Ce este mai important de imbunatatit la un Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • facaletul ala de schimbator si o nuca decenta, suspensie , scaune lista continua

    Comment


    • In primul rand suspensiile. Or fi drumurile noastre proaste, dar garda la sol a Loganului si duritatea (moliciunea mai bine zis) suspensiei sunt ridicole in conditii de urgenta/condus la limita.
      In al doilea rand franele: versiunile de top sunt multumitoare, dar cele de baza cu discuri pline sunt cam firave. Partea cu ABSul au rectificat-o vad deja la PH2: toate versiunile au.
      Umreaza rotile, ar merge ceva mai maricel, un 16" nu pentru performante, desi niste gume mai late ar fi o binecuvantare, ci pentru ca Loganul e masiv ca design si i-ar prinde bine niste roti mai mari.
      La interior nu am plangeri mari, as imbunatati doar scaunele si bancheta, ar merge unele mai bine conturate.
      Ca motoare, as vrea sa vad si o versiune cu agregat mai potent.
      sigpic
      ^Logan turbat (WIP)^

      Comment


      • Eu prima data m-am orientat spre niste elemente de securitate:
        -alarma;
        -senzori de parcare;
        -inlocuire bec mers cu spatele cu bec cu buzzer;
        -activare lumini avarie la mersul cu spatele (pentru ca sunt patit...!);
        a urmat covorase,aparatori de noroi, stickere, montare calculator de bord, activare stergatoare la stropit parbriz,...
        -urmeaza anvelope, remapare,genti magneziu, cotiera, folie,lumini albastre in bord si in interior,.....si mai nou lucrez la un sistem automat de franare, atunci cind esti in coloana si prea aproape de cel din fata si coloana se opreste brusc si eu un pic neatent....!!!
        passion 1.5 DCi

        Comment


        • omu zike 3 lucruri importante voi bagati 50.... folii geamuri, jante aliaj si un cip motor

          Comment


          • interior: cotiera , sistem audio , tava portbagaj , filtru polen
            exterior: anvelope mai rasarite pt aderenta, paravanturi daca esti fumator , folie llumar
            http://www.loganclub.ro/forum/nebune...2.html?t=20472

            Comment


            • 1.in primu rand ar fi CB.
              2. geamuri electrice(inca nu m-am hotarat daca chiar sunt necesare,)
              3.mp3-apropo ce imi recomandati aici la max 2.5 mil?
              4.un sistem gps(pe care l-am si luat),am gasit un chilipir;)) ,dar ma gandeam ca sa incerc cumva sa-l integrez in consola...ar arata super.
              4.un filtru pt habitaclu
              5.schimbare becurilor cu led uri.ma gandeam sa-i schimb si becurile de faza lunga cu altceva.am vazut niste imitatii de xenon...
              6.huse...voi ce imi recomandati ?
              7.inchidere centralizata+ alarma.am vazut la real pilot.are si functie pt 2 canale optionale(portbagaj si ridicare geamuri) cu 1 mil.apropo pot sa ii fac sa se deschida si portbagaju din buton? treebuie sa cumpar decat acel actuator?sau cum? si cum se face legatura pt a se inchide din telecomanda?

              Comment


              • si eu as vrea sa imi montez geamuri electrice pe un ambiance dar am auzit ca nu e asa de usor cum credeam si am cam renuntat la idee....

                Comment


                • pai de ce sa nu fie usor?te duci cumperi dispozitivul si mergi la un service sau la cineva care se pricepe.parca erau si pe forum cateva niste baieti care se ocupa cu asta.

                  Comment


                  • Eu as schimba:
                    1-Suspensia cu una mai joasa si mai rigida un pic;
                    2-Scaunele cu unele de la Laguna 2 sau ceva;
                    3-Folie pe geamuri.
                    Si apoi restul...cip tuning,alarma.....
                    Iara m-am culcat tarziu...

                    Comment


                    • mp3 boxe+subwoofer si folie :P primele 3 lucruri care le am pus.

                      Comment


                      • 1. huse din piele ecologica la comanda,
                        2. cotiera pentru confort,
                        3. covorase cu margini inalte, tip tavita,
                        4. o husa din piele pentru volan,
                        5. tavita speciala din cauciuc pentru portbagaj,
                        6. aparatori pentru noroi,
                        7. stergatoare flat,
                        8. jenti, in functie de gust.

                        Eu cam asta am facut la Loganul meu. Nu las frizerii sa imi umble prin bord ca sa imi schimbe culorile la ceasuri sau sa fac resoftare, nu de alta dar nu vreau sa imi arda masina. CD playerul l-am lasat pe cel original, pana nu se strica nici nu il schimb.

                        Comment


                        • franele , suspensia si anvelopele ..aa si sa nu uitam ..antifonare atat

                          Comment


                          • ce ar fi mai important de imbunatatit la un Logan? hmm...

                            masina sport nu e defel, deci suspensia sport cade. franele [inclusiv ABS] fac fata bine. poate niste cauciucuri mai bune si mai late pentru oaresce plus de stabilitate.

                            antifonare am facut si eu, merita, asta ar fi clar o imbunatatire pe lista.

                            ma gandeam in schimb la un sistem de rabatare a spatarului banchetei si renuntarea la acea transversala din spate [cu eventuala ranforsare in partea de sus si de jos], asta pentru marirea spatiului de depozitare.

                            in rest, mici ajustari/imbunatatiri care cred ca le poti face la multe alte masini, deci nu sunt specifice Loganului.

                            Comment


                            • 1) Inlocuirea plasticului din bord si fetele de usi pentru ca zdrangane chiar mai tare decat la vechea dacie din 83,
                              2) Sa intre in marsariere ca o masina normala, pana si la vechea dacie intra mai usor
                              3) Eliminarea fluieratului de la treapta 1
                              4) Eliminarea bataii ca de disel care apare la motoarele pe benzina cand sunt incalzite.
                              5) Rezolarea spoilerelor care se indeparteaza de caroserie
                              6) Eliminarea scartaitului la eliberarea pedalei de frana

                              Comment


                              • punctele 1,2,3,4: tu esti serios?
                                5:da, ar fi ceva
                                6:aia nu e imbunatatire, ca asa am putea zice ca si atunci cand schimbi uleiul faci o imbunatatire;trebuie doar curatat tamburul de praf/mizerie
                                If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google