Dacia Logan B 304 SGM - (Castigator Campionat Cea Mai "tiganita Masina" Editia 2011)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Macs View Post
    SGMule, ma refeream la calculatorul de habitaclu, nu cel de bord. Ideea e ca autorizarea demarajului e data de cheie si trece prin acest calculator.
    Nu are nici o legatura calculatorul motorului cu cel din habitaclu, lucreaza independent. Cheia o recunoaste cel din habitaclu si din el am +. Am legat deja aproape toate firele, n-am avut niste relele la indemana sa termin cu instalatia.
    Attached Files

    Comment


    • Salut.Problema cu instalatia electrica,ca fapt divers,tu mai ai activat air-bag-ul?Un proiect pe msaura asteptarilor,nici nu ma mira sa nu continui istoria tot cu o Dacie!Iti calc pe urme cu dacia,dar mai am mult de mancat sa ajung macar 50% ca tine!Bafta!
      Building a small beast...Pasionat de fiarele vechi,care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie!sigpic

      Comment


      • Originally posted by unicul_sgm View Post
        e asemenea nu cred ca ca e la fel profilul semnalului pentru vitezometru, o sa studiez, dar nu tin neaparat sa fie functional. Turatia ma intereseaza.
        Pai fir pentru turatie nu iei din calculator:-? . Deci cam ar trebui sa fie la fel. Daca nu vezi ca exista un programel pe net pentru eepromul din bord prin care setezi tuh toti parametrii bordului ca de exemplu frecventa in functie de turatie,
        frecventa in functie de viteza, combustibilul din rezervor si alte chestii.
        Daca te intereseaza spunemi si mai caut inca o data acel programel:d.

        Comment


        • Originally posted by Nic xgp-u View Post
          Salut.Problema cu instalatia electrica,ca fapt divers,tu mai ai activat air-bag-ul?Un proiect pe msaura asteptarilor,nici nu ma mira sa nu continui istoria tot cu o Dacie!Iti calc pe urme cu dacia,dar mai am mult de mancat sa ajung macar 50% ca tine!Bafta!
          Ce legatura are airbag-ul nu inteleg? Normal ca functioneaza, are calculator separat. Oricum o sa schimb volanul cu unul de curse OMP, asa ca nu ma intereseaza prea tare airbag-ul.

          Originally posted by tilix_boss208 View Post
          Pai fir pentru turatie nu iei din calculator:-? . Deci cam ar trebui sa fie la fel. Daca nu vezi ca exista un programel pe net pentru eepromul din bord prin care setezi tuh toti parametrii bordului ca de exemplu frecventa in functie de turatie,
          frecventa in functie de viteza, combustibilul din rezervor si alte chestii.
          Daca te intereseaza spunemi si mai caut inca o data acel programel:d.
          Eu am 6 impulsuri in loc de 4 cate e programat sa citeasca bordul. O sa indice eronat. Nu stiu daca are eprom bordul. Gasesc eu pe cineva care se pricepe sa il faca.
          Last edited by unicul_sgm; 13 November 2010, 13:17. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by unicul_sgm View Post
            Eu am 6 impulsuri in loc de 4 cate e programat sa citeasca bordul. O sa indice eronat. Nu stiu daca are eprom bordul. Gasesc eu pe cineva care se pricepe sa il faca.
            Boss eu cand miam pus ceasurile de symbol pe solenza leam pus sa le probez(adica am dat drumu la muzica prin statie, iar iesirea la ceasuri). Iar la 50 de hertzi aveam 3000rpm. La dacie as fi avut 100hertzi la 3000rpm.
            Deci ai sanse foarte mari sa mearga ceasurile asa cum sunt. Daca nu vezi ca sunt multi baieti prin bucuresti care stie sa gandile bordurile.
            Last edited by Cristi_Xp; 13 November 2010, 13:52.

            Comment


            • acum inteleg de ce nu ai avut curaj sa pui pariu cu mine cand am zis ca nu astepti pana in primavara :P pierdeai pariul ...
              un test drive maxim pana in jumatatea lui decembrie... oricum stiu ca nu ai curaj sa pui pariu nici cu asta ...

              spor la munca
              "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

              Comment


              • Originally posted by unicul_sgm View Post
                Ce legatura are airbag-ul nu inteleg? Normal ca functioneaza, are calculator separat. Oricum o sa schimb volanul cu unul de curse OMP, asa ca nu ma intereseaza prea tare airbag-ul.



                Eu am 6 impulsuri in loc de 4 cate e programat sa citeasca bordul. O sa indice eronat. Nu stiu daca are eprom bordul. Gasesc eu pe cineva care se pricepe sa il faca.
                Ma gandeam ca are vreo treaba instalatia electrica de la motor,cu instalatia electrica de la airbag.Bafta atunci!La evacuare ce ai de gand?
                Building a small beast...Pasionat de fiarele vechi,care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie!sigpic

                Comment


                • Din ce material sunt facuti suportii pt etrieri? (Probabil ca nu sunt din OLCe-o-fi )

                  Comment


                  • Originally posted by tilix_boss208 View Post
                    Boss eu cand miam pus ceasurile de symbol pe solenza leam pus sa le probez(adica am dat drumu la muzica prin statie, iar iesirea la ceasuri). Iar la 50 de hertzi aveam 3000rpm. La dacie as fi avut 100hertzi la 3000rpm.
                    Deci ai sanse foarte mari sa mearga ceasurile asa cum sunt. Daca nu vezi ca sunt multi baieti prin bucuresti care stie sa gandile bordurile.
                    Erau tot ceasuri de la motor in 4 cilindrii ce ai pus tu. Nu o sa indice corect fara modificari.

                    Originally posted by mc_alienu View Post
                    acum inteleg de ce nu ai avut curaj sa pui pariu cu mine cand am zis ca nu astepti pana in primavara :P pierdeai pariul ...
                    un test drive maxim pana in jumatatea lui decembrie... oricum stiu ca nu ai curaj sa pui pariu nici cu asta ...

                    spor la munca
                    Eu sper chiar mai repede sa fie gata. Am multe piese in lucru, si nu depinde de mine cand vor fi gata.

                    Originally posted by Nic xgp-u View Post
                    Ma gandeam ca are vreo treaba instalatia electrica de la motor,cu instalatia electrica de la airbag.Bafta atunci!La evacuare ce ai de gand?
                    Evacuarea orginala o sa o las in prima faza, n-am chef sa muncesc la evacuarea noua si nici n-am tobe si teava. La primavara o sa o fac.

                    Originally posted by Caza View Post
                    Din ce material sunt facuti suportii pt etrieri? (Probabil ca nu sunt din OLCe-o-fi )
                    OL34
                    Last edited by unicul_sgm; 13 November 2010, 18:56. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Poate OL37 (S 235 JR) sau e vreun stas nou de care nu am auzit.

                      Comment


                      • e de uz general (S 2111). cuie, saibe etc ;)

                        Comment


                        • STAS 500/2-80 Oteluri de uz general pt constructii.

                          Comment


                          • ti-ai gasit jante?
                            "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

                            Comment


                            • M-am grabit cu afirmatia si dupa aia nu am putut sa o mai sterg, culpa mea.

                              Comment


                              • Cineva care are codurile reperelor de logan imi spune si mie codul pedalei de ambreiaj de la masinile echipate cu ambreiaj hidraulic? Nu gasesc la dezmembrari si cred ca o sa cumpar noua.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google