Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu totusi nu inteleg cum naiba sa ceri 100 de euro p un c***t de cotiera ?!! O plasticaraie penibila pe care cer atatia bani ! De lumina in torpedou nu mai zic, dar sa nu mai puna ei un indicator de temperatura a motorului, pe motiv ca nu intelegeau romanii cum functioneaza iarna , ba urca la 4 linii ba cobora la 2 linii ..si ce.au zis ei: hai sa.l scoatem da.l in colo ca sa fie treaba mai simpla ) Asta este ca si cum ti.ar vinde unu o masina sh , si sa aibe martorul "check engine " aprins , si ca sa nu.ti mai dea ala explicatii ce problema are, îi scoate becu la martor, il anuleaza si gata, nu mai exista ,ca sa nu.ti mai explice nimic )

    Comment


    • Nu e singura fara acel indicator de temperatura.
      A se vedea Subaru.
      Da e foarte scumpa acea cotiera dar din fericire e fabricata in Romania si cam tot ce e fabricat in Romania se poate gasi la juma de pret.
      Cat despre calitate sa confirmat ca este peste cele ce se gasesc la targ
      sigpic

      Comment


      • Seat-ul am inteles ca a venit cu anvelope Nexen, koreence relativ putin cunoscute la noi dar care au piata solida in USA, acolo unde e greu sa te impui, deci asta spune ceva.

        Logan-ul cu ce gume vine acum, ma refer la Laureate?

        Ca mie mi-au livrat Laureat-ul cu niste Barum modeste, unei cunostinte i-au livrat Prestige-ul cu niste Matador din alea modeste rau de tot.

        Si aici a mai pierdut Dacia din credibilitate, cumperi variante superioare ale modelului si ei iti trantesc anvelopele de pe variantele inferioare.
        Norocosi sunt cei cu loturile incaltate cu Conti, Michelin....panala urma un set e anvelope bune face 350 de euro (cu tot cu rezerva), nu e de neglijat sa primesti din start asa ceva, si e frustrant sa-ti dea niste pocnitori de gume. Nu mai spun de aia ce primeau Kormoran...

        Comment


        • Amvelope mult ma bune dacat se livra acum 10 ani si mult mai cunoscute in Europa decat nexen.
          Sa nu se supere nimeni pe mine dar nu am auzit de ele.

          Eu am Continental.
          Parca am vazut si Michelin pe altele.
          Last edited by stoicanu; 13 July 2014, 15:15. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Logan-ul cu ce gume vine acum, ma refer la Laureate?
            vin pe goodyear duragrip sau continental ecoconticontact5... indiferent de echipare! si loganu ph2 mi-a venit pe goodyear. loganu 2 a venit pe continental.

            michelin nu am vazut pe nicuna
            Keep walking...

            Comment


            • Ph1 a avut pe anumite loturi Michelin Energy. Al meu fabricat în 2008 printre ultimele exemplare a venit încălțat cu așa ceva, ca echipare fiind Ambition.

              Comment


              • Duragrip in afara ca rezista mult e ceva de ele?
                Cat despre faptul ca unii nu ai auzit de Nexen, asta e rolul unui forum, sa informeze ca mai exista cate ceva nou. Nici de Nankang nu auzisem si eu, am inteles ca sunt produse in Taiwan sau Thailanda, unele persoane sunt foarte multumite de ele, in pofida numelui cu rezonante chinezesti.

                Dar, e bine ca Dacia s-a gandit sa renunte la petardele de anvelope folosite la Logan 1, exceptie Conti si Michelin.

                Comment


                • Pai ce rost are sa puna altceva daca tot au fabrici in Romania ambele marci.
                  sigpic

                  Comment


                  • Revin cu o chestie legata de ergonomie care nu.mi place la Seat si la care nu ma asteptam.La Seatul Toledo care are 4 geamuri electrice , soferul are pe portiera doar cele doua butoane pentru geamurile din fata, pe cele din spate nu le poate actiona de la sofer, pentru ca nu exista butoane in fata, ci doar pe portierele din spate . Un mare handicap zic eu, asa ceva chiar n.am mai pomenit..evident ca este valabil doar la versiunile cu 4 geamuri electrice , cei care au macarale pe spate,nu.i intereseaza acest aspect ..la" logan 10 ani" spre exemplu ai butoanele pentru geamurile din fata pe portiere, iar butoanele pentru geamurile din spate se afla pe consola centrala..macar pot fi actionate din fata.

                    Comment


                    • Originally posted by mariusgny View Post
                      La Seatul Toledo care are 4 geamuri electrice , soferul are pe portiera doar cele doua butoane pentru geamurile din fata, pe cele din spate nu le poate actiona de la sofer, pentru ca nu exista butoane in fata, ci doar pe portierele din spate.
                      Este doar o luptă fraticidă din cadrul grupului, deoarece Skoda Rapid are pe portiera şoferului cele 4 butoane pentru acţionarea geamurilor electrice. Folosesc ele (Skoda Rapid şi Seat Toledo) aceeaşi platformă, dar cum ambele sunt fabricate în Cehia, se pare că cehii au ţinut cont de asta şi au ţinut să le diferenţieze un pic.

                      Comment


                      • Seat toledo fabricat in Cehia?! Seatu` se fabrica in Spania!
                        Keep walking...

                        Comment


                        • Restul da, Toledo in Cehia se fabrica.
                          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                          Comment


                          • nu stiam...interesant!
                            Keep walking...

                            Comment


                            • Originally posted by sunshine View Post
                              Ph1 a avut pe anumite loturi Michelin Energy. Al meu fabricat în 2008 printre ultimele exemplare a venit încălțat cu așa ceva, ca echipare fiind Ambition.
                              La ph 1 in 2006 laureate dci pret cu vopsea metalizata 9700 euro, masina a venit cu niste pingele Kormoran.Asta da respect pt client...
                              Felicitari colegului pentru alegerea facuta....daca eram in locul lui nu stateam pe ganduri nici o secunda.

                              Se pare ca se misca mai mult decat decent pt 85 cp
                              Probably the best going 85 PS car of the last decade. Surely well working engine for the new Toledo. More at: http://www.Autoforum.cz/prvni-dojmy/testujeme-s...
                              Last edited by L3on; 13 July 2014, 21:26. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Vom vedea maine cum se misca plec cu un amic care are un focus de 1.8 diesel, cu vreo 100 de cai, stiu ca, cu meganul2 de 113 cai stateam dupa el, dar doar doar. Acceleram la fel de bine ca el, poate chiar o idee mai bine dar cu costul turatiilor ridicate si a retrogradarilor, (ne grabea spre balea)

                                Deci maine vad daca se misca bine sau nu masinuta.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google