Logan vs Renault Clio Symbol

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am sa fac o poza la factura de la astia de la IPSO si am s-o pun aici. Te vei convinge singur. Sa numai spun ca pe factura mai scria si FURNITURI = 20 lei -> un amarat de ciolofan pe care il puneau mecanicii pe volan, vezi doamne sa nu se murdareasca.
    In sfarsit mi se pare super exagerat si nici macar o cafea nu dadeau si ei macar.
    Cireasa de pe tort a fost cand m-am dus sa-mi schimbe cd-player-ul (cand dadeai eject iti iesea foarte putin si trebuia sa tragi de el). Si-au calcat cred ca pe toate functiile vitale si intr-un sfarsit au ajuns la concluzia ca trebuie schimbat gratis (mi-au spus ei vezi doamne ca nu bag cd-uri originale si ca astea no name sunt mai grele si se strica motorasul). Ma duc la ei, le las masina in parcare, peste vreo 2 ore ma duc sa fumez o tigara, cond masina tot acolo, si am crezut ca e gata. Ma duc peste ei si le spun ca vreau cheia , de unde ma baieti cica "aaaaa ne iertati am uitat - imediat ne ocupam. 4 surubele si un tras de casetofon (toata operatia asta a durat 15 minute) = 3.5 ore. Dupa vreo 6 luni ia ghiciti ce - cd-ul a inceput sa numai iasa tot ci decat o buza )). Am zis ca decat sa mai pierd vremea pe-acolo mai bine trag de el.
    9! 9! 9!
    sigpic

    Comment


    • Da dar cine se respecta plateste 4000 ron in loc de 1400...nu?
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Teapa mai mare n-ai sa mai vezi. Va mai spun inca 2 intamplari cu Clio si service: 1. Mergeam la bunici inspre Alexandria, drum bun si liber, la un moment dat niste bubuituri, am zis gata aici raman. Da-i m-am uitat pe dedesubt, nimic. Plec si din nou aceleasi batai. Va dau cuvantul de onoare ca nu am bagat de seama ce e pana cand dupa a 4-a oprire ii spun prietenei sa-mi toarne niste apa sa ma spal cand colo ce sa vezi, chederul de sus de la parbriz se dezlipise (cam un sfert din el) si de la vant batea in voie in caroserie. Din momentul asta il schimbam si pe asta la fiecare revizie ca se snopeau baietii sa-l lipeasca si dupa 2 spalari era jos deja.
        2. Din pacate a fost sifonata (s-a intrat cu ea in spatele unui X5) si m-am dus sa las masina acolo. Ce spun baietii - eram in octombrie si ei "constatarea o facem pe 11.12". Mi-a picat fata . O mica atentie (din pacate) si ia sa vedeti pe 09.11 am luat masina gata facuta .
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • nashpa senzatie sa iti bata ceva la masina si sa nu iti dau seama de unde ce si cum ....
          Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

          Comment


          • In concluzie:
            Tot marfa romaneasca este mai buna ... decat cea turceasca.
            LOGAN ABS+ 1,5 dCI/70 CP (12.2007)
            CITROEN C1 1,0/68 CP (03.2010)

            Comment


            • hello

              Mai baieti la spatiu clio e varza varmiu are 1,80 si pana la predeal si-a blestemat zilele au facut cu schimbul ca amorteau acolo pe bancheta din spate cocosati ) portbagaju parca e mai mare doar cu 5 L fata de logan

              E panarama mare clio m-am tras cu unu eu gol ala cu inca 4 in masina si nu puteam as il iau da nici el pe mine in 150 m aveam 100 in oras m-am informat si eu putin si am vazut ca raportu greutate forta era cam la fel si ala era de 1.4 mama lor de francezi ce magarii fac
              Last edited by Cezar; 3 February 2009, 11:20. Reason: Automerged Doublepost
              sigpic

              Comment


              • ......"portbagaju parca e mai mare doar cu 5 L fata de logan....ala era de 1.4 mama lor de francezi ce magarii"


                Portbagajul are aceeasi numar de litri 510...cu deschiderea mai mare la logan

                O intrebare:tu ai 1.6 16 V si nu ai reusit sa-l faci pe ala cu 1.4 si cu 4 insi ??? (daca da cred ca este vreo problema la masina ta). Te salut.
                9! 9! 9!
                sigpic

                Comment


                • O fi fost motorul de 1,4 16v care are cam 100 CP. 5 CP nu este diferenta prea mare mai ales pe distante relativ mici de genul 100 de m. Poate Clio era si resoftat si avea vre-o 110 CP. Apropo sper ca era Clio Symbol.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • De acord ... dar colegul a spus ca cel din clio mai avea si 4 insi in masina

                    Uite si niste specificatii -> 1.4 16V = 98 CP -> 127 Nm la 3750 rot/min
                    1.6 16V = 105 CP -> 148 Nm la 3750 rot/min

                    Sa fii compensat asa mult masa celor 2 masini ?
                    9! 9! 9!
                    sigpic

                    Comment


                    • Probabil ca nu i-a dat blana ca lumea , teoretic putea sa fie si gol acel Symbol (chiar daca e mai usor cu vreo 150 kg )) ) Loganu 1.6 16V ar fi trebuit sensibil sa-l dovedeasca.

                      Chiar m-am uitat la preturi (Symbol) asta 1.4 16V are un pret cinstit as spune (10500) la dotari decente.
                      Nu-mi place spatele de nici o culoare, dar pretul mie mi se pare ok, una din putinele masini straine (defapt raportul mi se pare cel mai bun) care ofera aproape 100 cp si ceva dotari obligatoriu necesare.
                      Last edited by Octavian; 3 February 2009, 09:43.

                      Comment


                      • clio n-are cumva roti pe 14"? ajuta mult la demaraj...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Da, asa este sunt pe 14", dar oricum am mari rezerve.

                          M-am uitat acum in talonul unui clio 1.4 75 cp la masa proprie => 1055 kg
                          Logan 1.6 = 1102 kg
                          9! 9! 9!
                          sigpic

                          Comment


                          • 1.6_16v are 1175kg...asa scria in talon la mine si 1090kg la 1.6mpi
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Originally posted by Cristi_LCD View Post
                              O fi fost motorul de 1,4 16v care are cam 100 CP. 5 CP nu este diferenta prea mare mai ales pe distante relativ mici de genul 100 de m. Poate Clio era si resoftat si avea vre-o 110 CP. Apropo sper ca era Clio Symbol.
                              De unde sa ii dea resoftarea 10 cai ? 5-6 cai max.
                              On , tata are un clio luat la inceputul lui 2006 cu 24k si pana in momentul de fata (aprox 45k) in afara de consumabile nimic alceva.
                              diferenta este ca nu merge zi de zi cu el.

                              Comment


                              • Off...trage si tu o liniuta cu tatal tau si da-ne si noua niste rezultate (sper sa nu fie cu suparare).
                                Te salut.

                                "...asa scria in talon la mine si 1090kg la 1.6mpi" - fata de 1102 o fi diferenta de nivel de echipare eu stiu ... a mea este laureate
                                9! 9! 9!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google