Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Să ţii cont că totuşi teoretic eşti în rodaj

    Comment


    • Pai la cat de lunga e cutia, la 130 o sa am sub 3000rpm, nu vreau sa schimb mai sus de 4500, in prima mie de km.
      Sunt constient ca sunt in rodaj, desi gagica de la seat mi-a spus sa-i dau bice eu voi respecta ce scrie in carte, adica 3/4 din turatia maxima in prima mie de km, si accelerari progresive, dupa prima mie pot incepe sa urc la turatia maxima, dar usor.

      Am avut si prima buba cu masina, intorcandu-ma acasa din oras, privind in retrovizoare, vad atarnand stopul meu central de frana. Se pare ca nu au fost lipite piciorusele corect, aveau adeziv, dar se pare ca nu a tinut. Am pus niste montage kit, sper sa se intareasca pana dimineata daca nu maine bag poxipol. sa aibe baietii ce curata la service, daca mai pica...

      Acu sa vezi postari cu calitate naspa la seat sus loganuuu
      Last edited by mumus; 13 July 2014, 23:04.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Felicitari colegului mumus pentru masinuta !!! Sa fie cu noroc si multi km !!!

        Excelenta alegere , daca as fi in situatia de a cumpara auto nou in aceeasi suma , 100 % ar fi aceeasi alegere. Numai un exemplu de diferenta din muuulte altele in favoarea Seat-ului ( confortul scaunelor din Toledo - care sunt specific grupului VW, comparativ cu cele de la Dacia ). Impresia creata este aceea ca sunt construite/ansamblate cu simt de raspundere si materiale de calitate.

        Colegii care au unele indoieli referitoare la Toledo comparativ cu Logan 2 , ar fi ok sa faca un drive test cu Seat-ul.

        Comment


        • Mie sincer scaunele nu imi par sa aibe sustinere laterala suficienta, la megane 2 era mai ok, sunt curios la drum lung cum vor fi, cu meganul era ok. Amici care sau suit in ea, au spus ca ce fain ii cuprinde scaunul, mie nu mi se pare, sau poate nu i-am nimerit inca pozitia corecta.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Logan vs Toledo? Mie unul imi place interiorul la toledo (mai putin zona AC), dar la exterior loganul arata mai bine.
            0.9 TCE vs 1.2 TSI? Clar 0.9 e superior. De 0.9 nu s-a plans nimeni, iar 1.2 zici ca a fost blestemat cu turbinele si distributia.
            La dotari loganu e peste: navi, BT,senzori, cruise, samd
            La tabla nu e dubiu, dar nu imi este rusine nici cu loganu din martie 2005 care nu are urma de rugina si care iarna e mereu ingropat in zapada de masinile de deszapezire.

            Anyway, sa te bucuri de masina!

            Comment


            • Nu poti sa spui ca 0.9 e superior.
              0.9 ce e drept e mai bun decat a fost 1.2 la lansare care avea bube ce pe parcurs s-au rezolvat
              1.2 tsi este acum la maturitate, eu zic ca este mai potent decat 0.9 atat stock cat si ca si posibilitate de tuning.
              Ca si fiabilitate, nu cred ca ajuns nimeni la 500.000 de km cu niciunul ca sa se poata ajunge la o concluzie.

              Comment


              • Singurul avantaj la 1.2 tsi este al 4-lea piston in rest nimic.
                sigpic

                Comment


                • In schimb la Logan nu e singurul dezavantaj lipsa unui piston.
                  Toate imbinarile au tolerante prea mari.

                  Comment


                  • Era vorba strict de motor.
                    sigpic

                    Comment


                    • Daca si strict vorbind de motor, Logan-ul e in dezavantaj ca numar de cilindri si faptul ca e prea "tanar" pentru a trage concluzii legate de fiabilitate, cu noile taxe anuntate nu mai e trendy sa ai masina cu cilindree mica pentru un impozit nesemnificativ.

                      Comment


                      • Legat de comenzile geamurilor spate observat ca au remediat acea greseala de proiectare.
                        E un Toledo 2014.
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • Cat depre impozit nu cred ca se mareste doar la 0.9 inclin sa cred ca se mareste la toate categoriile.
                          sigpic

                          Comment


                          • Cat depre impozit nu cred ca se mareste doar la 0.9 inclin sa cred ca se mareste la toate categoriile
                            Pana la 1600 cc. Deci loveste fix in categoria din care face parte Logan-ul si alte acareturi cu motoare mici si proprietari care s-au gandit ca fac vreo afacere avand motor mic.Consumul , cel putin ala la viteze mari, nu stiu cat e de avantajos sa ai cilindree mica...
                            Last edited by mr.K; 14 July 2014, 08:29.

                            Comment


                            • Daca vrei poti intra in teadul consum 0.9 si ai sa gasesti cateva postari acolo legate de consum.
                              Cel putin comparativ cu 1.6 16v din dotare (a doua masina) consumul este mult mai mic la 0.9 si la viteze mai mari.
                              Comparativ cu Toledo ramane de vazut.
                              sigpic

                              Comment


                              • 1.6 16v din dotare (a doua masina)
                                Megane?
                                Asa si Logan 1.4 consuma mai putin decat Megane 1.4.16V, masinile au greutati diferite.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google