liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Pacco View Post
    Posibil, totusi de fiecare data cand am mers cu el, ii cam da in gura.
    Conteaza mult cum se prezinta dizalu ala.
    Cu 1.9 tedei 90 cp am facut proba in coasta cu 1.9 tdi 100+cp (ala cu i rosu) in varf eram in fata lui probat de 3 ori.
    Am facut demaraj (concuram doar impotriva mea) cu Golf IV 1.9 tdi (130 cp) e racheta pe langa tdi 90 cp.

    Ale noastre nemanarite/tiganite 1.4 mpi sunt basini dar pe tr I si II se duc bine (si un Trabant se duce bine pe I si II) dupa care s-a terminat totul, ala cu putere mai mare te-ai mancat dupa ~90-100/h.

    Comment


    • Am o curiozitate:
      Cum poate o masina de 1000 kg ,motor 1,4 8V aspirat,sa zicem softat de mama focului de la 112 Nm POATE la 130 Nm sa invinga o masina ce are 260 Nm si 100 cp la aproape aceeasi greutate ?
      Cand aveam Ford-ul 2,2 l de 155 cp,400 Nm,geometrie variabila controlata electronic(cuplu de la 1700 rpm)am tras o liniuta cu un logan 1,6 16 V. Am plecat amandoi in acelasi timp,cand i-am dat a 2-a,am luat avant mare fata de el.
      La 100 km i-am dat a 3-a,loganul la 40-50 metri in spatele meu.Loganul cu anvelope pe 15,fordul cu anvelope pe 18.Loganul la plecarea de pe loc a scartatit de mama focului,fordul a facut doar "chit".
      Avea 500 kg in minus fata de Ford dar nu l-a ajutat.
      Pe autostrada si in reprize in trafic Loganul indiferent de motorizare si de tuning este net inferior unui diesel de 150 cp.
      Nu poti compara un motor diesel de peste 1,9 l(mai ales 16 V) cu un benzinar de cilindree redusa.Puterea inseamna cuplu.Benzinarul normal aspirat cu 4 pistoane si cilindree redusa nu este capabil de cuplu mare.
      Last edited by Rac; 27 June 2013, 23:26.

      Comment


      • Şiiii să înceapă băşcălia.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • Originally posted by Rac View Post
          Am o curiozitate:
          Cum poate o masina de 1000 kg ,motor 1,4 8V aspirat,sa zicem softat de mama focului de la 112 Nm POATE la 130 Nm sa invinga o masina ce are 260 Nm si 100 cp la aproape aceeasi greutate ?
          Cand aveam Ford-ul 2,2 l de 155 cp,400 Nm,geometrie variabila controlata electronic(cuplu de la 1700 rpm)am tras o liniuta cu un logan 1,6 16 V. Am plecat amandoi in acelasi timp,cand i-am dat a 2-a,am luat avant mare fata de el.
          La 100 km i-am dat a 3-a,loganul la 40-50 metri in spatele meu.Loganul cu anvelope pe 15,fordul cu anvelope pe 18.Loganul la plecarea de pe loc a scartatit de mama focului,fordul a facut doar "chit".
          Avea 500 kg in minus fata de Ford dar nu l-a ajutat.
          Pe autostrada si in reprize in trafic Loganul indiferent de motorizare si de tuning este net inferior unui diesel de 150 cp.
          Nu poti compara un motor diesel de peste 1,9 l(mai ales 16 V) cu un benzinar de cilindree redusa.Puterea inseamna cuplu.Benzinarul normal aspirat cu 4 pistoane si cilindree redusa nu este capabil de cuplu mare.
          N-as merge sa spun ca indiferent de tuning este net inferior unui diesel, ca deja o dam in diverse si chiar nu este adevarat (vezi groza si razvanypo).
          Totusi, la mers uzual in trafic, ce putere produce un diesel la 3000 rpm si ce putere produce un benzinar la 3000 rpm?
          Si nu cuplu face totul.
          Eu am un Porsche ce are cuplu de sub 400 Nm, si te asigur ca nu poti sta dupa mine nici cu un diesel de 400 nm, nici cu unul de 700 nm.
          Cuplul la roata conteaza, nu la MOTOR!

          Comment


          • Domnul Rac ai specificat in postul tau cum ca ar exista geometrie variabila controlata electronic... Eu nu am auzit de geometrie variabila....

            Comment


            • http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Duratorq_engine.
              Dai cu search: variable geometry.

              Sau aici:

              Comment


              • da.... dar acela este un sistem de distributie cu geometrie variabila!! stiu si eu ce inseamna asta ca doar fac o facultate in domeniu. incercam sa spun ca nu s-a utilizat exprimarea corecta, doar atat! cand spui geometrie, la ce te gandesti?

                Comment


                • Variable-geometry turbochargers (VGTs) are a family of turbochargers, usually designed to allow the effective aspect ratio (A:R) of the turbo to be altered as conditions change.


                  Te faci naibii de ras, grasule! Una e distributia variabila, alta e turbina cu geometrie variabila
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • vorbim de ford care are in specificatiile date de fabrica ACCELERATION 0-62 MPH (0-100 KPH)8.7 s ?
                    1475/155=9.5161 kg/cal
                    1200/105=11.4285 kg/cal, care e raportul ala egal?

                    In viata reala (90% din cazuri) daca sunt 2 masini cu putere egala diesel si benzina, benzina va iesi castigatoare pe 400m, dupa acea viteza se poate schimba treaba, mai ales la top speed.

                    Comment


                    • Originally posted by Cezar View Post
                      N-as merge sa spun ca indiferent de tuning este net inferior unui diesel, ca deja o dam in diverse si chiar nu este adevarat (vezi groza si razvanypo).
                      Totusi, la mers uzual in trafic, ce putere produce un diesel la 3000 rpm si ce putere produce un benzinar la 3000 rpm?
                      Si nu cuplu face totul.
                      Eu am un Porsche ce are cuplu de sub 400 Nm, si te asigur ca nu poti sta dupa mine nici cu un diesel de 400 nm, nici cu unul de 700 nm.
                      Cuplul la roata conteaza, nu la MOTOR!
                      Conteaza cuplul pe ce plaja de turatii il ai. La Diesel il ai pe o plaja ingusta de turatii apoi mesteci in mamaliga (schimbi vitezele), pe cand la benzina, chiar daca ai si cuplul la jumatate, il ai pe o plaja lata de turatii, unde graficul ideal al dinamicii este unul lat si plat (puterea si cuplul dezvoltat in raport cu turatia).

                      La emisiuni de divertisment, gen Top Gear, compara Clarkson ca un BMW 535D are cuplu mai mare decat un Ferarri F430, dar ce nu a precizat, e ca Ferrari tine cuplul ala de la 3000 RPM pana la 9000, pe cand la BMW, ai cuplu de la 1800 RPM, pana la 3000. Oricat de bine gandesti cutia, simplul fapt ca schimbi doua - trei viteze si Ferrari doar una, spune cine va castiga.
                      Last edited by darksid3; 28 June 2013, 18:00.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by Rac View Post
                        Am o curiozitate:
                        Cum poate o masina de 1000 kg ,motor 1,4 8V aspirat,sa zicem softat de mama focului de la 112 Nm POATE la 130 Nm sa invinga o masina ce are 260 Nm si 100 cp la aproape aceeasi greutate ?
                        Eu zic ca vorbim discutii. Despre ce masini vorbesti?
                        Da un exemplu concret, nu de alta dar nu cred ca sustine NIMENI ca un logan 1.4 doar cu soft bate un diesel de 100cai de aprox aceeasi greutate!!!!
                        Daca toate conditiile de mai sus sunt indeplinite dieselul va castiga lejer. Nu cred ca spune cineva ca bate loganul. Dau un exemplu care imi vine rapid in minte, care s-ar potrivi in situatia de mai sus.
                        logan 1.4 soft cu fabia 1.9 tdi 101cp. pierde loganul la mare mare distanta

                        Deci despre ce vb?
                        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                        Comment


                        • @dsign: citeste bine ce am scris! Nu am pomenit nimic de turbo! Omul a zis "geometrie variabila"! Se poate interpreta intr-o mie de feluri. Incercam sa zic ca exprimarea nu a fost corecta. Cand spui cuvantul geometrie te poti referi la mai multe sisteme ale unui automobil: geometria rotilor, turbo cu geometrie variabila, sistem de distributie cu geometrie variabila. Crede-ma ca am la licenta nebunii cu distributii variabile si stiu ce fac.
                          PS: M-AM REFERIT STRICT LA EXPRIMARE! Poate ca si eu am facut o greseala si daca e asa, in mod oficial imi cer scuze.

                          Comment


                          • Originally posted by Rac View Post
                            Am o curiozitate:
                            Cum poate o masina de 1000 kg ,motor 1,4 8V aspirat,sa zicem softat de mama focului de la 112 Nm POATE la 130 Nm sa invinga o masina ce are 260 Nm si 100 cp la aproape aceeasi greutate ?
                            ............................
                            Ce am vorbit noi GolfIV 1.9 tdi vs Logan 1.4 e vorba de aprx 350+ kg diferenta...nu e deloc pe aproape.
                            Plus ca 100 cp Golfu ala a avut cand era asa mai nou, in primii ani de functionare, nu sunt toate 'tzipla', la 300000 km posibil sa fie morti cativa cp.

                            Si cu cuplu zise Darkside pe intelesu tuturor, un benzinar cu toate ca are cuplu mai mic, il tine relativ liniar pe o plaja mai mare de turatii fata de dizal turbo.

                            Comment


                            • Mda, 1.6 16v, fata de TDI@ 105 cp, in orice treapta, exceptand tr.5 sub 3000 rpm, da ''fum'' fara drept de apel. Daca folosim metoda plecarii din plaja de cuplu, recte tractorul din 2000 rpm, 16v din 3500 rpm, se ''afuma'' grav dizelu'.

                              Abia cel de 130 cp sta langa 16v la liniute pe 1000m.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by cristi_ccd View Post
                                @dsign: citeste bine ce am scris! Nu am pomenit nimic de turbo! Omul a zis "geometrie variabila"! Se poate interpreta intr-o mie de feluri. Incercam sa zic ca exprimarea nu a fost corecta. Cand spui cuvantul geometrie te poti referi la mai multe sisteme ale unui automobil: geometria rotilor, turbo cu geometrie variabila, sistem de distributie cu geometrie variabila. Crede-ma ca am la licenta nebunii cu distributii variabile si stiu ce fac.
                                PS: M-AM REFERIT STRICT LA EXPRIMARE! Poate ca si eu am facut o greseala si daca e asa, in mod oficial imi cer scuze.
                                Bre nea cristi, las-o jos ca miroase.
                                Cand un om aduce in discutie cilindreea si puterea unui motor, iar apoi introduce "geometrie variabila", cum mama dracului sa nu-ti dai seama?
                                Ai fost tendentios gratuit! Aici nu este o adunatura de oameni cu supraspecializare in geometrii variabile si implicit ca se aduce vorba de asa ceva (cum se face de altfel intr-un mediu academic de "buna" factura), interlocutorii incep sa se ia de forma, nu de fond.
                                Sa ploua cu licenteeeee....

                                @octavian: ce cuplu are la roata la fiecare 1000 rpm un diesel comparativ cu un benzinar? Stiu ca a facut cineva niste calcule candva. Eu unul nu stiu sa calculez, sunt inapt la chestii dintr-astea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google