Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca veni vorba de zgomot, asta uitasem, in toledo e mult mai multa liniste. Motorul se aude mult mai putin.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Sunt baieti cu palma fina.
      Motiv pentru care am optat pentru piele pe volan.
      sigpic

      Comment


      • Am gasit ceva comparatii intre cele douo.
        Attached Files
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by mumus View Post
          Ca veni vorba de zgomot, asta uitasem, in toledo e mult mai multa liniste. Motorul se aude mult mai putin.
          Stai ca urmeaza sa vina Pilifida si sa ne spuna ca ce atata jmecherie, dai muzica mai tare si aia e.

          Pilifida, ce costa, mai nene? N-auzi ca Mumus a dat 10000E pe Seat, adica exact cat pe un Laureate 0.9 TCe. Sau nu e bine nici asa?
          Daca tu imi spui ca Logan II este mai bun decat Seat-ul. amandoua la aceeasi bani, deja nu mai am ce sa zic.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • - acceleratie mai buna pt logan )) lolec
            - iar modelul laureate de la dacie e insonorizat pana la dumnezeu. Daca iei accesu' clar nu poti avea pretentii scuza-ma. Si fara bani da si cu palma fina nu merge
            sigpic

            Comment


            • Le stiam, sunt curios , puntea spate cum este la ambele, asta nici eu nu stiu, parca am auzit ca la seat e semiindependenta, dar nu as putea sa fiu sigur.

              Cumnatul meu la munca are un dokker si acasa un ph2 sedan, zice ca dokkerul e mult mai stabil, si intra in aceias curba mai tare decat cu loganul, dar cumnatul nu e schumacher, deci o sa o iau si dau mai departe tot ca o parere personala.
              Last edited by mumus; 9 July 2014, 16:55.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Acum si dimensiunile.
                Attached Files
                sigpic

                Comment


                • Ps : loganul din test era LAUREATE TCE !
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • - niciodata nu o sa ajungi sa simti balearea masinii in curbe la un mers normal. Si mai ales la cum se circula in Ro. Eu cu vechiul logan luam giratoriile pe 3 roti si pentru asta nu ma plangeam de stabilitate. De aia nu inteleg cerinta stabilitatii cand multi chiar nu merg cu masinile la limita. Daca ar fi un vitezoman, da domne' vreau sa ma tina in curbe. Da asa. La ce? Plus ca loganul e facut sa fie inalt, sa poti sa sari borduri si gropi => mai luam din stabilitate, ceea ce zic eu e muult mai bine. Degeaba am stabilitate in curbele alea pe care oricum le iau cu 50 la ora, daca atunci cand ma bag pe un drumeag de tzara fac totul franjuri pe sub masina. Parerea mea.
                    Oricum ce reprezinta un avantaj la alte marci e faptul ca poti negocia la dealer. Mai scoti un discount. Astia de la dacia cum au vanzari nu lasa nimic din pret.
                    - am observat mai tarziu echiparea scuze
                    (oricum eu nu ma incontrez cu tine sa stii, ca iti urez drumuri cat mai multe si mai lungi si sa fi fericit cu masina fara NICI macar O zgarietura)
                    - eu am ce am cu remarca cu volanul )
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by pilifida View Post
                      - acceleratie mai buna pt logan )) lolec
                      - iar modelul laureate de la dacie e insonorizat pana la dumnezeu. Daca iei accesu' clar nu poti avea pretentii scuza-ma. Si fara bani da si cu palma fina nu merge
                      Acceleratie mai buna poate pe hartie
                      Volanul la logan este prea subtire, singurul lucru pe care il am de obiectat.
                      Eu am 1.2 laureate si intradevar este bine insonorizat dar la 130 deja motorul se aude tare si asta din cauza cutiei de rahat cu trepte prea scurte. Nu degeaba seat are trepte lungi.

                      Comment


                      • Pilifida, tu esti vulpea care a ajuns la struguri, vede ca sunt acrii, dar incearca sa convinga pe toata lumea ca sunt dulci.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • loganul din famile tot nou lvam luat, la o luna mi-au zgariat cu cheia o portiera(cadou de nunta) la inca 1 saptamana mi-au mai zgariat inca doua, deci stiu ce inseamna masina noua si prima zgarierura :-(
                          Meganul l-am luat direct indoit peste tot, nu ma mai interesat exteriorul masini, doar confortul, acum nici nu vreau sa ma gandesc la prima zgarietura pe o masina noua...
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • - daca ai stii cat de mult imi place stepwayu' nu ai idee. La fel de mult mi-a placut si vechiul dci ca altfel nu continuam pe linia asta. si la fel de mult imi place si duster-ul familiei, luat inainte de stepway. deci la 3 dacii in faimile, nu cred ca exista struguri acrii
                            sigpic

                            Comment


                            • @vitriol Vezi ca sunt mai multe vulpi pe aici care au ajuns la struguri si nu sunt de aceeasi parere cu tine.
                              Eu atat mai am de spus
                              @mumus sa te bucuri de ea si sa mergi cel putin atati km cat am mers eu fara probleme( acum pe ceas 83049)
                              Si daca o sa ai drum pe la bucale poate facem o hora sa vedem care se invarte mai tare.
                              sigpic

                              Comment


                              • Hai mai bine sa discutam despre 0.9 tce si 1.2 16v, eu unu am avut pe corsa 1.2 16v, fugea bine daca o turai tare, dar in oras consuma vara 7.5 si iarna 8-8.5, loganul 1.4 ia sub 7-7 vara in oras si iarna ca, corsa. Dar din cate am vazut, tce bate 1.2 la consum, deci ptr oras este varianta mai buna, dar cu turbina ce facem? Va pica repede de la drumuri scurte?

                                Dupa ce voi termina rodajul chiar vreau o liniuta cu un tce. Dar in bucale nu am drum, poate vi tu la Bv?
                                Last edited by mumus; 9 July 2014, 17:11.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google