Dacia Logan B 304 SGM - (Castigator Campionat Cea Mai "tiganita Masina" Editia 2011)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un mic up.
    Attached Files

    Comment


    • am venit prea devreme duminica si am admirat masina (exterior) mi-a parut rau ca nu am putut sta de vorba cu maestrul

      Comment


      • Arata misto mai ales motoru
        DSC01400.JPG

        DSC01401.JPG
        https://lh3.googleusercontent.com/-R...2520rosuuu.jpg

        Comment


        • Mersi pt poze, nu am trecut decat joi cand am lasat masina si duminica sa o iau. Nu am fost in Bucuresti.

          Comment


          • in poze arata cum arata... dar in realitate motorul ala zici ca e de acolo...
            "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

            Comment


            • @ unicul_sgm

              Salut, ar fi foarte interesant sa ne spui cateva detalii... cum ai "pozitionat" (stabilit pozitia exacta) a motorului in compatimentul motor? (adaptarea suportilor, tampoanelor motorului si cutiei)

              Cutia este cea originala VW?

              Intreb asta, fiindca poate pentru unii pare floare la ureche, dar stiu ca nu e tocmai asa. Motorul trebuie amplasat foarte corect, atat din punct de vedere al spatiului care trebuie sa raman fata de margini, astfel incat sa nu atinga atunci cand vibreaza sau cand masina demareaza/franeaza si grupul motopropulsor se misca usor inapoi/inainte. De asemenea sunt foarte importante cotele si pozitionarea grupului motopropulsor, astfel incat pozitia planetarelor sa fie cea corecta. Presupun ca ai modificat/adaptat planetare ca sa vina bine pe masina.

              Multumesc anticipat!

              Comment


              • Cutia este de VW bineinteles.

                Am lucrat pe alt cadru motor nu pe cel al masinii pentru a castiga timp, mi-am luat niste repere si am centrat motorul astfel incat planetarele sa se pozitioneze corect.

                Procedura nu e complicata, m-am folosit de o macara, 2 cricuri si niste suporti provizorii pana l-am centrat.
                Attached Files

                Comment


                • Am vazut masina la RTS foarte frumos lucrat, zici ca e din fabrica pus motorul. Bafta la ce ti-ai propus ;)
                  Kingpin Boardshop, Cluj-Napoca, b.dul Eroilor nr.31

                  Comment


                  • Mersi, asta a fost si ideea sa fie totul pus la punct. In general nu imi plac tiganiile si improvizatiile.

                    Comment


                    • nu te-a batut gandul sa pui un motor VR6 2.9 4x4?
                      Te asteptam cu ceve poze noi cu masina, pardon, avionul.

                      Comment


                      • pana la urma cu omologatul ce ai facut/ vei face?
                        sigpic

                        Comment


                        • ce omologat ? la folie pe geamuri eventual
                          nu mai tot puneti intrebari legate de omologare..la asa ceva
                          Last edited by raduprov; 4 July 2011, 20:39.
                          Its just a car ...

                          Comment


                          • Omologare?!!!!
                            Attached Files
                            sigpic
                            "BRABUS" STYLE

                            Comment


                            • adica?
                              ps: nu cred ca un nenea garcea mai "al dracu" o sa.si puna mana la ochi si doar atat

                              Originally posted by raduprov View Post
                              ce omologat ? la folie pe geamuri eventual
                              nu mai tot puneti intrebari legate de omologare..la asa ceva
                              ce greseala ti s.a parut ca am facut ca am intrebat de omologat?
                              scuze de off topic
                              Last edited by nicu_rcn; 4 July 2011, 21:58. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment


                              • pai mai si ganditi inainte de a pune o intrebare ... cine ar omologa un motor de VR6 pe logan ?!!
                                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google