liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stai linistit ca am facut destule 85 cp. daca ai unul, ne intalnim si vedem....

    Comment


    • In fine, nu doresc sa intru in polemica, mai ales ca nu stiu ce modificari ai pe masina. 85 cp-ul resoftat - dupa spusele celor care fac asta, plus reglajul la turbina il duce la 105 cp. In fine, normal ar fi sa fie comparate masini stock. Asa poate sa vina unul cu un 85/90 ps modificat si ti-o da de nu ai ce-i face.

      Comment


      • La puterile astea mici diferenţa o mai face experienţa şoferului şi cauciucurile, nu 3 cai în plus ţi-o dă de nu îl vezi ci cum pleci de pe loc şi cum schimbi vitezele. Mai ales la diesel.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • @ Liviu - la puterile despre care vorbim - cutia de viteze face diferenta - 85 cp are un diferential mai lung care pune in valoare cuplul motor. La 75 cp o sa traga cu succes remorca (forta), insa pentru demaraj nu va ajuta foarte tare.

          Comment


          • Originally posted by ion_R5 View Post
            In fine, nu doresc sa intru in polemica, mai ales ca nu stiu ce modificari ai pe masina. 85 cp-ul resoftat - dupa spusele celor care fac asta, plus reglajul la turbina il duce la 105 cp. In fine, normal ar fi sa fie comparate masini stock. Asa poate sa vina unul cu un 85/90 ps modificat si ti-o da de nu ai ce-i face.
            era vorba de masina mea vs un 85 cp stock
            nu asta ziceai ? ca 70 cp cu orice resoftare o ia de la un 85 cp ?

            Comment


            • Pai n-am scris cuvantul "stock" - a fost doar presupunerea ta.

              Comment


              • Originally posted by ion_R5 View Post
                Loganul dci 70 cp - cu orice soft/cp - nu se compara cu LOGANUL dci de 85/90 cp - bineinteles diferenta facand-o cutia de viteze.
                si ce inseamna asta ?! adica 70 cp cu orice soft o ia de la 85/90 stock. intelege cineva altfel ? n-o mai intoarce.

                Comment


                • Cum consideri. Ceea ce pot sa-ti spun, e ca nu mi-as fi luat niciodata 70 cp, ci 85/90 cp - si nu pentru puterea motorului, ci pentru rapoartele transmisiei.
                  Last edited by ion_R5; 22 June 2013, 02:01.

                  Comment


                  • Originally posted by Catalin88 View Post
                    salutare...eu acuma am golf 4 1.9 tdi 101 cp, inainte am avut logan dci de 70 de cp plus soft cica undeva la 90 cp, dar nici nu se compara una cu alta, golfu zboara pe langa logan, si cand vad comuriile voastre ca faceti golfuri de 131 de cai si alea alea ma amuz sincer
                    Eu conduc 5 zile din 7 o Jetta de 1.9 si 105 hp. E diferenta la orice, in ce priveste motorizarile, fata de un Logan fie el si 90 cp. Cine nu recunoaste treaba asta probabil ca nu a pus mana niciodata pe un 1.9. Am mers cu aproape 200 km/h spre Constanta, fara niciun stres. Mie imi tremura chilotii in Loganul meu dupa 150-160 km/h.

                    Comment


                    • Aici vorbim de demaraj, unde tedei101 cp nu e vreo racheta in comparatie cu polizoarele noastre, un 1.6 16V il surclaseaza din toate pozitiile.
                      Aceeasi poveste am avut-o cu un G4 1.9 tdi (90 cp) ca s-a carat el cu logan 1.4 e lesinat/mort, ca si Polo demarareaza mai tare, etc fel si fel de comentarii.
                      ...pana am facut proba de demaraj si p-acolo au fost amandoua.
                      Nu va mai imbatati cu apa rece cu cuplu de dizal.

                      La drum e alta discutie, un Golf4 in toate mintile sta mai bine si decat o Octavia2.

                      Comment


                      • Originally posted by Archangel80 View Post
                        Eu conduc 5 zile din 7 o Jetta de 1.9 si 105 hp. E diferenta la orice, in ce priveste motorizarile, fata de un Logan fie el si 90 cp. Cine nu recunoaste treaba asta probabil ca nu a pus mana niciodata pe un 1.9. Am mers cu aproape 200 km/h spre Constanta, fara niciun stres. Mie imi tremura chilotii in Loganul meu dupa 150-160 km/h.
                        1.9 tdi 105cp e normal sa fie diferenta fata de 1.6 mpi de 90 cp, sunt 15 cai intre ele, plus cuplul dieselarului.
                        1.9 105 compara-l cu 1.6 16v sa vezi ca balanta inclina inspre Logan, aici referindu-ma strict la demaraj. Ca dieselul are cuplu si e mai usor de condus, iti da alta senzatie, ca Jetta e cateva clase peste Logan care de la 140 incepe sa fie nesigur si alte diferente da, e adevarat, dar noi vorbim strict pe demaraj.

                        Ce am dubii sa zic asa, s-au scris de liniute 1.4/1.6 modificate vs 2.0 tdi 140 cp, aici imi vine si mie greu sa cred, dupa ce am condus un 2.0 tdi.

                        Comment


                        • Cu 2.0 tdi 140 cp abia dacă stau un pic în faţă până când bag a 4-a şi se duce. Cu 1.6 16v euro 4 resoftat. După cum ziceam, depinde de cauicuri şi şofer mai ales. Eu am kormoranuri...
                          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                          Comment


                          • 1.4 stock(gpl) vs opel astra h 1.3 cdti+soft 0-1 ...o jumatate de masina

                            Comment


                            • nu zic eu ca nu aveti voi loganuri preparate si alea alea in bucuresti dar cand vad ce masini face nu imi vine a crede...nu am zis eu ca ii vreo racheta golf 1.9 tdi de 101 cp dar io vb de comparatia la sprint, la viteza dintre loganu stock, sau cu soft doar si golfu stock ( nu stiu ce va ambalati asa uni dintre voi)...acuma in dupa masa asta eu vs logan 1.5 dci cu I pe rosu la semafor: pe treapta 1 am avut un bot de masina in fata lui, pe tr 2 il depasisem deja si dupa ce i-am dat 3 am plecat urat de langa el (si golfu ii variant 1390 kg)

                              Comment


                              • el stia ca se dadea cu tine? s-a mai dat vreodata??? ca golf 4 variant de 101 cai i-am dat ca la fasole cu 1.4 gpl (era chiar inainte de conversie, aveam doar chiuloasa putin comprimata, in rest stock inclusiv suspensii)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google