B-96-CGK "Albinutza"[CastigatorCampionat-Cea Mai Tiganita Masina Editia 2010/2012

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • omul a investit o caruta de bani in masinuta ca sa o schimbe?
    mai bine o repara si face cum a zis. nu o mai da la nimeni.

    Comment


    • Sunt 2 aspecte care ma sperie ,dar inca nefondate pentru ca nu am desfacut decat capacul de la culbutori ...
      -sa zicem ca voi repara supapa aceea ,dar daca se intampla din nou sa se gripeze /strambe

      1.- inca o pereche suplimentara de arcuri poate nu cad perfect si o dau in altele
      2.- o bucsa deasupra arcurilor sa le intaresc poate trage dupa ea distrugerea fie a supapei fie a scaunelor
      Arcuri intarite nu stiu daca se fac pe la noi ...

      Oricum la 6500 rot/min sa vina pistonul peste supapa mi se pare greu de crezut ... sa se gripeze iar este greu de crezut ... pentru ca supapa in ghid are joc ...

      De aceea am luat hotararea sa vand tot ...

      Comment


      • eu nu imi explic un lucru. cum mama masii batea si in secunda 2 cand am dat la cheie fara bujii si fara scanteie mergea uns. de mai multe ori

        chiar vinzi ? gata ?

        Comment


        • cosmin, tot respectul pt ceea ce ai facut din masina si sti asta si live ft bine.Cel mai bun lucru de inv atat din toata povestea asta, atat pt mine cat si pentru restul...sau cel putin eu asa consider....lucrurile nu se fac pe principiul supozitiilor sau al AR TREBUI, CRED, etc.Si daca ne bazam pe asta, trebuie o rezerva financiara si nervi de otel.
          DA, SATISFACTIA este MINUNATA cand reusesti.gandeste-te ca pana si in F1 unde banii investiti in cercetare sunt ft ft multi apar probleme tehnice.
          Spor in tot ce ti ai propus

          Comment


          • Cum d**** se strica la voi masinile nu inteleg...:| Cosmine, tu stii care e alegerea cea mai buna
            http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

            Comment


            • ba se explica cu supapa gripata. uneori mergea, alteori nu. in regim mare de turatie se deschidea, in regimuri mici nu. trebuiau probabil schimbate semeringurile de supape....sau or fi scaunele mancate/nu inchid ok...

              Comment


              • Semeringurile au fost schimbate si scaunele si supapele rectificate cand s-a dat jos chiulasa.
                AG 16 Y M A

                Comment


                • Eu propun ca dl. Cosmin nu isi vanda nimic de pe masina. Ba dimpotriva, cred ca trebuie sa fim mandri ca avem un asa membru avangardist alaturi de noi in club, care a investit o gramada de bani pana acum in cercetare si dezvoltare. Fac precizarea, ca sunt convins ca oridecateori cineva aflat in nevoie i-a cerut sfatul, a gasit un sprijin in opinia de tehnician a lui Cosmin.
                  Motiv pentru care, propun, ca fiecare din noi sa donam o suma simbolica, in limitele putintei noastre financiare, pentru ca CGK sa se poata dezvolta si mai departe, repet, aspect de pe urma caruia cu totii noi, cei pasionati, avem de castigat.

                  Eu propun un calcul simplu:
                  30 oameni de calitate x 70 lei = 2.100 lei (ar trebui sa fie in zona reparatia)

                  [sunt service-uri care cer mai mult de 70 lei pentru diagnoza, dar daca il suni pe cosmin si ii ceri parerea, garantat primesti un raspuns mai pertinent]

                  Logan Club Iasi saluta Logan Club Bucuresti!

                  Cosmine, da-ne un nr. de cont, si incepem treaba!
                  ÃŽntotdeauna purtați centura de siguranță și supuneți-vă legilor drumului!

                  Comment


                  • bog are dreptate. ar trebuii sa-l ajutam, cum si el ne ajuta cand avem nevoie

                    Comment


                    • vreau sa imi pun si eu turbo ,vreo 40 oameni buni x 100eur= 4000(cam p-acolo pentru un low boost)
                      sigpic

                      IL 1 3 MIU

                      Comment


                      • toata treaba ma costa pana in 1000 ron ...

                        Oricum foarte tare gestul ,sincer nu ma asteptam la aceasta replica mai ales din partea ta BOG ... nu vreau sa imi aud vorbe ca sunt milog (deja dujmanu rade)...
                        Miule tu pune mana si fa KM sa-ti pui turbo

                        Comment


                        • imi pare rau pentru cele intamplate cu "albinuta". urmaresc topicul acesta de ceva vreme dar avand in vedere ca sunt cam afon in ceea ce tine de mecanica unei masini nu mi-am dat cu presupusul. parerea mea de novice spune cam asa : ia-ti ceva timp liber, linisteste-te, REevalueaza situatia si continua proiectul. sustinatori au aparut (dupa cum ai observat) si daca trebuie vreau sa fiu si eu printre ei.

                          si un sfat din "batrani" pe care ar trebui sa il urmezi : bicicleta si masina nu se imprumuta (femeia .... ) )
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • cat eram eu de darnic, acum voi fi opusul ...
                            mai e timp de ragaz, luni marti o desfac sa evaluez exact situatia

                            Comment


                            • Nu are nici o treaba datul cu stricatul..bagativa mintile in cap..altii au vrut sa sparga motoarele si nu au reusit si acu gata merse unul cu masina si sa stricat..hai ca fost tare...iti promit cosmine ca nu mai iti cer masina niciodata...daca la mine te-ai referit...si stai linistit ca nu am mers cu rautate am mers normal nu am dat dupa ia sa o strica s-au mai stiu io ce ,acu sa stricat se repara, se strica ele la oameni pensionari da la raceri..asta e.multa bafta ..o rezolvi tu stai linistit.
                              sigpic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                              Comment


                              • Originally posted by cos_min_i View Post
                                toata treaba ma costa pana in 1000 ron ...

                                Oricum foarte tare gestul ,sincer nu ma asteptam la aceasta replica mai ales din partea ta BOG ... nu vreau sa imi aud vorbe ca sunt milog (deja dujmanu rade)...
                                Miule tu pune mana si fa KM sa-ti pui turbo
                                Ma, gestul in sine e unul de toata lauda insa nu prea se gasesc oameni dastia darnici pe la noi.Din perspectiva mea cel putin...chiar daca ar fi e o chestie ciudata sa accept o suma de bani de la alte persoane (unele straine chiar) ca sa imi repar masina.

                                P.S Nu sunt platit la KM :P daca ar fi fost asa muream de foame,hotia asta se practica doar in Romania cu persoanele care nu isi cunosc drepturile in meseria pe care o practica.
                                sigpic

                                IL 1 3 MIU

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google