Ph 76 Ycs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ph 76 Ycs

    Masina mea: 2005, Laureate, luata de 9 luni cu 58.000 Km, acum are 79.000 km, drumuri facute acasa si prin vacante asta vara (bulgari de vreo 2 ori si periat litoral romanesc)...Pana acum nu am schimbat decat kitul de ambreiaj pentru ca era obosit rau, placute de frana, schimbat ulei si consumabile uzuale. Nu i-am facut nici o busitura, nu am luat nici un pieton pe capota . Ce pot spune ca parere generala: imi convine de ea, ma duce, ma aduce, tine de cald iarna, face frig ok vara, ma apara de ploaie si de vant, cu alte cuvinte, sunt multumit de investitie. La fel si sotia: in fiecare dimineata imi multumeste cu plecaciuni ca nu trebuie sa mai stea in statii la autobuz, tramvai si metrou. Sper sa ma tina cat mai mult fara probleme capitale si sa reziste la stilul meu de incepator cat mai mult. Bafta.
    Attached Files

    Vorba multa, saracia omului

  • #2
    vezi ca la 60 de mii se schimba distributia, asta daca nu ai schimbato deja.Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

    Comment


    • #3
      Multam!

      Despre distributie si eu mi-am pus cateva zile bune problema. Mecanicul meu zice ca a fost schimbata. Cica se vede ca a fost umblat la suruburi. Cel de la care am luat-o sustine ca a fost schimbata si oricum m-am decis sa mai stau cel putin pana la primavara sau vara pentru ca acum nu sunt bani....sa speram ca mecanicul meu are dreptate (are 20 de ani de meserie totusi) si ca cel de la care am luat-o nu m-a pacalit. Emotii am mai mari cu discurile de frana - nu au fost schimbate si stiu ca se schimba la 60.000...Oricum, la primavara sigur le schimb ca scartaie si huruie un pic pe dreapta, dupa o vreme de mers (numai cand pun frana si numai dupa am folosit-o mai des).

      Bafta si numai bine!

      Vorba multa, saracia omului

      Comment


      • #4
        Bine ai venit pe forum si la 'my ride'. Incepator fiind, iti doresc cati mai multi km cu rozalia asta mica.

        Intrebarea mea ar fi, cum de nu ai luat carnetul pana acum ? Nu ai intampinat dificultati pentru ca ai inceput asa tarziu?

        Ai ceva planuri cu masina? Sau incepator fiind, nu te pasioneaza deocamdata?

        Comment


        • #5
          Bine ai venit printre noi si asteptam poze multe si spor la facut km !!!!
          sigpic
          The MVP

          Comment


          • #6
            Rozalia

            Originally posted by playmo View Post
            Bine ai venit pe forum si la 'my ride'. Incepator fiind, iti doresc cati mai multi km cu rozalia asta mica.

            Intrebarea mea ar fi, cum de nu ai luat carnetul pana acum ? Nu ai intampinat dificultati pentru ca ai inceput asa tarziu?

            Ai ceva planuri cu masina? Sau incepator fiind, nu te pasioneaza deocamdata?
            Salve! Cu carnetul pur si simplu am amanat pana cand chiar a devenit o necesitate. L-am luat din prima pe 13 ianuarie 2009 si pe 30 ianuarie am luat "rozalia". De atunci numai eu stiu cat de greu mi-a fost si cate emotii am avut....dar pana acum le-am invins pe toate si ceea ce m-a dus aici a fost placerea de a conduce, sentimentul de libertate pe care il ai in masina. Imi amintesc primul meu drum cand am luat masina. Am luat-o de acasa, de la Sinaia (de acolo sunt, si eu si sotia) si la sfarsit de weekend am plecat spre Bucuresti inapoi. Nici nu stiam cum sa plec de pe loc cum trebuie, eram obisnuit cu diesel-ul (am facut scoala pe un Seat Ibiza diesel)...In fine, am avut noroc pentru ca nu a trebuit sa opresc deloc de acasa pana in fata blocului, in Bucuresti. Am ajuns cu bine si asta mi-a dat curaj. Apoi zi de zi, de atunci, mi-am facut de lucru cu ea: mers la servici (pana acum vara mergeam cu bicicleta - acum m-am domnit si am mers doar cu masina), dus nevasta la munca in Baneasa ca de - ii e si ei greu, mers si rezolvat chestii de servici cu masina mea etc. Toate astea au fost un pretext impus de subconstientul meu de a conduce cat mai mult, pentru ca toti mi-au spus: conduce si vei invata - si asa e. Oricum - asa cum spuneam in primul post: nu a am busit nimic, nu am facut nici un accident si cu exceptia catorva momente cand, obosit fiind, nu simteam masina asa cum eram obisnuit, pot spune ca imi pare rau ca nu mi-am luat carnetul la 18 ani si o zi.

            In ceea ce priveste planurile cu ea - ar fi o groaza dar pentru ca banii se duc cam repede, mai ales in ultimele 6 luni, fac minimul necesar: la primavara poate ma lipesc de niste discuri aerisite - plus etrierii de rigoare, mi-as mai dori leduri peste tot in loc de becuri, jenti de aluminiu si casetofon calumea (momentan ma amagesc cu un FM modulator). Deocamdata vine "revizia de iarna" care automat inseamna macar 2 cauciucuri de iarna, bujii noi (ca nu stiu daca au fost schimbate vreodata) si schimb de ulei (ca am aproape 10.000 de km cu schimbul asta). In rest nu am planuri speciale dar depinde si de parerea mecanicului meu. Oricum sper sa ma tina asa cum m-a tinut si pana acum si daca am probleme sa le rezolv fara prea mari neplaceri.


            Sa aveti cu totii bafta si drum liber!

            Vorba multa, saracia omului

            Comment


            • #7
              cu capul pe umeri, felicitari ! ma bucur ca te pasioneaza si ca te descurci desi ai inceput tarziu. masina se pare ca a ajuns pe maini bune.

              Comment


              • #8
                ce bine ii sta in natura,bine ai venit printre noi si multi km fara probleme....
                sigpic #

                Comment


                • #9
                  Mersi de primirea calduroasa. Sa avem cu totii drumuri cat mai placute (in ciuda diferitelor probleme, imi place sa cred ca minore doecamdata, cauzate de infrastructura din Romania, unii oameni din Romania si numarul lor crescut de "balls-uri", aglomeratia, lipsa de bun simt a unora si lista poate continua forever....

                  Oricum, nimic nu ma va convinge sa imi las masina acasa, desi de multe ori, stand in trafic imi doresc de cateva ori, pentru cateva secunde, sa fi facut asta.

                  Va tin la curent cu noi update-uri la masina, pe masura ce reusesc sa le fac.

                  Salve tuturor!

                  Vorba multa, saracia omului

                  Comment


                  • #10
                    Ai grija sa nu afle nevasta de planuri ca vai de capu tau....unde se DUC BANIII...cel putin la mine asa e! Numa eu stiu cat tre sa mint!
                    Bafta la toate si gandeste de 10 ori inainte ca pe criza astaaa
                    MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                    Comment


                    • #11
                      felicitarile mele si sa reusesti sa faci tot ce iti doresti.
                      Ceva 'tuning' ai la masina? sau e stock?
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • #12
                        Frumoasa!
                        Imi aduce aminte de a mea(culoarea difera) cand am luat-o!
                        Bafta si la cat mai multi kilometri fara probleme!
                        Laureat-ul in opinia mea , raspunde cel mai bine la necesitatile unui familist!
                        Ai grija, ca odata intrat aici, pe forum...trebe sa minti ...dar sa minti nu asa.....pe sotie, caci, o sa vezi tu!
                        Bafta si numa' bine!
                        aham......Restul e LOGAN


                        http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                        Comment


                        • #13
                          salutare si la cat mai multe modificari placute ochiului multa bafta
                          stii tu... HZP ;)

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Sibianul si 89.MIR: De mintit vedem cum ajung sa mint. Deocamdata am un atu: o duc la munca si o aduc. Daca nu ii convine am vorba pregatita: "Ia du-te matale cu autobuzul, tramvai, troleibuz, autobuz, metrou ca masina ramane acasa ca are probleme"

                            Mumus: E stock deocamdata. Si cred ca stock va ramane. Am luat-o sa invat sa conduc (nu am luat-o de noua si nu am dat mult pe ea) si daca rezista atunci o sa ajunga pe ea si diferite chestii dragute pe care le-am vazut pe aici pe forum. Sa nu intelegeti ca nu o ingrijesc - nu e vorba de asta, e vorba ca momentan bag in ea ce e nevoie ca sa mearga bine, asa cum e ea facuta "by default".

                            Discurile aerisite, etrierii, ledurile si casetofonul sunt chestii de care are nevoie sa mearga ca "by default"

                            Vedeti sa nu ma dati de gol la sotie Hai salutare!

                            Vorba multa, saracia omului

                            Comment


                            • #15
                              First updates

                              Niste mici update-uri pe care nu m-am putut abtine sa le fac mai tarziu: lumini schimbate la ceasuri si consola centrala. Scuzati calitatea focala a ultimelor doua poze....
                              Attached Files

                              Vorba multa, saracia omului

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google