liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu Vs Fof (mondeo 2.2 Tdci 155cp) 0-3 ..ne-am dat din mers de la 60 cu a 2 ....a fost prima data cand am mers cu masina aproape de limita ... fara turometru am scapato de 2 ori in limitare si m-a costat scump....cred ca se poate mai bine din partea mea .....fofone dupa ce mai rezolv din probleme incercam iar

    Eu vs Dany Dny 3-0..acelasi manevra de la 60 cu a 2 ....pe plecare stam egal 16v-le are cuplu mai bun jos ca mine ..dupa pana la 160 am vreo 4 ,5 masini in fata nu am putut sa aproximez ...sa zica speedu ca el stie sa exagereze


    In cursa cu dany ma mai obijnuisem cu masina ....prima oara cu mondeo a fost haos .......
    sigpic
    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

    Comment


    • Cu Mondeo ai dat 80% din ce poate masina. De pe loc ar trebui sa il bati.
      Last edited by alessandro; 29 June 2013, 12:17.

      Comment


      • N-are nicio treaba Lau cu 1.6 16v, sunt prea mici. De precizat ca a 3-a oara eram eu in dreapta lui DNY iar alessandro era in dreapta lui Lau, startul a fost din mers, DNY plecand primul cu a 1-a, inaintea lui Lau care plecase cu a 2-a si tot ne-a recuperat de ne-a batut mar pana la 150 pe bordul lui DNY.

        Distanta cam un microbuz jumate, mult oricum. Daca ar fi plecat amandoi egal de pe loc probabil ca luam bataie si mai rau)).

        Oricum, imi place sunetul 1.8-ului in turele mari, este mortal.
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • Da...ultima data a fost blana. Nu imi venea sa cred cum recupera si mai rau...cum ii dadea masina dupa masina.

          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

          Comment


          • Interlocutorii se iau de forma deoarece in mediul academic de "buna" factura conteaza mult exprimarea. Se urmareste ca intr-o discutie de acest gen exprimarea sa fie cat mai clara, de unde m-am legat si de acel subiect cu distributia variabila. Scuzati off-topicul, ma retrag din discutia inceputa, se pare, fara rost.

            Comment


            • Tata, vezi pe aici vreun mediu academic? Suntem la vreo intrunire stiintifica si eu nu stiam?
              Era clar ca se referea la geometria variabila a turbo-ului (sau turbocompresorului, ca sa nu fiu penalizat: P).
              Hai sa vorbim de curse, nu despre forma informatiei, cand ea a fost clara (zic eu).

              Comment


              • Originally posted by dr_mke View Post
                ...........................
                Abia cel de 130 cp sta langa 16v la liniute pe 1000m.
                Pe 1000m nu stai langa tdi 130 cp, nici pe hartie nici in realitate.
                Poate cu un Passat.

                Comment


                • Originally posted by Cezar View Post
                  ................................
                  @octavian: ce cuplu are la roata la fiecare 1000 rpm un diesel comparativ cu un benzinar? Stiu ca a facut cineva niste calcule candva. Eu unul nu stiu sa calculez, sunt inapt la chestii dintr-astea.
                  Nu stiu, dar uite ce le-a iesit la astia 1.5 dci si 1.6 benzina cu puteri apropiate.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Nu ai si o diagrama cu 1.4 55kW?

                    Sunt foarte interesante cifrele. Mai ales alea cu wheel power.

                    Comment


                    • Originally posted by dr_mke View Post
                      Mda, 1.6 16v, fata de TDI@ 105 cp, in orice treapta, exceptand tr.5 sub 3000 rpm, da ''fum'' fara drept de apel. Daca folosim metoda plecarii din plaja de cuplu, recte tractorul din 2000 rpm, 16v din 3500 rpm, se ''afuma'' grav dizelu'.

                      Abia cel de 130 cp sta langa 16v la liniute pe 1000m.
                      aia ii parerea ta ...eu nu prea cred

                      Comment


                      • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                        Nu ai si o diagrama cu 1.4 55kW?

                        Sunt foarte interesante cifrele. Mai ales alea cu wheel power.
                        Uite si la rachetele noastre
                        Attached Files

                        Comment


                        • mi se par cam optimiste graficele astea mai ales datele acelea cu puterea la roata. Daca am avea doar 10% pierdere pe transmisie ar fi super (sau macar daca am avea chiar 75 reali la motor) dar e mult mai mult. mie in graficul dyno(facut la masina mea) imi da o pierdere pe transmisie de aproape 16%

                          Comment


                          • Multumesc. E ceea ce am observat si eu: daca vrei reprize schimbi la 6000rpm si pici pe la 4000+ cu aceeasi putere la roata.

                            Comment


                            • Originally posted by o8MeLC View Post
                              mi se par cam optimiste graficele astea mai ales datele acelea cu puterea la roata. Daca am avea doar 10% pierdere pe transmisie ar fi super (sau macar daca am avea chiar 75 reali la motor) dar e mult mai mult. mie in graficul dyno(facut la masina mea) imi da o pierdere pe transmisie de aproape 16%
                              Nu stiu, oricum n-ai aceeasi transmisie ca la Clio.

                              Comment


                              • si graficul ala demonstreaza ca mersul subturat chiar este posibil, cuplul la roata este foarte bun si la 1500-2000rpm, arhisuficient pt. oras, iar cuplul maxim este de la 2500 la 4500, cu foarte mici variatii. deci pentru performanta optima "pe strada", masina nu trebuie omorata, doar tinuta in acest interval.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google