My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cred ca are rost o comparatie.

    Daca unul mangaie pedala, celalalt o musca, ii place sa mearga sportiv.
    Asa feeling am, ca nu m-ar mira deloc daca as sta in dreapta si as vedea cum conduceti, efectiv

    Fara ironii, prieteneste
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • oricum, mie mi se pare foarte putin 4,4 l in bucuresti. cred ca ar fi surprinsi si aia de la dacia.

      Comment


      • La o medie orara de 22 km/h mie imi consuma intre 10 si 11 l/100km. Chiar n-are importanta cum mangai pedala de acceleratie, deoarece nu esti singur pe strada si nu poti sa faci chiar ce vrei, pentru ca - ghici ce - mergi o data cu aglomeratia, desi tu ai vrea sa faci suta in 10 secunde si sa mergi cu 140 km/h pe Maniu la ora 19:00.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • eu ziceam ca unde am loc ii dau in gura si unde nu, merg cu aglomeratia. dar in niciunul dintre cazuri n-ar avea cum sa-mi ia doar 4,4 l. doar daca as merge cu ea mult sub 2000 rpm, si nici asa nu cred ca as scoate consumul asta.
          si cu asta inchei, ca nu vreau sa-i poluez threadul lui Ampt.

          Comment


          • Pai tu ai dCI 70cp Euro 4 si Ampt are dCI 75cp Euro 5 - adica alta mancare de peste, desi capacitatea cilindrica e la fel.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Imi tin un fisier de la achizitial masinii. Am 5589.45L cumparati pana acum.
              Fel de fel de calcule, in toate conditiile posibile unui rulaj de cca 92kkm.
              Media totala este de 6.0L, cu un consum (estimat de mine) la cca 80% urban. Naveta zilnica inseamna cca 12 km prin zona industriala, fara prea mare aglomeratie...De cand e masina.
              Cand merg in vacanta de vara, media este undeva la 5L, in fiecare an am cca 1800km, nu imi pasa de consum, daca se merge linistit si eu linistit, dar conduc relaxat si cand e nevoie de depasire, frecvent ajunge pe la 3500.

              Asadar...si mie unul mi se pare fff mic un 4.4L/100km, Bucuresti (il stiu si nu imi place sa conduc acolo, dar sunt nevoit). Poate sa fi fost favorizat de niste conditii de trafic, interval orar, atmosfera, stil de condus, dar...

              Ideea este, Ampt, sa nu facem o obsesie din consum, asta ca sfat (crede-ma )
              Iti consuma putin, zumzaie placut motorasul, condu relaxat, fara sa incepi sa gandesti (cam cat ar consuma la cursa asta...?)

              E o povata, nu vreau sa te necajesc
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Din moment ce nu am resetat decât o singură dată în peste trei ani C.B-ul maşinii (de fiecare dată se resetează singur la 9.999 km şi asta s-a întâmplat de cinci ori pînă acum) îţi dai seama că nu fac o obsesie pentru consum.

                Nici acum nu îmi propusesem vreo monitorizare strictă, dar văzând ce consum urban am după 100 de kilometri, m-a făcut şi pe mine curios lucrul acesta.
                Intervalul de timp în care am realizat aceşti 200 de kilometri a fost Marţi 01.07 - Joi 10.07, cu maşina s-a circulat în fiecare zi, am avut trasee şi dimineaţa la ora 7.30 şi în jurul prânzului, dar şi pe seară. Am şi scris că totuşi nu este un consum relevant, traficul fiind destul de lejer. Chiar dacă se simte faptul că o parte dintre bucureşteni sunt plecaţi în concedii, totuşi semafoarele tot acolo le găseşti (asta ca explicaţie pentru colegul B997NDL, care se arăta nedumerit de media orară obţinută).

                Ca stil de mers vă pot spune doar că folosesc foarte mult metoda (dacă se poate numi aşa) de anticipare a traficului, metodă care se pare că dă rezultate mult mai bune într-un trafic în care nu se merge bară la bară.
                În rest circul cu maşina cât se poate de normal!

                Comment


                • pentru doi oameni care nu sunt interesati de consum si nu-si propun sa-l monitorizeze, tineti foarte strict "contabilitatea". eu habar n-am cat bag la o alimentare. stiu doar de cati "marafeti" pot sa bag si atat. nu ma intereseaza cati litri sunt. am incredere in cb in ce priveste consumul.
                  @Ampt: si eu anticipez traficul, dar in alte scopuri. nu stau mai mult de 100m pe o banda. singura mea grija e sa ajung din A in B cat mai repede.
                  ziua la 9:30 am facut 13 minute din Militari ( Str Moinesti, Pta Gorjului) pana la Intercontinental (cu tot cu rondul de la Universitate) intarzia fi-miu la teatru...

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    pentru doi oameni care nu sunt interesati de consum si nu-si propun sa-l monitorizeze, tineti foarte strict "contabilitatea".
                    Fiind economist de meserie şi ţinând evidenţa F.A.Z-urilor (Fişa Activităţii Zilnice pentru autovehicule) la un parc auto nişte ani buni, probabil că la mine cel puţin este şi o deformaţie profesională.
                    Plus că sunt curios să văd cât mă costă maşina real în decursul unui an calendaristic.

                    Comment


                    • Si eu declar urmatoarele
                      Nu sunt economist, dar tot cu cifre traiesc zilnic (printre multe altele) si am dorit de la bun inceput sa stiu cat costa masina.
                      Nu doar carburantul. TOATE costurile.
                      Nu conduc cu scopul de a obtine un consum mic, ci "sa se simta bine masina", daca intelegeti conceptul

                      Raman la concluzia ca multi nu au stiinta de costurile reale de intretinere, totale.

                      Scuze de posturi, acum ii las cursul firesc topicului.

                      Ampt, noapte buna
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Originally posted by 77sky View Post
                        Ampt, noapte buna
                        Noapte bună şi ţie!

                        Comment


                        • fac si eu un off topic. cer clementa. in general in viata nu e bine sa stii cat te costa, ca ajungi repede la concluzia ca e mult prea scump si ca e mai bine sa nu mai traiesti. oricum ai lua-o, masina e muuult mai costisitoare decat metroul sau tramvaiul.

                          Comment


                          • Ziua de astăzi va fi dedicată pregătirii maşinii pentru plecarea planificată de mâine dimineaţă, Duminica aceasta aducând pentru noi începutul vacanţei la mare :
                            - spălat exterior
                            - tratat caroserie cu ceară
                            - aspirat interior
                            - tratat plastice interior cu silicon (soluţie lichidă)
                            - plin rezervor motorină

                            Vacanţă plăcută tuturor!

                            Comment


                            • Mare, soare, valuri înspumate, ce poate fi mai frumos?
                              Salutări tuturor din Venus!

                              Comment


                              • Nu mai sunt umbrele rupte si mizerie ? ca am vazut ca alaltaieri a fost dezastru in sud (mangalia, saturn, venus...)
                                Multumim pentru salutari !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google