liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cand m-am dat cu 520 150cp 1500 kg de la 130 km/h vine tare pe mine nu ai ce sa ii faci,cu ceed m-am alergat eu face 16v pana la 180 relax,golf 6 1.6 benzina la 190 blana am trecut pe langa el,da de la 170 a trecut urcat el mai repede dar la drum intins l-am luat.acum depinde si cum ii dai etc.

    @cata fof l-ai cunoscut pe alex din novaci la ranca cu and-ul,m-am alergat cu el pe ranca aceeas motorizare 2 pers in ambele masini el anvelope 195/50/r15 toyo proxi eu 205/50/r16 contisportcontact 01 si diferenta a fost 2 masini pana sus pentru el,atunci nici el nu avea suspensia pe masina erau ambele stock.
    cata care e diferenta pe 400m intre tine si 16v?

    Asa ca sunt multi factori ce influenteaza si reprizele 60-120 etc.

    Comment


    • salutare ! stie cineva cat costa sa pui niste caluti in plus la golan de 1.4mpi? as vrea sa-i mai pun vreo 10-15? unde se face asa ceva si cat costa?

      Comment


      • 1000e.
        ia si tu legatura cu cosmin CGK de exemplu si te lamureste el.

        Comment


        • Da, dar tu ai ceva modificari serioase aduse masinii si cred ca te invarti pe la 105 CP, asa ca diferenta de putere este mica si voi nu v-ati dat de la 60km/h sau de la 80km/h, ci v-ati dat de la 30-40km/h. Plus de asta, Focusul ala e mai greu cu cel putin 350kg fata de Loganul tau ( nu stiu ce varianta de echipare ai ).


          care modificari serioase ma ? o evacuare completa si un soft pus pe in 7 mii de masini , nici macar custom.
          daca vrei , facem si lansat sau pe reprize , de la anumite viteze. Ori pe week sau chiar in cursul saptamanii seara mai tarziu.

          Originally posted by speed_shock View Post
          cand m-am dat cu 520 150cp 1500 kg de la 130 km/h vine tare pe mine nu ai ce sa ii faci,cu ceed m-am alergat eu face 16v pana la 180 relax,golf 6 1.6 benzina la 190 blana am trecut pe langa el,da de la 170 a trecut urcat el mai repede dar la drum intins l-am luat.acum depinde si cum ii dai etc.

          @cata fof l-ai cunoscut pe alex din novaci la ranca cu and-ul,m-am alergat cu el pe ranca aceeas motorizare 2 pers in ambele masini el anvelope 195/50/r15 toyo proxi eu 205/50/r16 contisportcontact 01 si diferenta a fost 2 masini pana sus pentru el,atunci nici el nu avea suspensia pe masina erau ambele stock.
          cata care e diferenta pe 400m intre tine si 16v?

          Asa ca sunt multi factori ce influenteaza si reprizele 60-120 etc.
          in jur de 2 masini , ultima data m`am dat cu FUG de la noi cu 16v fara catalizator si c`am asta a fost distanta.
          Last edited by CataFOF; 8 August 2011, 14:27. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • am revenit si eu la filtrul stock, satul de huruiala. gasesc vreun 1.4 doar remapat, cu mapa aia de o are toata lumea, sa vad cum trage toroapa mea. si fara "melci"cu mapa modificata, de data asta ;)

            Comment


            • [QUOTE=speed_shock;1028827]cand m-am dat cu 520 150cp 1500 kg de la 130 km/h vine tare pe mine nu ai ce sa ii faci,cu ceed m-am alergat eu face 16v pana la 180 relax,golf 6 1.6 benzina la 190 blana am trecut pe langa el,da de la 170 a trecut urcat el mai repede dar la drum intins l-am luat.acum depinde si cum ii dai etc.

              Tu vrei sa spui ca erai in fata BMW-ului pana la 130 Km/h? Probabil ca avea vreo 15 ani vechime si cel putin 500 000 Km la bord sau soferul se uita dupe pasarele cand s-a dat startul. Chiar daca este mai greu cu 350 Kg decat loganul tau, totusi are 45 Cp in plus ( sau cel putin avea candva ).

              Nu pre se intelege din exprimarea ta care pe care face. Loganul Pe Cee'd sau invers ? Oricum ar fi, rezultatul ( daca se poate vorbi depre asa ceva ) nu este relevant, deoarece nu a fost ceva vorbit si organizat intre cei doi si nu poti sti care, cand si cat de tare a accelerat. Tu esti sigur ca i-ai dat talpa, dar nu poti sti daca si celalalt a fortat masina la maxim.
              Last edited by flopy84; 8 August 2011, 22:31. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Tu cauti nod in papura asa gratis.

                A spus ca era o cazatura de 520, ce ti-e asa de greu de cezut?

                Comment


                • problema nu era cu bmw, ci ca n-a inteles explicit ca ceed bate loganul, asta trebuie subliniat
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • 1.ceed-ul pe 400m e varza.nu va mai gadilati atat in talpa parca ar fii ozn ceedul,e o masina asa cum e si loganul.deh daca in loc de dacia ar scrie bmw?ati mai comenta?va zic eu nu ati baga coada intre piciaoare si ati lua-o la fuga.
                    2.astea sunt fimuletele cu bmw-ul

                    de cand tot citesc ma minunez tot mai mult.pro contra...da v-ati nascut in bmw?sau logan?ce e asa greu de recunoscut ca loganul face bmw pe 400m?pe 400 multe...

                    3.el chiar a si plafonat-o.
                    e greu sa crezi ca te face un logan )dar realitatea nu e tot timpul asa cum ti-o doresti.
                    Last edited by speed_shock; 9 August 2011, 01:27.

                    Comment


                    • flopy84: BMW-ul ala avea 150 cai... cand era nou. Si nu-i neaparat sa fie cazatura masina, poate sa fie intretinuta... dar la 200-300.000 km motorul are un anumit grad de uzura, deci din aia 150 cai au mai murit cativa. Insa greutatea e aceeasi, nu s-a modificat. Toate astea cumulate cu faptul ca Loganul e relativ nou, deci cu toti caii in ograda, cu cateva martoage in plus de la o remapare, un filtru sport etc rezulta ce vezi acolo in clip. Asta ca sa nu-ti mai spun ca timpul oficial 0-100 km/h la 520i E39 150 cp e 10.2 secunde, fix cat la Logan.

                      Comment


                      • Nepotu123aca 520i ala se nastea odata cu Loganul lui speed_shock,nu avea ce alege de Logan BMW-ul,chit ca e mai greu !Si asa cum e ,tinuta de drum si stabilitatea in curbe si acum ii e superioara Loganului !BMW-ul de fata e obosit saracu dupa atata serviciu si pleca logic mai greu din loc ca un Logan intesat de "bunatati" + mai usor!Overall nu se compara fiara din Bavaria cu "cosmelia" romanului de rand!Si daca tot e Loganul atat de racer il anunt ca pe seria asta de BMW e39 sau pus motoare si de 4 litrii si 400 cai (///M5)!
                        Last edited by YURI; 9 August 2011, 09:01.

                        Comment


                        • unde v-ati dat voi acolo , ati mers 1-2 si un pic din 3 ... e normal ca o masina grea cu cai nu foarte multi sa nu faca mai nimic acolo . 402 metri inseamna si a 3a toata , si un pic de 4a unde probabil ala cu BMWul trecea destul de tare pe langa
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • Originally posted by YURI View Post
                            Nepotu123aca 520i ala se nastea odata cu Loganul lui speed_shock,nu avea ce alege de Logan BMW-ul,chit ca e mai greu !Si asa cum e ,tinuta de drum si stabilitatea in curbe si acum ii e superioara Loganului !BMW-ul de fata e obosit saracu dupa atata serviciu si pleca logic mai greu din loc ca un Logan intesat de "bunatati" + mai usor!Overall nu se compara fiara din Bavaria cu "cosmelia" romanului de rand!Si daca tot e Loganul atat de racer il anunt ca pe seria asta de BMW e39 sau pus motoare si de 4 litrii si 400 cai (///M5)!
                            iury , ne scutesti te rog de povestiri in noapte ?
                            daca si cu parca , desele fraze intalnite.
                            daca ai ceva nou , te asteptam.

                            Comment


                            • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                              unde v-ati dat voi acolo , ati mers 1-2 si un pic din 3 ... e normal ca o masina grea cu cai nu foarte multi sa nu faca mai nimic acolo . 402 metri inseamna si a 3a toata , si un pic de 4a unde probabil ala cu BMWul trecea destul de tare pe langa
                              mergeam 1-2-3 cap
                              la capat de 3, aveam in fata 1 bot,botul lui la roata mea fata.recunosc pe 450-500m ma ia

                              Comment


                              • CataFOF: Hai acum sa nu o mai dam in barci...daca nici seria e39 de la BMW nu mai e masina si ACUM eu ma impusc!

                                "iury , ne scutesti te rog de povestiri in noapte ?
                                daca si cu parca , desele fraze intalnite.
                                daca ai ceva nou , te asteptam." Care sunt "povestile"? Ce nu am dreptate? un exemplar de e39 M5 si 400 cai e pe 4 tuning,pe bazar ...Cu 13.000 iti cumperi una!De unde si pana unde se pune Loganul cu BMW-ul ? Nu mai visati !

                                nu mai scrie cu rosu
                                Last edited by Cristi_Xp; 9 August 2011, 16:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google