liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by YURI View Post
    ......................

    CEZAR: in fine ...oricum am impresia ca fiind automat mai grea masina ,nu prea putea sa se tina un C200 diesel de "74" aia de cai pe coasta bara al bara cu mine !Iar daca mai erau si lesinati...Eu eram complet "gol" si pe coasta tragea la fel cu a mea ! 74 cai mai grei = 85 mai usori???
    Atata timp cat habar n-ai cu ce te-ai dat, treaba e relativa.
    Nu stii nici ce putere aveam nici cati km avea la bord, nu stii nimic.

    Pacat ca nu esti de prin zona mea sa te scot la o liniuta (cu 1.4 mpi ) sa vezi cum un 75 cp ''mai usori'' trag mai bine decat 85 cp.
    Nu mai trai cu impresia ca faci 1.6 mpi etc, ca nu poti dovedi la liniuta nici 1.4 mpi.

    Comment


    • "ma mir cum de nu l-au pus pe vecinul ala al tau sa faca vreun curs de pilotaj inainte sa se urce la volan"foarte tare nu mai pot de ras)
      Shakar:1.9tdi ajunge la 100 in 11.8 la fel ca 1.6 dar cuplu 250nm 1.9 tdi il are la 1900 pe cand 1.6 la 2500 .la 1.9 tdi consumu e 5.1 la 1.6 parca 4.8 sau ceva de genu. Daca citesti si pe alte forumuri cei cu 1.6 au o problema la motor eu pana acum si am masina de 2 ani nu am sesizat nici o problema pe partea mecanica si nu mi-a consumat gram de ulei .In legatura cu cilindreea si cu taxele sunt de acord cu tine ca silentios nu stiu ce sa zic e tot diesel astea au un sunet mai gros la toate e valabil.

      Comment


      • "Nu mai trai cu impresia ca faci 1.6 mpi etc, ca nu poti dovedi la liniuta nici 1.4 mpi."-Unde a fost impresia mea ca fac vreun 1.4 sau 1.6 MPI???Nici macar nu am deschis discutia de asa ceva ...Iar Mertanul negru AG-66-PCC cu C200 pe c*r si 2 litrii tragea binisor pe coasta dar pe drept era mort !Tu ce vroiai sa ii fac sa il barez si sa il intreb si sa ma uit ce cutie/motor avea pe ea? De unde sa stiu eu ca desi scria ca e C200,sa fie doar o "emblema" si el la origine sa fie vreun C180 sau C220 (cum mai obisnuiesc romanii sa puna emblema de 1.6 16V pe 1.4 MPI si sa zica ca au avion)!?


        PS: Pe tine probabil te-au "atins" caii Mertanului ( la numar 74) din ce zice Cezar pe pagina anterioara si ai facut o paralela cu Loganul 1.4 ce are cu 1 mai breaz in plus( stock),dar nu asta era intentia mea ...Pur si simplu m-am referit la Mertan ca e mort pt. patrie si gata!Am amintit eu ceva de Loganuri aici ?

        Comment


        • Daca dau cateva pagini in spate, esti plin de impresii.

          DA, puteai foarte simplu (se obisnuieste) la semafor sa intrebi ce motorizare are si herghelia (acum nu de fiecare data se si spune adevarul).

          Eu stiu ce inseamna 74 cp pe asa ceva (am in familie), adica vreo 20 si multe secunde 0-100, probabil vreo 30, o eternitate.
          Deci nici o paralela (numai in imaginatia ta).

          Comment


          • Originally posted by Skypper View Post
            "ma mir cum de nu l-au pus pe vecinul ala al tau sa faca vreun curs de pilotaj inainte sa se urce la volan"foarte tare nu mai pot de ras)
            Shakar:1.9tdi ajunge la 100 in 11.8 la fel ca 1.6 dar cuplu 250nm 1.9 tdi il are la 1900 pe cand 1.6 la 2500 .la 1.9 tdi consumu e 5.1 la 1.6 parca 4.8 sau ceva de genu. Daca citesti si pe alte forumuri cei cu 1.6 au o problema la motor eu pana acum si am masina de 2 ani nu am sesizat nici o problema pe partea mecanica si nu mi-a consumat gram de ulei .In legatura cu cilindreea si cu taxele sunt de acord cu tine ca silentios nu stiu ce sa zic e tot diesel astea au un sunet mai gros la toate e valabil.
            1.6 TDI are 250NM intre 1500 si 2500, deci cuplu maxim il obtine mult mai jos de 2500 si il mentine pana acolo. Consumul mediu este cu ~0.5 litri la suta mai mic. Chiar daca e tot diesel asta nu inseamna ca toate suna la fel, asta e mai rafinat si ceva mai silentios, nu vibreaza atat, asta e cursul evolutiei. Chiar nu vad niciun argument contra 1.6 TDI fata de 1.9 iar faptul ca pe forum sunt cativa cu probleme la el cred ca sigur gasesti si cu probleme la 1.9.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • am tovaras si omul vorbea cu unul la vreo 37 de ani la care tovarasul ii spune am motor de 1,9 pe dacia papuc,la care asta mare ii spune pai inseamna ca ai peste 200 nm cuplu la care prietenul meu imi zice iauzi ma iti bat loganul,desi omul vorbise cu mine si stia ca pana si o dacie 1310 il rupe se uita in gura astuia deci sunt cate unii de pomina cand de fapt papuc diesel are in jur de 120nm,cam cu vreo 10 in plus fata de un 1310.....dar lumea vobeste din povesti,iar mercedesul ala YURI sigur era vreunul care ori cati cai ai vrea tu sa fi avut 400 sa fie cred ca majoritatea sunt morti astea sunt masini aduse de prin bulgaria etc...... si trecute prin cate 20 de maini la noi in tara etc..

              Comment


              • OCTAVIAN: Daca esti asa de convins de performantele de "racheta" ale lui 1.4 MPI incarca-l cu 4 persoane si cu vreo 3-4 saci de ciment si vezi pe urma cum merge! Fac si eu acelasi lucru si ne dam cat sta soarele pe cer !(asta la raspunsul tau dat cu "rautate" mai sus)...
                Last edited by YURI; 5 September 2011, 18:21.

                Comment


                • Eu zic sa va dati cu cate un plug agatat in spate...asta ca sa fie Dci-ul in avantaj
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by YURI View Post
                    OCTAVIAN: Daca esti asa de convins de performantele de "racheta" ale lui 1.4 MPI incarca-l cu 4 persoane si cu vreo 3-4 saci de ciment si vezi pe urma cum merge! Fac si eu acelasi lucru si ne dam cat sta soarele pe cer !(asta la raspunsul tau dat cu "rautate" mai sus)...
                    Renunta la impresia aia falsa ca trage ca nu e asa, te bate si gol si plin, si pe plat si in rampa, din orice pozitie un 1.6 8V, iti da fum de te astupa. La linie si 1.4 resoftat. Revino-ti.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Originally posted by Shakar View Post
                      1.6 TDI are ................, asta e mai rafinat si ceva mai silentios, nu vibreaza atat, asta e cursul evolutiei. Chiar nu vad niciun argument contra 1.6 TDI fata de 1.9.............................
                      Daca virgula cursul evolutiei ar insemna si ceva fiabilitate mai ridicata ar fi ceva.
                      Din pacate evolutia in zilele noastre nu inseamna si fiabilitate mai mare, acum evolutia are cu totul alt concept.
                      Mai vorbim peste cativa ani...

                      PS: nu mi se pare ok sa dai pe un senzor 250-350 lei (vorbesc la modul general, ca e 1.6, 1.9, 2.0 etc etc). Un rahat de piesa de 3/4 cm care ar trebui sa citeasca abaterile/erorile, nu sa se strice el.

                      Cand nu mai pica si chestiile astea, mai vorbim de evolutie.

                      Nu mi se pare normal sa dai 30000 Euro pe ultimul racnet de masina/motorizare si sa schimbi injectoarele pe la 50000 km, doar pt ca nu ai prins un cod de motor norocos...
                      Scuze de offtopic.
                      Asta nu e evolutie 100%. E incapacitatea de a tine pasul mecanica cu tehnica.

                      Comment


                      • darksid3: Ai dreptate si nu ...Eu sincer masina nu prea mi-o menajez si chiar umblu cu ea incarcata cu diferite lucruri( dupa necesitati) sa zic asa...Am avut si eu 1.4 si stiu ce poate!Daca o incarci bine pe coasta tre sa recurgi la a-2-a, 5.500 rpm ,cand ai dat 3 AMIN! se plafoneaza in 60-70 si "barai" la ea pana ajungi sus !a mea e stres-less ! urc cu ea incarcata si cu a-4-a si nu prea da semne ca nu ar mai putea sincer! ;)


                        ps: Daca e chestie punem si plugul dupa ...

                        Shakar:Nu mi-e "frica" de nici un 1.4 stock /remapat! CLAR! Daca mai le si incarci si dai si de coasta ,se stie cine iese primul sus!Adica ...imi spui mie care vin de pe 1.4 MPI? E adevarat ca la v.max ( gol) se duce bine ,dar daca mai iei si tu persoane si bagaje ceva ...pai scuza-ma!Nu vreau sa o dam iar in flame sau sa fac aluzie la vreun posesor de 1.4 ,dar iti zic din proprie experienta !
                        Last edited by YURI; 5 September 2011, 18:32.

                        Comment


                        • Originally posted by YURI View Post
                          OCTAVIAN: Daca esti asa de convins de performantele de "racheta" ale lui 1.4 MPI incarca-l cu 4 persoane si cu vreo 3-4 saci de ciment si vezi pe urma cum merge! Fac si eu acelasi lucru si ne dam cat sta soarele pe cer !(asta la raspunsul tau dat cu "rautate" mai sus)...
                          Nu e rautate in ce spun, e realitate, care tu am vazut ca nu prea o accepti.
                          De obicei cand ma dau, incerc eventual sa usurez masina, nu sa o ingreunez, sa pun rulote dupa mine , pt ca nu fac dragster.

                          PS: apropo, cand m-am dat cu 1.6 mpi nu eram pregatit, adica am fost fara filtru sport, si portbagajul echipat complet (roata cric )) , subwoofer)

                          LE: dar daca vrei tu, sa ai satisfacte ca ai dovedit un amarat de 1.4 mpi, imi pun si rulota dupa mine si portbagajul plin de cartofi.
                          Last edited by Octavian; 5 September 2011, 18:31.

                          Comment


                          • Daca un motor nou are aproximativ numai plusuri fata de unul vechi, consider ca e evolutie. Ce spui tu duce la alta discutie si nu are rost sa o purtam aici.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Full la full, dci de 85 are viteza maxima mai mare decat 1.4 full.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian___32 View Post
                                Nu e rautate in ce spun, e realitate, care tu am vazut ca nu prea o accepti.
                                De obicei cand ma dau, incerc eventual sa usurez masina, nu sa o ingreunez, sa pun rulote dupa mine , pt ca nu fac dragster.

                                PS: apropo, cand m-am dat cu 1.6 mpi nu eram pregatit, adica am fost fara filtru sport, si portbagajul echipat complet (roata cric )) , subwoofer)

                                LE: dar daca vrei tu, sa ai satisfacte ca ai dovedit un amarat de 1.4 mpi, imi pun si rulota dupa mine si portbagajul plin de cartofi.
                                Eu aici vorbesc de viata REALA ,unde masina o mai si incarci cu diferite obiecte/persoane ,ca doar nu ti-o cumperi sa "tragi" liniute toata ziua! si te asigur ca pleaca bine si pe 400 metrii! Acum depinde si de sofer ! Ca degeaba te ajuta "tigaia" si tu esti bomba! Iar acum revenind la Mertan ...Daca ai sti tu cati am facut (deastia cu masini straineze) p traseul ala ...aha...Si din cate am observat,toti se dau soferi/piloti ,dar din cati am vazut ,numai 1 sau 2 stiau cu adevarat ce se intampla cu covrigul din fata lor ...dar ei vroiau sa "faca" pe ala cu loganul din fata lor !Hopa ...surpriza!Nu stiu cu care le-a mers ,dar nu si cu mine ! aici ma refer strict la masina mea si la mine!
                                Last edited by YURI; 5 September 2011, 18:47.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google