiu ce scriu si sa citesc un.... A3 si 1.9 TDI pe curul unei masini,,,sau ca numai fac diferenta intre masini si soferi sau daca am mers pe banda de langa aratura sau nu!

                    Comment


                    • De ce te arunci in afirmatii de genul asta? In poza pe care ai postat-o tu cu Audi A3, scrie pe spate ce motorizare e? La Audi e optional daca sa-ti scrie pe spate motorizarea sau nu, de asta am intrebat.
                      Daca zici ca scria 1.9 TDI, atunci e ok.
                      Nu e vorba ca s-au jucat, e doar un fel de a spune. Poate erau oameni care nu aveau chef sa se duca cu masina in 200 km/h doar pentru a-ti arata tie ca e mai bun.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Originally posted by Ivan Marian View Post
                        ,,,eu am pus o poza ca idee cum arata masina!,,
                        Originally posted by vitriol View Post
                        In poza pe care ai postat-o tu cu Audi A3, scrie pe spate ce motorizare e? La Audi e optional daca sa-ti scrie pe spate motorizarea sau nu, de asta am intrebat.
                        .

                        Daca citeai cu atentie postul de mai sus,,vedeai ca poza a fost pusa de mine pur si simplu,,ca sa se vada ca masina era sau nu berlina/break sau hatchback in cazul de fata!

                        Comment


                        • A 3 ul ala de 105 cp are 187 v max ...loganul 16 16 v cat are oare ?

                          Comment


                          • Daca tu ai fi citit ce am scris eu, ti-ai fi dat seama ca poza aia e doar o dovada ca nu pe toate A3-urile scrie motorizarea.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • vitriol: da... n-au avut chef si tineau pedala asa doar putin apasata. Ca doar 105 cai tdi, si cu stema Audi in fata trag mult mai bine de 1400 kg decat un 1.6 16v 105 cp DAR CU STEMA DACIA si 1150 kg. Deci stema Audi + Tdi = sfidarea legilor fizicii, nu conteaza ca are aceeasi putere ca loganul dar greutate mai mare, nu conteaza ca e diesel si in ture mari(adica la viteze mari) cam incepe sa-si dea duhul, e Audi deci nu discuta cu Loganu'.
                              Iar fazele astea se intampla in trafic tocmai din cauza ca unii retardati nu concep sa fie depasiti de o Dacie. Daca ala cu Audi se retragea frumos si il lasa pe Ivan sa depaseasca, mai avea ce sa povesteasca? Sau a vrut brusc asa cand a observat Logan in spate sa-i dea 150-160 km/h dar cand s-a vazut depasit nu i-a mai dat 200 km/h?

                              Comment


                              • Mah,,iar ma omori cu zile ai dreptate si tu in felul tau,,pe ala din poza nu scrie decat A3! Data viitoare o sa pun si o poza cu motorizarea masinii ca sa fie toata lumea multumita!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google