Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citand pe cineva de mai sus chiar comparam MERE cu PERE ?!
    Am postat ce argumente / pareri / sugestii referitor la TOUR vs Logan - aici nu mai postez (ca ajungem sa facem spam)
    1.6 MPi Icy White

    Comment


    • Originally posted by florin75david View Post
      geo: ala de cheama ghinion ce ai patit tu la SKODA. Se mai intampla si la case mari.
      Pana cum nu am avut probleme de genul asta la masinile noi, dar nu pot spune aclas lucru despre SH-urile avute.

      Una peste alta Octavia, fie ia si Tour, sta foarte bune pe strada si bate cam la toate capitolele Loganul. Intretinerea este alta poveste. Dai un ban dar stai in fata.
      Apropo, care este diferenta de pret la revizii intre cele doua?
      precizez ca ambele masini le-am luat noi, nu SH.
      Diferenta o apreciezi astfel:
      revizia de 2 ani + ITP la Logan = 330 RON (schimbat filtrul de ulei, uleiul, filtrul de aer, reglat faruri si controlat pe ici colo;
      revizia de 1 an Octavia = 360 RON (schimbat doar filtrul de ulei si uleiul)

      Comment


      • bai..." Logan Prestige Vs Octavia Tour " .... voi comparati varianta voastra de top de la Logan cu o varianta obisnuita de la Octavia Tour.
        Pai comparati ma Prestigeu' vostru cu Octavia RS 1.8Turbo 180cp (pacat ca nu se mai fac), cu piele, navigatie, cllimatronic, ESP, suspensie independenta pe toate 4 rotile, xenon auto-adaptiv si altele.

        Sau cu Octavia 1.8Turbo sau 1.9 TDI 4x4 Laurin&Klement.

        (cautati pe mobile.de versiunile astea sa vedeti acolo ce masini adevarate)

        Varianta de top de la Octavia Tour la noi in tara, care se mai fabrica, este Octavia Tour Sport 1.8Turbo de 150cp si e cu mult peste Prestige.

        1. Motoare: TDI este mult mai fiabil si trage mult mai tare decat dCi si nici unul toate motoarele pe benzina de la Logan nu se compara cu 1.8 T + o gama variata e motorizari.
        2. Caroseria: Mult mai aerodinamica, vopsea de calitate superioara si gama cat mai variata de culori + CAROSERIE GALVANIZATA.
        3. Ambreiaj mai rezistent.
        4. Cutie automata optional.
        5. Suspensie mai performanta si mai comfortabila. (semi-independenta pe spate si pe RS si 4x4 independenta pe toate 4rotile)
        6. Loganul nu stie inca ce inseamna sa ai discuri spate, daramite de ESP.
        7. Portbagaj mai incapator si cu banchete rabatabile.
        8. Dotari in puls: Climatronic, Navigatie, Tempomat (Cruise Control), incalzire in scaune, Faruri cu Xenon Autoadaptive (+duze stropitoare faruri), Duze stergatoare incalzite, Trapa electrica, Airbag-uri laterale, Alarma, Filtru de polen (Logan duce lipsa de asa ceva), Computer de Bord mai avansat, Pregatire telefon GSM, Stergator luneta, Buson rezervor electric, Comenzi pe Volan, .
        9. Interior cu materiale mai bune.
        10. Stabilitate foarte mare fata de Logan.


        Mai adaug ca peste 10 persoane de pe forumul pe care frecventez, au predat Leasing-ul sau si-au vandut Logan-ul si si-au luat Octavia.


        Sungurul punct forte la Logan este PRETUL....care este destul e apropiat de Skoda Octavia Tour, dr hai fie un + pentru Logan.

        NO OFFENCE pentru nimeni, dar m-am cam aprins cand am vazut ce comparatie faceti.

        Comment


        • Cum sa compari o masina de 9550 , motor de 1.6 16v 105 cai cu una de peste 16000 1.8 T 180 cai???
          Bineinteles ca Octavia este net superioara, fapt ce se reflecta si in pret...
          Comparam mere padurete cu mere tip Royal Gala.
          Last edited by Cezar; 20 February 2009, 12:37.

          Comment


          • Plus ca treaba e simpla: ai o suma de bani si te gandesti ce sa cumperi...un Prestige full sau o Octavia Tour la pret apropiat de Prestije
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • cam toata lumea cred ca opteaza pentru Octavia Tour in comparatia asta...pentru sunt unii care s-au saturat sa se uite la pret inainte de calitate si dupaia sa-si dea cu pumnii in c****e. .

              Skoda are tehnologia VW si este facuta pe paltforma lui Golf4 care chiar daca nu se mai fac, au fost si sunt masini extraordinare.

              Comment


              • Uite eu spre exemplu, am masina de 2 ani, si nu mi-am dat cu pumnii nicaieri.
                Cat despre suprematia VW, si ce masini "extraordinare" au fost si sunt VW golf 4....permite-mi sa abtin.
                Adevarat este ca sunt mai confortabile, mai stabile, mai "placute la atingere" ( toata lumea sta cu curul pe plastice toata ziua, sau au multi receptori la nivelul mainii, receptori capatati probabil ca o adaptare la diferite "activitati" solo).
                In fine , una peste alta Octavia este superioara Loganului la orice capitol, superioritate ce se reflecta in pretul acesteia.

                Ps: decat sa achizitionezi Octavia Tour, mai bine iei Jetta la 13800 euro TVA inclus.( motor 1.6 )
                Last edited by Cezar; 20 February 2009, 13:41.

                Comment


                • oricum sunt clase diferite si comparatia care are sens e prestige vs octavia 1.6mpi 102CP, restul sunt deplasate. nu se compara dci85 de la logan cu tdi90 de la skoda decat ac performante, ca si 16v logan cu mpi skoda. 1.8t de la skoda o poti compara eventual cu 1.6_16v vvt 133CP ce urmeaza sa vina pe logan si aia doar din prisma performantelor.
                  pun pariu ca si pe skoda sunt oameni are se uita la bmw cand e vorba de 5-6000 de euro diferenta, asa ca nu vad de ce e deplasata comparatia. plus ca 1.8t de la skoda nu-i vreun bencmark in materie, cand il compari cu un bmw la pret dublu. prestige 10000 skoda tour 16-17000. ia comparati skoda de 17000 cu o masina de 30000, asta sa pastram raportul de preturi. ia vedeti, mai castiga skoda?
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • tu compari masina de 9500 cu altceva....
                    ideea era sa se compare ceva cat de cat asemanator ca pret si motorizare: 1.6 16v 105 cp, 1.6 scoda 102 cp.
                    nu neaga nimeni ca octavia tour e f fiabila, din cate am auzit mai fiabila ca si octavia 2(nu mai luxoasa sau mai eleganta sau mai performanta)
                    loganul credema e si el o masina fiabila, nu uita ca in Romania s-au vandut in ultimii 3 ani cam 100k de masini pe an, si parerea mea ca oricat de ieftina ar fi fost nu s-ar fi gasit asa multi idioti inclusiv eu care sa cumpere o masina naspa proasta nefiabila sau neperformanta cum credeti voi cei care nu ati condus-o ca e aceasta masina.

                    Apropo asa cum sunt frustrati care cumpara Dacia si cred ca au renault, la fel si cu proprietarii de Skoda, chiar mai rau, ei cred ca au WV unii se viseaza chiar in Audi.

                    Si ma repet Prestige-ul meu e mai performant de cat orice Tour benzina (exceptie 1.8T, care dupa cum am mai spus e altceva), mai ieftin, la fel de fiabil, si mai putin costisitor la intretinere.
                    Sa nu intelegi ca am cevacu Skoda sau cu alte masini straine, din contra multe imi plac dar de la o anumita suma in sus nu le gasesc rostul

                    Comment


                    • Originally posted by fanSOT View Post
                      bai..." Logan Prestige Vs Octavia Tour " .... voi comparati varianta voastra de top de la Logan cu o varianta obisnuita de la Octavia Tour.
                      Pai comparati ma Prestigeu' vostru cu Octavia RS 1.8Turbo 180cp (pacat ca nu se mai fac), cu piele, navigatie, cllimatronic, ESP, suspensie independenta pe toate 4 rotile, xenon auto-adaptiv si altele.

                      Sau cu Octavia 1.8Turbo sau 1.9 TDI 4x4 Laurin&Klement.

                      (cautati pe mobile.de versiunile astea sa vedeti acolo ce masini adevarate)

                      Varianta de top de la Octavia Tour la noi in tara, care se mai fabrica, este Octavia Tour Sport 1.8Turbo de 150cp si e cu mult peste Prestige.

                      1. Motoare: TDI este mult mai fiabil si trage mult mai tare decat dCi si nici unul toate motoarele pe benzina de la Logan nu se compara cu 1.8 T + o gama variata e motorizari.
                      2. Caroseria: Mult mai aerodinamica, vopsea de calitate superioara si gama cat mai variata de culori + CAROSERIE GALVANIZATA.
                      3. Ambreiaj mai rezistent.
                      4. Cutie automata optional.
                      5. Suspensie mai performanta si mai comfortabila. (semi-independenta pe spate si pe RS si 4x4 independenta pe toate 4rotile)
                      6. Loganul nu stie inca ce inseamna sa ai discuri spate, daramite de ESP.
                      7. Portbagaj mai incapator si cu banchete rabatabile.
                      8. Dotari in puls: Climatronic, Navigatie, Tempomat (Cruise Control), incalzire in scaune, Faruri cu Xenon Autoadaptive (+duze stropitoare faruri), Duze stergatoare incalzite, Trapa electrica, Airbag-uri laterale, Alarma, Filtru de polen (Logan duce lipsa de asa ceva), Computer de Bord mai avansat, Pregatire telefon GSM, Stergator luneta, Buson rezervor electric, Comenzi pe Volan, .
                      9. Interior cu materiale mai bune.
                      10. Stabilitate foarte mare fata de Logan.


                      Mai adaug ca peste 10 persoane de pe forumul pe care frecventez, au predat Leasing-ul sau si-au vandut Logan-ul si si-au luat Octavia.


                      Sungurul punct forte la Logan este PRETUL....care este destul e apropiat de Skoda Octavia Tour, dr hai fie un + pentru Logan.

                      NO OFFENCE pentru nimeni, dar m-am cam aprins cand am vazut ce comparatie faceti.
                      Si crezi ca postul tau, scris cu o evidenta pasiune pentru masina pe care o detii, schimba cu ceva situtia noastra, a posesorilor de Prestige, te inseli amarnic. Nu trebuie sa ne disconsideri doar pentru ca tu ai Skoda si noi avem Dacia, te asigur ca toti dintre cei de aici au avut un motiv perfect rational ca sa-si cumpere masina pe care o detin! Daca ai fi avut mai multa coerenta si logica, poate ti-ai fi facut punctul inteles, dar din pacate ne acuzi ca folosim clasica comparatie "mere-pere" folosind o comparatie de tip "mere-pepeni". Asta se intampla cand "te aprinzi", logica si ratiunea se pierd pe parcurs...
                      sigpic
                      ^Logan turbat (WIP)^

                      Comment


                      • Pff..Ne-ai trezit pe toti la realitate cu postul tau fansot.Chiar asa cum sa comparam Octavia TOUR cu Prestige?Cum sa compari masina care Sh o gasesti si la 12.000 din 2003,cu una noua care e 10000.Chiar asa.Mai bine o compari cu una de 1.8T,de 18.000E,poate sare si mai bine.
                        PS:Skoda e,cum sa zic eu,ca Logan-ul.Adica Logan-ul e "Clio",Octavia e "Golf".Mare branza ce e si Octavia,zici ca cine stie ce e.Ce nu le-a mai trebuit la astia de la VW,au bagat pe Skoda,ca la KFC cum zicea domnul Florin,doar nu le aruncam.Deci Skoda e vazuta in Occident cum e vazut la noi Logan-ul.Si e folosita la taxi-uri cum e la noi Logan-ul si la politie.Mare scula de masina.
                        sigpic

                        Comment


                        • fanSOT nu te chinuii .... nu uita ca esti pe un forum Logan ( pe forumul Skoda s'ar inchide instant un astfel de thread. ).

                          on topic: continuati va rog ... ne mai distram si noi,mai schimbam o parere.

                          Comment


                          • Du-te si compara octavia cu aveo pe chevrolet.ro , sunt curios .....ce o iesi?

                            Comment


                            • Am si una si alta ... so mi le compar singur.

                              Comment


                              • Da.

                                Stiu ca m-am cam aprins, dar asta pentru ca voi comparati varianta de top de la Dacia Logan cu o varianta aproape slabuta de la Skoda Octavia.

                                ...Insa am observat ca Prestige-ul doar cu atata se compara, cu 1.6MPI 102 cai de la Skoda, chiar daca tot Octavia e superioara.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google