liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aly_N vezi sa nu-ti pui juma de forum in cap
    Macar tu ai vazut cum trage utilaju meu si ti-ai putut face o idee.

    Comment


    • tavi...ce ai tu modificat pe la motor? sau pe la cutie? sunt curios
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Eu...? Nimic
        Si carcasa de filtru aer e stock, bine ca nu stiu daca la liniuta filtrul de aer se mai gaseste in carcasa, se evapora instantaneu
        Glumesc, ala sta acolo permanent.

        Uite, povestire ca sa ne facem o idee: am facut intr-o seara un test de reprize cu 1.4 mpi remapat (soft ce am si eu), am fost egali - diferente foarte mici, ~1 metru maxim, in fc de cine accelera primul (treaba de 0,1-0,3 secunde).
        In seara urmatoare i-am promis ca ne vedem din nou si ca il voi dovedi fara drept de apel.
        Asa am si facut si a doua seara la orice test facut am iesit in fata de fiecare dat, omu' nu putea sa-si dea seama ce naiba am putut face la masina, ca in max 24 ore sa ii schimb comportamentul...

        Deci crede-ma, mici ajustari aduse masinii conteaza enorm.
        Last edited by Octavian; 9 July 2009, 09:30.

        Comment


        • nimic in afara de remapare? esti sigur?
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Spune-ne si noua secretul octaviane...

            Comment


            • Merg in slapi, tin cura peste noapte (beau ceai de cufureala si merg la buda de vreo 4 ori), si dau cu gel pe par si fiu aerodinamic
              Hai mai ce naiba... ))

              Comment


              • nu stiu ce sa zic...cred ca ti-ai ratat cariera sau ai nimerit o masina foarte buna sau o remapare agresiva.
                Nu pot pricepe cum faci tu un 1.6 asa usor...vreau sa pot si eu ...spune-mi te rog cum...poate sa fie si pe privat.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Eu zic ca oricine poate face mici reglaje la motor fara a schimba piese astfel incat sa apara diferentele intre una stock si una bine reglata.Eu va confirm ca masina lui Tavi nu are nimic in afara de soft , doar ca are alte reglaje care sunt destul de semnificative .
                  sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

                  Comment


                  • ca de exemplu? sau sunt secrete ?
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Cum bre care sunt secretele: umblii la jiglere, maresti avansul prin rotatia delcoului, mai arunci o tabla de prin portbagaj...( sau stai: asta se facea parca la dacia berlina, nu?)
                      Reglaje fine, si de mare arta. Nu oricine stie secretul tiunningiului.

                      Comment


                      • Moama cate discutii, deci sa ma bag si io inseama, am trasat si eu cu Tavi neste lini de alea pe mijlocul drumului,asa pe acolo pe unde erau mai sterse, si pot sa spun ca mi-a cam dat niste lectii cu 1,4 al sau remapat(eu atata stiu ca e remapat),deci ma luat si al meu tot 1,4 e si tot remapat e,dar .........ma luatprea merge de langa tine masina + ca la turatii mari cum aveam geamu deschis se aude ca si un "FSSSsssss...." o fi mai nervoasa de la fasssul ala , nu stiu ce sa zic, dar trage bine masinuta ,
                        sigpic

                        Comment


                        • eu v`am zis ca e de la gel , nu ma`ti crezut...

                          Comment


                          • Serios vorbind insemna ca softul lui Tavi e mai agresiv fata de restul cu care sa intrecut, eu recunosc ca al meu e economy pentru consum redus .
                            sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

                            Comment


                            • @detail: eu vorbeam de 1.4 si 1.6. iar timpul mai mare de l-a explicat cezar. ce insa a omis sa spuna cezar, e ca acea cutie lunga de la dizal ii da acestuia un cuplu la roata (ala care accelereaza masina) mai mic decat la 1.4mpi dupa turatia de 3500rpm. pt ca dizalul are 200Nm de la 1800 la 2300rpm, dupa care incepe s-o ia la vale vertiginos, in timp ce 1.4mpi isi pastreaza basina aia de 110Nm pana pe la 5000rpm sau chiar si dupa. de aia benzina face dizalul la demaraj. de aia un benzinar de putere egala poate ocazional sa bata un dizal si pe repriza, dar numai atunci cand benzinarul e in plaja de turatie unde are avantaj, adica 1500rpm peste turatia dieselului...eu am facut o data un tabel excel cu turatiile, vitezele si cuplurile la roata la 1.6mpi, dci70, 1.6_16v si 1.5dci. dupa 3500-4000rpm, 16v era in avantaj fata de dci85 si 1.6mpi batea dizalul abia dupa 4200-500rpm. ma rog, asta e alta discutie...ideea e ca benzinarul isi pastreaza cuplul pe o plaja mai mare de turatie, de aia in principiu la putere egala tasneste mai bine decat un dizal de aceeasi putere si tot de aia un benzinar mai slab, accelereaza din loc, pe distante mici, mai bine ca un diesel.
                              Last edited by Seba; 9 July 2009, 11:05.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Confirm si eu nervozitatea masinii lui Tavi.Al meu e 1.4 stock al lui e 1.4 remapat si ma tot provoaca la o liniuta dar nici nu m-am bagat ca am vazut ca se pune cu un 1.6 mereu si masina se comporta foarte bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google