Logan 2.0 Gti 16 V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 2.0 Gti 16 V

    In ciuda faptului ca am doar 17 ani posed un logan 1.4 la care doresc sa ii aplic unele modificari tehnice.Ideea mi-a venit sincer o spun dupa ce am citit postul domnului SGM(Robert)daca am inteles bine daca am gresit numele va rog sa ma scuzati.Am facut rost de 2 piese pana acum pentru transplantul meu un motorul de golf 3 gti 2.0 16 v 150 cp si cutia de viteze in 5 trepte tot gti.Pana aici pot spune ca totul a fost simplu dar de aici lucrurile se complica.Daca ma poate ajuta cineva cu o sugestie daca pot face acest transplant sau nu il rog sa posteze.Multumesc anticipat!

  • #2
    Stii ca... ai nevoie de ceva bani pentru transplant si majoritatea pieselor nu se vor potrivi . Adica si mai multi bani

    In plus, ar trebui sa-ti cauti un motor, pentru ca vad ca ai 17 ani, care sa se potriveasca mai bine, cum ar fi un 2000 16v de ClioRS. La Braila nu stiu daca gasesti ceva meseriasi sa-ti faca tie treaba asta, iar daca sunt, sunt destul de scumpi. Gandeste-te bine.

    Dar mai intai, prezinta-ne masina


    PS: te asteptam la intalnirile saptamanale LoganClubBraila (la ora 11 in parcare la primarie, duminica)
    Last edited by iamagi; 22 November 2010, 19:40.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Iamagi sunt constient de costurile acestea iar de mecanic as dori sa fiu chiar eu desigur cu putin ajutor de la unii prieteni.In legatura cu motorul de clio nu prea imi da incredere si in plus e foarte scump.Multumesc mult pentru invitatie dar poti preciza te rog si ziua ? Banuiesc ca in weekend.

      Comment


      • #4
        Pai, ar trebui sa te gandeste la ce iti trebuie: cadru motor, planetare, radiator, evacuare etc.

        Si apoi gandeste-te ca va trebui sa ascunzi cumva motorul asta prin Braila, pentru ca, fiind un oras mic, vei fi usor descoperit ce motor ai, desigur neomologat, si vor fi 'tovarasii' cu ochii pe tine mereu .


        Eu iti urez succes si daca as putea sa te ajut cu ceva te ajut, dar ti-am zis niste riscuri pe care trebuie sa ti le asumi .
        sigpic

        Comment


        • #5
          dupa cum au mai demonstrat si altii pe aici nimic nu e imposibil...
          de munca sigur ai ...mult ...
          de bani trebuie sa dispui...
          daca vrei sa faci chestia asta cu manuta ta e super tare ...daca ai banii si ii pui pe altii las-o balta ...
          spor in continuare...
          "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

          Comment


          • #6
            Multumesc mult pentru incurajare chiar daca as fi avut bani eu prefer sa fac ceva cu mana mea pentru a iesi cum trebuie.Daca vrea cineva sa ma ajute cu unele detalii sunt deschis la sugestii.O mica intrebare nu se poate adapta cadrul motor deoarece nu as dori sa-l schimb?La cel de Logan ma refer

            Comment


            • #7
              E destul de slab cel de Logan. Ai motorul mai greu acum, deci ar cam trebui altul sau macar asta putin intarit
              sigpic

              Comment


              • #8
                Cum bugetul este zic eu restrans incerc sa economisesc. Deci zic eu ca o sudura si niste bucati de platbanda ar fi mai ieftine

                Comment


                • #9
                  Originally posted by enica_vlad View Post
                  Iamagi sunt constient de costurile acestea iar de mecanic as dori sa fiu chiar eu desigur cu putin ajutor de la unii prieteni.In legatura cu motorul de clio nu prea imi da incredere si in plus e foarte scump.Multumesc mult pentru invitatie dar poti preciza te rog si ziua ? Banuiesc ca in weekend.
                  daca un motor ce costa 600-700 lire cu tot cu cutie ti se pare scump ,cat crezi ca te-ar costa tot proiectul ? 100-200 euro ?
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #10
                    Mi se pare scump pe langa cel de golf 3 ce ma ajunge in jur de 14 milioane cu tot cu planetare.

                    Comment


                    • #11
                      ori o lasi asa..ori o vinzi si iti iei o honda crx 1.6 si gata .. daca tot ai facut my ride..pozele unde sunt ? ceva modificari la ea sau arata precum un logan stock ?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by enica_vlad View Post
                        Mi se pare scump pe langa cel de golf 3 ce ma ajunge in jur de 14 milioane cu tot cu planetare.
                        si cat o sa ai de improvizat dup-aia ca sa il faci sa stea bine ?
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • #13
                          Da este un logan stock ingrijit zic eu.Sub nici o forma nu imi doresc o motocicleta .Cu poze o sa revin maine.Si in legatura cu motocileta nu se poate compara cu o masina si nu cred ca e nimic anormal sa ai o pasiunea pentru ceva in cazul meu Dacia Logan.

                          Comment


                          • #14
                            honda crx 1.6 e masina

                            acum, ia-o si tu usurel cu arcuri sport si jante din aliaj, iar apoi gandeste-te inca o data daca vrei motorul de golf .
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              si cat o sa ai de improvizat dup-aia ca sa il faci sa stea bine ?


                              Asta este si toata frumusetea sa nu iasa totul perfect din prima.Sa te chinui sa iasa totul bine si sa fii multumit de ceea ce ai facut este totul pentru mine.Si in plus sper sa ma pricep la inprovizatii(ramane de vazut)



                              In legatura cu Honda nu stiam despre aceasta masini si am crezut ca este o aluzie la varsta de genul.Nu mai bine iti ei tu o motocicleta si mai astepti pana la masina ca nu ai inca ani
                              Last edited by enica_vlad; 22 November 2010, 20:10.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google