Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Se pare ca acea diferenta de 3000 euro, nu exista. Ea fiind mult mai mare, de 5000 euro.
    Octavia Tour 1,6 MPI costa 12.989 euro cu TVA inclus, model standard, daca vrei pot sa-ti atasez lista de preturi.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Te rog pune-le. Eu am folosit configuratorul de pe site, si cu optiunile - proiectoare, dezactivare airbag, air bag lat si alte lucruri, mi-a iesit 15000 +.
      Multumesc.

      Comment


      • Bine zis octavian, mai este ceva timp pana o sa ajunga loganul din urma octavia . Prestige dci 85 cp costa 10700 + 255 vopsea metalizata + 200 Airbaguri laterale = 11155 euro, merita sa mai pui ceva si iei o octavia tour, chiar si cu mai putine optionale si sa nu ne gandim la motoare ce diferenta e...

        ps Cezar, octavia are inchidere centralizata standard, nu e optionala, iar loganul prestige nu are cotiera fata, doar daca a aparut acum ....

        Comment


        • Originally posted by sambo View Post
          @ Octavian _ 30

          Ai perfecta dreptate ! Insa pentru ca afirmai intr-un post precedent ca scolile nu mi-au folosit la nimic, iti atrag amical atentia ca adjectivul "superior" nu are grad de comparatie. Scuze pentru off topic dar nici tu nu ai fost prea on topic cand ai vorbit despre scolile mele
          Ok man, acum facem pace si imi cer scuze pt trecut (nu mai dezgropam mortii, probabil ca aveam ceva inadvertente si mi-am iesit din pepeni, scuze).

          Si oricum, foarte important, s-a inteles ideea, asa suntem noi inginerii, gandim mult dar avem probleme in exprimare

          Comment


          • Lista cu preturi, oferta promotionala de sezon (banuiesc):

            Comment


            • Aia e lista pe care vroiam sa o pun.
              Si sa tineti cont ca, configuratorul nu e actualizat cu ofertele de pret.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Configuratorul nu e bun, asa este.
                Pretul pt un 1.6 mpi, este de 13937 ( daca mai pui airbag lat, proiectoare ceata, geamuri electrice spate), sare de 14500. Diferenta este tot mai mare de 3000 euro, mai exact 4000.
                Cine are si isi permite, spor la cumparaturi.
                Noi insa uitam, ca aceste 2 masini, sunt adresate catre 2 categorii distincte de cumparatori.
                Strict din punctul meu de vedere octavia tour ( 1.6 mpi ), nu isi merita banii.
                Toate cele bune.

                Comment


                • Ba isi merita banii, asa cum isi merita banii si Loganul 1.4 MPI.
                  Asta dpdv al motorizarii, adica reprize mai slabe, v.Max mai mica.
                  Eu unul daca as avea banii aia asa lua o Octavia Tour, asa proasta cum e ea, mai insonorizata, finisaje mai bune, materiale mai bune calitativ (cel putin la atingere, par mai bune materialele decat la Logan), fara greieri (depinde de bulan, dar eu nu prea am auzit sa aiba greieri, de la cei cativa prieteni posesori de Tour), avantajul hayonului si a banchetei fractionabile asimetric.
                  Asta e parerea mea, asa ca nu dati cu paru'.

                  Comment


                  • Originally posted by Cezar View Post
                    Pretul pt un 1.6 mpi, este de 13937
                    Pretul de lista e 12.989 euro, tu te-ai uitat la Octavia Tour Sport.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Cand am cumparat masina noua am testat Logan Prestige 1.5 dci 85 cai, Kia Pro Ceed 1.6crdi 110 de cai sau ceva asemanator, Opel corsa 1.3 CDTI 90 cai si Renault Megan 1.5 dci si Octavia Tour 1.9TDI/

                      -Despre Logan: Trage destul de bine,dar se simte foarte mult ca-i motor mic, tinutul de drum a fost destul de bine, in interior este sub toate masinile de pe lista mea. A avut consum extrem de mic si in total mi a placut foarte mult.

                      -Despre Kia: Trage mult mai bine decat Loganul, interiorul e ok, dar si modelul de teste a avut probleme(nu au mers comenzile de pe volan, nu a citit toate mp3-urile...)In total am fost putin dezamagit.

                      -Despre Corsa:Motorul de 1.3CDTI este cel mai nashpa motor pe care l-am condus in viata mea, nu trage in nici o tura pe de alta parte nici nu consuma, a avut schimbator pe 6 trepte, dar... Nashpa motorul. In rest interiorul si totul este foarte fin, dar am fost total dezamagit de motor.

                      -Despre Megan:Motorul cand este in tura este ceva asemanator Loganului, dar cand este putin subturat moare si se simte diferenta de greutate. In interior foarte ok. Mi a placut Meganul.

                      -Despre Octavia: Motorul trage destul de bine chiar de la 1500rpm pana la 4000. De la 2500 pana la 3500 chiar simti ca te rupe asa trage . Consumul destul de rezonabil. In afara 4-5 L , in oras 7.5. Interiorul mi a placut, volanul in piele este fantastic.

                      In final am ales pe Octavia Tour Sport 1.9 TDI(am vrut pe Megan dar au fost tarani, au crezut ca nu vreau sa iau masina ci numai fac testuri sau nu stiu ce).
                      Daca aveti ceva intrebari in legatura cu Octavia sa ma intrebati ca va raspund cu cea mai mare placere!

                      Comment


                      • Pai Octavia are TDI si tot ce e TDI trage nene, nu gluma...Adica il simti oricat de nesimtit ai fi insa un minus de la mine (si nu numai) datorita zgomotului cam mare
                        Last edited by darksid3; 12 December 2008, 14:13.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Asa e ! Domnu cu masina americana adevar spune! Trage foarte bine TDI-ul desi e e afumator si zgomotos. Insa partea cu zgomotul cred ca se poate rezolva cu o linie audio desteapta. Din cate stiu eu in standard este cu casetofon sau fara, insa unii dealeri o mai echipeaza cu un radio-cd mediocru.

                          Comment


                          • Hmmmmmm...E mai zgomotoasa la interior fata de un Logan?
                            Mie nu mi s-a parut (O1 tdi).

                            Comment


                            • Nu e mai zgomotoasa inauntru, doar ca se simt trepidatiile motorului mai tare decat la logan

                              Comment


                              • Normal ca se simt dar...Totusi pana la urma nu comparam, Dacia cu Skoda , chiar daca aparentele uneori insla mie unu o1 nu prea mia placut dar fuge bine .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google