Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tu parca mai conduceai un RS diesel, nu?
    In ore de varf, ( 7-8 dimineata, Maniu - bucurestenii stiu zona, si apoi ajuns la dna Ghica) - consumul este de 12.
    @Pacco: Referitor la siguranta: Sandero are 4 stele, deci posibil si Logan tot 4. Octavia are deasemenea tot 4.
    La 170- 180 km/h, consumul e rezonabil, tiind cont ca va consuma peste 8. ( depinde de motorizare).
    In rest, de acord ca este peste Logan.

    Comment


    • Acu nu mai putem de incantati ca am condus o roaba cu cutie automata si nu o trotineta logan (hai sa nu exageram cu consumul infim al skodei 1.6 automate sau cu siguranta excesiva si veleitatile sportive ale skodei; apropo, n-are 300 de kile in plus si nu fuge mai tare; au condus-o si altii si strict dpdv dinamic 1.6mpi skoda nu-i superior cu nimic 1.6_16v logan)
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Legat de siguranta eu nu ma iau dupa testele alea de 2 lei.Pentru ca mai baga un airbag in plus si ii creste o stea.Sunt niste prostii.Mai tii minte cand Q7 a primit doar 4 stele parca,si nu stiu ce buburuza de masina,C1 sau C3 a primit 5.Si s-au ofticat astia de la Audi,si au luat un Q7 si o buburuza si le-au tamponat,au facut-o astia una cu pamantul buburuza.
        sigpic

        Comment


        • Daca erau meseriasi aia de la audi, dadeau cu q7-le intr-ul land rover defender, cu 2 stele la euroncap si-si adunau vrumusete de autobuz din cotarita. Orice masina mare o face praf pe aia mica, ideea e ca-n 90% din accidente te pocnesti cu una de aceeasi gabarit cu a ta si atunci conteaza rezultatul ncap. Si cu asta, gata cu offtopicul
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Pacco ... Acordarea punctajului difera in functie de clasa la EuroNcap ....

            Comment


            • Cei de la Discovery au facut un crash test de impact intre un Land Rover si o Laguna. Si a iesit mai bine Laguna, cei de la Discovery neputand fi acuzati ca sunt "fani Renault". Asa ca testele astea nu-s asa de "banale". In America ele sunt si mai dure si rezultatele conteaza foarte mult in alegerea autoturismului. Cu cat nivelul statului in care se comercializeaza masina este mai scazut si publicul tinta mai putin educat cu atat rezultatele lor sunt mai putin importante. Spre exemplu in Moldova de peste Prut inca se comercializeaza masini fara nici un air-bag la greu ... Iar in Germania Golful nu se vinde fara 10 air - bag-uri in standard. Sigur ca la un impact extraordinar de mare mori oricum, dar air - bag-ul, esp - ul, sau abs-ul ala poate uneori salva vieti.

              Comment


              • Gata cu off-topicul!
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Parerea mea e ca Ocatvia Tour e peste Logan, la orice capitol. Chiar si la motorizare, care e mai fiabila fata de Logan si cele pe benzina, dar mai ales cele diesel.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • In totalitate de acord cu andrei.
                    sigpic

                    Comment


                    • Pana la urma e si mai scumpa, deci banii in plus se reflecta in ceva!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • In definitiv, e diferenta de doar ~3.000 euro fata de Prestige, care la unii nu conteaza.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Se mai comercializeaza octavia tour?

                          Comment


                          • Da inca da din cate stiu.Absolut nimic schimbat fata de modelele din 2003 2004.
                            sigpic

                            Comment


                            • Da, se mai comercializeaza. Daca ar fi sa imi iau iar masina si sa am de ales intre prestige si octavia, mai stau pana strang cei aprox 3000 de euro si iau Octavia.

                              Comment


                              • Originally posted by andrei View Post
                                Parerea mea e ca Ocatvia Tour e peste Logan, la orice capitol. Chiar si la motorizare, care e mai fiabila fata de Logan si cele pe benzina, dar mai ales cele diesel.
                                La motorizari dizal s-ar putea sa ai dreptate, as crede totusi ca mult tine de motorina proasta de la noi (unde VW e mai putin pretentios), decat de fiabilitatea mai scazuta a moatoarelor dizal de la renault.

                                Dar la benzinare... , mi-e un pic greu sa spun ca motoarele de Skoda (VW) ar fi mai fiabile decat cele de Renault...De cand treaba asta??
                                Renault de cand lumea n-a stat bine la suspensii, tablaraie, dar la motorizari sunt foarte buni, timpu a aratat asta.
                                Nu fac referire la performante, ci la fiabilitate.
                                Sunt o groaza de Megane, Laguna (motorizari 1.6-2.0 benzina) cu 2-300000 km la bord, te uiti la ulei, chiar si dupa cateva mii de km, are o culoare maroniu-cristalin si merg ca ceasu
                                O fi si la VW la fel, dar cand am doua Golfuri de 1.4 la lucru (ale colegilor) si vad cum arata un ulei schimbat de 3-4000 km la un motor cu ~150000 km la bord....e NEGRU ca taciunele, zici ca-i dizal...
                                Last edited by Octavian; 15 October 2008, 08:40.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google