Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chestia cu pretul farului e relativa total.
    Sa va dau un exemplu- Kia mea.
    Mi-am agatat oglinda din dreapta si s-a rupt.
    Am fost la Mit Motors- pe CASCO, in cateva zile mi se trimite devizul: se inlocuieste cu totul (era rupt doar suportul care prinde oglinda de caroserie).
    Shoc: oglinda 1,000 RON+ manopera vopsit bla bla 1,500 RON .
    What the f..k?!!
    In gandul meu las ca v-o coc eu..
    Trimit devizul la CASCO, aia dau acceptul (un alt what the f..k? astia de la CASCO sunt de pe Marte?) si incep sa sun la diferite reprezentante.
    La IMG: 700 RON oglinda+ 150 RON vopsitul
    La Ploiesti reprezentanta 1,000 RON cu totul
    Atentie: La Mit Motors alt sediu: 700 RON cu totul!! (vopsitul era din partea casei).
    Nu le-am zis ca o fac pe CASCO.

    Fac frumos un excell cu pretul la alte reprezentante inclusiv Mit Motors alt sediu si ma duc sa pun oglinda (ca oricum era pe CASCO) si ii pun in fata Excell ul celui de la Receptie.CUm e posibil Domne, ce e de aur oglinda aia, are senzor de prostie?
    Ca stiti..ca sistemul atat arata..ca sa mai vedem...Luati loc 2 minute.
    (eram pregatit sa obtin 30% reducere la urmatoarea revizie cel putin- altfel umplu toate forumurile si presa de specialitate).

    Ma cheama: stiti, a fost o greseala de sistem- total cu tot cu vopsit 900 RON.
    ))))))))))
    M-am interesat si la un magazin de piese Kia- oglinda 500 ron.
    Oglinda e cu tenta verzuie.


    Deci- service urile au preturi 'speciale' pentru CASCO.
    Va dati seama ca dc era sa o fac pe banii mei cautam la dezmembrari acel suport care e detasabil si e negru...(deci puteam sa il iau de pe orice alta kia indiferent de culoare)



    Cam asa probabil e si la Ford- dc e sa sapi gasesti mult mai ieftin.
    Last edited by eugenmanea; 25 May 2012, 10:07.
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • Din astea 3 masini de aici as crea o strutocamila cu spatiul din megane, tinuta de drum de la focus, consumul de 1.5 dci si intretinerea unui Logan benzinar.
      As aduce totusi bordul si partea electrica de la o masina japoneza.

      Comment


      • @samy0388
        In ce sens ma mint singur pentru ca e dimineata si nu prea compilez bine la ora asta? Daca vrei sa ai o resursa de putere platesti mai mult pentru un motor mai vanos, ca idee fa o comparatie de pret intre 1.6 Ti-VCT de 85 cai, 1.6 115 cai si 1.6 EcoBosst de 150/180 cai, daca nu iti poti permite un motor mai puternic si cumperi ceva mai slab te mai si gandesti putin cand vrei sa faci o depasire mai din scurt. Oricum nu e asta subiectul topicului. De ce nu se fac doar motoare cu puteri mari? Care e diferenta de pret intre Logan 1.6 si 1.6 16V? Vezi tu, daca vrei neaparat Logan, sau Ford, sau orice alta marca si vrei sa faci pe dracu in patru sa ti-l iei te gandesti si la o motorizare mai mica pentru ca nu toti sunt raceri pe sosele.

        @Eu4yas

        S-a comportat destul de bine la 140 cai. Spun s-a comportat pentru ca acum am revenit la softul original din motive de ambreiaj. Diferenta mare nu exista decat la cuplu (240 Nm stock + 20 Nm overboost fata de aproape 300 Nm cu soft) si spun asta pentru ca inainte de a pune Bluefin-ul masina a scos pe dyno vreo 120 CP
        Cat despre greutate, al meu are 1350 Kg cu tot cu noroiul de pe anvelope

        Comment


        • La care adaugi o gagica moldoveanca si ai terminat problema, ai si masina, ai si casa, nu-ti mai trebe nici servici

          Knx : ai tu dreptate in felul tau, dar vezi, iti cumperi un motor slab pentru ca nu ai bani, nu pentru ca nu vrei putere. Asta spuneam si eu ca sunt unii care se mint, multi d-aia cu 1.4 ("cel mai ideal motor pentru logan"). Ei n-au 3,4 sute de euro in plus sa ia un motor mai puternic si d-asta sustin ca n-au nevoie de putere. E o diferenta intre a lua ce iti permiti si a lua ce vrei.
          Last edited by 827sam; 25 May 2012, 10:15.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Greu si focusul, 1350 kg la 85 de cp, subdimensionat rau, raport cp/kg. Dar cel de 85 e benzinar, poate o fi mai usor.
            9! 9! 9!
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by samy0388 View Post
              Asta spuneam si eu ca sunt unii care se mint, multi d-aia cu 1.4 ("cel mai ideal motor pentru logan"). Ei n-au 3,4 sute de euro in plus sa ia un motor mai puternic si d-asta sustin ca n-au nevoie de putere.
              KNX,,,Samy are dreptate,,,multi se mint singuri si o baga pe aia cu ""Nu am dom"le nevoie de putere,,eu merg cu 70 in treapta 5""..sa-i vezi pe aia cu 1.2 mai nou,,nu cei cu 1.4

              Cat despre piese si Casco,,da sunt nesimtiti cu totii,,dar voi vorbiti de casco,ca face casco, ca drege casco de parca nu se intampla nimic si aia dau cu banii ca prostii. Ei bine toate preturile practicate de servisuri pt devizul casco se regasesc in asigurarea mai mare an de an si cu fiecare busitura/belea iti creste si tie numarul de bile negre la ei si cum expira contractul cu ei si vrei sa faci altul te trezesti ca iti spun ""Dom'le...stiii, anul trecut ai avut cam multe belele cu masina si drept urmare te costa mai mult noua asigurare"".

              Cat despre megan vs ford vs logan,,,as alege Fordul,apoi Loganul si apoi Meganul.
              Meganul cat si RENO ca firma din punctul meu de vedere nu isi justifca preturile foarte mari la piese.
              Un var cu reno clio cumpara piese de logan pt al lui clio. De ce? Si eu i-am zis,,dar vinde-l varule si cumpara naibii un logan si ai scapat de o grija

              Comment


              • Originally posted by Eu4yas View Post
                Revizie Megane acum, pe loc!

                - filtre + Ulei Castrol Turbo Edge 5 40 + placute frana spate + rulmenti flansa amortizor - 570 de lei fara manopera!
                Ulei Ford Formula 5l, filtru aer, filtru ulei, filtru motorina - 375 ron (am cumparat chiar eu piesele- toate de origine, pentru un amic cu un focus 1.6 tdci - la al meu benzinar se scade din acel pret 180 de lei filtrul de motorina, plus manopera.

                Originally posted by darksid3 View Post
                Are si Focusul, unele n-au, nush care e treaba
                Cele dupa 2008 am observat ca au. Cel al amicului de care vorbeam mai sus este echipat cu jante aliaj, pilot automat, setari de directie dar cu tamburi, masina fiind 2006.

                Originally posted by Eu4yas View Post
                a.
                Eu am megane, am schimbat parbrizul la reprezentanta pe casco - deviz = 15 mil. Mi s-a parut exorbitant de mult dar nu am dat de la mine ce-i drept.
                La Centrul de Parbrize ai cerut pret? Cei cu Pilkington de pe Progresului, fost Trafic Greu, zona Filaret. Eu am schimbat acolo la 2 masini, inclusiv la loganul meu si am fost super multumit. Aia fac doar asta deci teoretic sunt mai meseriasi decat gigeii din reprezentante si au Pilkington!

                Comment


                • Un var cu reno clio cumpara piese de logan pt al lui clio.
                  Mariane, stii de ce cumpara? Pt ca-s aceleasi .
                  Spre exemplu si la mine se potrivesc piese de logan, chiar eu am cumparat proiector de logan cu tot cu suport.

                  Ulei Ford Formula 5l, filtru aer, filtru ulei, filtru motorina - 375 ron (am cumparat chiar eu piesele- toate de origine, pentru un amic cu un focus 1.6 tdci - la al meu benzinar se scade din acel pret 180 de lei filtrul de motorina, plus manopera.
                  Pai daca scad si eu placutele si rulmentii ajungem la aceeasi bani!
                  9! 9! 9!
                  sigpic

                  Comment


                  • Proiectorul de logan merge si pe Opel Astra G....are un nasu'! Si unde credeti, pe bara de OPC!

                    Comment


                    • De unde rezulta ca Loganul e MIEZ, piesele regasindu-se pe masini mult mai bine cotate.

                      Nu mai tin minte ce piesa era, dar pentru un Clio se cerea cu 50% mai mult decat pe aceeasi piesa, cand o cumparai pentru Logan. Chiar de erau identice.

                      Comment


                      • Poate are parbrizul senzorul ala pt lumini si ploaie si deaia costa asa de mult. Un vecin are un megan de 110 cp benzina cu senzorii incorporati in geam si geamul fiind crapat nu-l schimba decat cand v-a face POC
                        De fiecare data rad cu el in fata blocului cand vorbim de masini megan ca al lui Vs a mea logan ,,,ca se vaita singur de cat de naspa sunt astia de la RENO cu piesele si cu alte cele,,de ex parbriz(ca tot a venit vorba de el).

                        Comment


                        • Asa am vazut ceasurile, manete de claNson si stergatoare pe Reno Master...e normal sa fie asa. Dar totusi, pe Master :|

                          Comment


                          • Pai de ce nu-l schimba pe casco?

                            Ce daca are senzorii acolo? Mie mi i-au pus tot pe cei vechi sa stii. Mi-a si spus ala ca-i punem tot pe-astia.

                            @PCH

                            Nu puteam sa ma duc cu masina acolo ca mai aveam si altceva de facut la ea, pana mea.
                            9! 9! 9!
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Eu4yas View Post
                              Mariane, stii de ce cumpara? Pt ca-s aceleasi .
                              Spre exemplu si la mine se potrivesc piese de logan, chiar eu am cumparat proiector de logan cu tot cu suport.
                              Originally posted by mr.K View Post
                              Nu mai tin minte ce piesa era, dar pentru un Clio se cerea cu 50% mai mult decat pe aceeasi piesa, cand o cumparai pentru Logan. Chiar de erau identice.
                              K..a dat raspunsul final..piesele sunt identice dar costau mai mult pt Clio ca era Clio si pt logan ca era mai NASPA erau mai ieftine. Deci omul a zis clar,,"nu mai cumpar clio in viata mea..am fost prost in primul an ca am bagat bani in piese aiurea dar pe urma m-am desteptat si sa traiasca PIESELE LA LOGAN ca sunt mai ieftine".


                              Originally posted by PCH View Post
                              Proiectorul de logan merge si pe Opel Astra G....are un nasu'! Si unde credeti, pe bara de OPC!
                              Apropo si de proiector VALEO ca la logan,,este acelasi si la Nissan PATFINDER,,care ala costa zeci de mii de euro.
                              Fac pariu ca atunci cand te duci la Service Nissan sa schimbi proiectorul te costa de te rupe ca doar este pe masina de ultima fita

                              Comment


                              • Am atasat o lista de modele de masini pe care se poate monta proiectorul de Logan. Informatiile le am din programele in care caut piese (cu asta ma ocup). Pe langa modelele de mai jos puteti adauga si Infinity FX35
                                Attached Files
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google