B 860 hmv

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai d-asta si-au permis baietii sa iti ceara banii, pentru ca au vazut ca nu exista niciun dosar de reparatie pe accidentul ala.
    Teoretic, chiar daca ai fi fost tu vinovat, cei de la asigurari nu iau banii de la tine, ci de la compania de asigurari unde aveai tu incheiata polita, la vremea respectiva.
    Ce zic eu aici e doar teoretic, pentru ca practic n-am mai auzit asa ceva.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • vineri o sa ajung acasa in berceni sa iau dosarul sa il citesc si il scanez si il pun pe forum , cand sa produs accidentul eu aveam asigurarea la asirom sau la astra( nu mai stiu exact) , acum am la carpatica , si eu stiam ca se cearta ei intre ei ca deaia platesc o asigurare obligatorie sa ma despagubeasca in caz de ceva, oricum maine am sa sun la cel care a incheia dosarul sa il iau la intrebari si o sa ii pun sa compare pozele ambelor masini sa vada daca aripa aia sa avariat din cauza tamponarii din acea si zi si o sa incerc sa le dau peste nas cu asta

      Comment


      • Ce dosar? N-ar fi trebuit sa ai doar formularul ala de intelegere amiabila? Sau ti-ai deschis si tu dosar de reparatie pe asigurarea ei, dar nu ti-ai facut masina, ci doar ai luat banii (reparatie in regie proprie).
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Originally posted by CataFOF View Post
          ce inseamna sa lasi o treaba balta, te`a macinat aia cum a vrut.
          la politie ai 24 ore sa declari, nu stiu daca rezolvi ceva acolo.
          pai si eu intreb asa , daca ala de la casco a vazut ca tampita aia a depasit pe linie continua in fata treceri de pietoni nu sa gandit si el ca aia a facut o ilegalitate si nu ar fi trebuit sa ma bage si pe mine in oala cu asigurarea mea?

          Comment


          • cine stie ce povesti a spus aia pe acolo, chiar crezi ca a zis adevarul ? nu prea cred..

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              Ce dosar? N-ar fi trebuit sa ai doar formularul ala de intelegere amiabila? Sau ti-ai deschis si tu dosar de reparatie pe asigurarea ei, dar nu ti-ai facut masina, ci doar ai luat banii (reparatie in regie proprie)?
              eu nu am depus nici un dosar nici la RCA-ul meu nici la firma ei de Casco , cand am vorbit cu ea ultima oara in ziua aia a zis ca se duce la casco cu masina ei sa faca dosaru sa isi repare masina si sa imi zica si mie ce a facut si de atunci nu am mai auzit de ea si i-am trimis si un mail in care ii ceream explicatii si nimic , eu nu mai am foaia aia de amiabila ca am aruncat-o ca nu am avut nevoie de ea dar oricum copia pe care o avea ea ar trebui sa fie la dosaru de dauna deschis pe casco

              Comment


              • Originally posted by hmv86 View Post
                si acum dupa aproape un an jumate ma trezesc ca cei de la Allianz Tiriac( unde avea ea casco ) imi trimit mie dosaru de dauna cu REGRES binenteles in care eu sunt obligat sa platesc despagubirea pentru reparatia masinii ei in valoare de vreo 1000 lei
                Cum te-au instiintat de treaba asta? Ai primit prin posta vreo adresa scrisa sau ceva?
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • eu stau in Otopeni si am adresa din buletin pe sectoru 4 si am primit un plic cu multe pagini acasa in care aia ma instinteaza ca am de platit suma respectiva ( asta din ce mi-au zis baietii de la Custom Garage ca e plicu la ei acum) , am un prieten care e inspector la o firma de asigurari si o sa mai vorbesc si cu el sa vedem ce zice , poate se poate rezolva ceva, pe mine nu ma intereseaza banii ca ii pot da oricand, ma intereseaza ca eu nu am fost vinovat si nu am de gand sa platesc pentru o proasta care mai bine ar sta acasa decat sa circule pe sosele

                  am sunat la Allianz Tiriac acuma si cel care a cautat numarul de dosar a zis ca nu il gaseste ........?????????????? vi se pare normal ? avand in vedere ca a fost facut de catre un angajat al lor si are si un nr, de dosar inclusiv data si ora la care sa facut ?

                  mi-a zis domnu respectiv ca sa sun la firma de asigurari unde am avut atunci incheiata polita de asigurare si sa vorbesc cu aia si daca ma cred nedreptatit sa depun o contestatie
                  Last edited by hmv86; 23 January 2013, 12:02. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • am pus mana pe dosaru respectiv si pe el scrie asa : ca firma de avocatura Chiric& Chitic imi cere mie suma respeciva de bani si nu asigurarile ( firma asta reprezinta Allianz Tiriac ) , si cica dupa nenumarate tentative de a se intelege cu mine am primit somatia asts, avand in vedere ca eu nu am mai primit alta hartie de la nici o firma de asigurari pana in ziua de azi

                    Comment


                    • Ok, sa arate acele "comunicari" catre tine.

                      Daca nu, in instanta, le vei solicita sa aduca formularul de amiabila pe care l-ai completat cu duduia, precum si hartiile pe care avocatii lui peste sustin ca ti le-au transmis, cu tot cu confirmare de primire, cu semnatura TA pe ele, nu semnatura lu' mama, lu' tata sau cine o mai locui la adresa ta din buletin...


                      Orice poza, orice hartiuta pe care o ai de la eveniment pastreaza, printeaza si foloseste intr-un eventual proces.

                      Daca s-a ajuns la avocati, nu-i a buna. Nu prea scapi decat cu proces. Asadar, intereseaza-te cum poti lua legatura cu firma respectiva de avocatura, si mergi de-i descoase. Nu promite nimic nimanui, nu da nimic in scris. Pur si simplu cere detalii. Unde s-a dus aia sa-s deschida dosarul, ce cuprinde el, cum de s-a ajuns sa fii vinovat, samd.

                      Din ceea ce ai descris tu, pana acum, fara suparare, eu te consider vinovat. Insa, daca ai si martor, cu atat mai bine.

                      Ah, inca o chestie : ACTELE DE GENUL ASTA NU SE ARUNCA!!!! Se indosariaza si se pastreaza, ca uite ce patesti...

                      EDIT : daca duduia a depus la asigurari un alt formular de amiabila, pe care nu exista semnatura ta, a pus-o! Tine-ti martorul aproape si pregateste-te sa pierzi niste timp prin instanta. Intr-un final, daca tot nu vrei sa tragi niste banuti de la duduie, momeste-i pe aia de la avocatura cu asigurarea ta RCA din vremea respectiva (sper ca n-ai aruncat polita) si gata, scapi de ei. Dar asta doar dupa ce iti arata amiabila semnata de tine!
                      Last edited by dsign; 26 January 2013, 11:33. Reason: Automerged Doublepost
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • copia dupa hartia de amiabila e la dosaru pe care l-am primit, martorul e sotia mea ca era cu mine in masina la momentu ala, faptu in sine e simplu, a facut o manevra nepermisa prin care sa produs accidentul dar se pare ca eu am cazut prost, eu unu nu am avut pretentii materiale nici de la asiguratorul ei nici de la a meu din vremea respectiva, nici acum nu am pretentii, vreau doar sa ma lase in pace sa imi vad de ale mele si atat si inca ceva chiar si daca as fi eu vinovat societatea de asigurari nu ar trebui sa ma despagubeasca pt asta?

                        Comment


                        • Pai tocmai, ca NU trebuie sa ai pretentii materiale, atat timp cat esti asigurat. Lasa ideea de pretentie materiala.

                          Bun, in cazul asta mergi la avocatii aia care ti-au trimis dosarul si intreaba-i frumos ce e de facut. Vezi ce zic aia. Le spui ca ai asigurare RCA pentru perioada respectiva, sa apeleze la respectivii, nu la tine. Mai mult decat atat, arata-le ca pozitia de vinovat nu-ti face cinste si ca vei cere niste "drepturi"
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • defapt cred ca am citit gresit, spune asa pe notificare : Allianz Tiriac etc etc, reprezentati prin firma de avocatura Chiric & Chiric solicita PARATEI Astra Asigurari SA conform legii ... in regres plata sumei de 1051.... din motivul : Huiet Mircea Vasile in data de xxx a condus auto cu nr B 860 HMV ................. etc

                            Comment


                            • adica asigurarea ta nu vrea sa plateasca. nu?

                              Comment


                              • Pentru regres, Allianz a actionat Astra (RCA-ul tau) in instanta. Procedura este standard, asa se face.

                                Posibil ca inspectorul Allianz sa fi considerat ca esti vinovat, fiindca ai lovit din spate. Insa, lucrurile se vor complica un pic daca Astra te cheama ca si martor (vei fi obligat sa mergi, altfel se lasa cu amenda babana asupa ta). Iti vei sustine in continuare nevinovatia. Intr-un final se va declara culpa comuna si vei fi linistit.



                                Din punctul meu de vedere NU exista "amiabila". Sa reglementeze Politia ce e de reglementat, nu hotii de la asigurari. Sunt vinovat? Pun capul jos si merg la Politie, decat sa ma trezesc ca vreun pampilici de la asigurari interpreteaza el legea cum doreste sulica dumnealui...


                                In concluzie, Allianz a demarat procedurile legale pentru a-si recupera asa zisa paguba. Incearca si ei. Tu n-ai cum sa iesi sifonat de-aici, ca daca esti vinovat, plateste Astra. Daca esti nevinovat, plateste Allianz. Vinovatia o decide instanta pe baza probelor si a martorilor.
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google