My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu vreau să fac acum apologia Logan-ului, însă pentru scopul şi modul în care a fost proiectat (Low-Cost, Design to Cost, Cutting Costs) consider că îşi merită cu prisosinţă banii.
    Ba s-o faci, domnule, de ce nu? De teama reactiei celor ce arunca cu noroi, ca sa nu zic altceva, in aceasta masina? Nu-i contrazic pe acestia, doar ca adevarul trebuie spus intotdeauna, si cand e bine si cand e de rau. Ca si tine, ma bucur deplin de aceasta masina.
    Cat mai multi km., cu cheltuieli minime.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • @IancuMIC: Mulţumesc frumos pentru urări, la fel îţi doresc şi eu pentru cele două "MIC"-uri.

      Completare la lista de intervenţii din post-ul de mai sus:
      - verificat instalaţie Aer Condiţionat şi completat cu Freon (pierdere de cca. 13% faţă de valoarea normală din manual) şi ulei compresor la aproximativ 3 ani.

      Comment


      • Şi încă o completare la lista de intervenţii avute în cei 60.000 de kilometri:
        - desprăfuit saboţii de frână, operaţiune efectuată cu ocazia celei de a IV-a revizii, vârsta maşinii la momentul respectiv, 3 ani şi 2 luni.

        Comment


        • Originally posted by Ampt View Post
          Dimineaţă mă îndreptam către Carrefour Militari şi chiar în parcare, motorul a început să dea deja binecunoscutele semne că a intrat în procedura de regenerare. Aşa că am ieşit degrabă de acolo şi Autostrada A1 fiindu-mi cea mai la îndemână am dat o tură până la kilometrul 36, prietenul meu cel mai bun când vine vorba de curăţarea filtrului de particule.
          Deja vu (aceiaşi locaţie şi acelaşi interval al zilei ca acum 6 luni) sau cum îi spuneam unui coleg de pe un alt topic, am ieşit din nou cu "câinele la plimbare"..., destinaţia favorită pentru regenerarea ca la carte a filtrului de particule fiind acelaşi celebru Km 36.

          Comment


          • Originally posted by Ampt View Post
            Deja vu (aceiaşi locaţie şi acelaşi interval al zilei ca acum 6 luni) .......... acelaşi celebru Km 36.
            Parca e triunghiul Bermudelor.

            Comment


            • Cam aşa ceva, deşi în cazul meu există o explicaţie pentru acest lucru.

              Comment


              • Consum de iarnă pe o distanţă parcursă conform jurnalierului de bord de 428,9 kilometri, distanţă pentru care s-au consumat 25,3 litri de motorină, rezultă un consum de 5,9 litri/100Km.

                Anvelope de iarnă Motrio Winter Far Away (3 ani vechime, aproximativ 17.000 de kilometri parcurşi cu ele), 70% din kilometri parcurşi în regim Urban, o ieşire voită până la Kilometrul 36 de pe A1 pentru regenerarea filtrului de particule, temperaturi exterioare cuprinse în intervalul -2 - 0 grade Celsius, trafic Urban nu foarte aglomerat.

                Comment


                • Cum ti se par gumele de iarna de la Motrio ?
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Sunt foarte mulţumit de ele (aderenţă bună pe carosabil ud şi acoperit de zăpadă, zgomot mic la rulare, fără crăpături, gâlme sau alte deformări, uzură uniformă pe toată amprenta, s-au echilibrat perfect pe jante chiar şi după 3 ierni).

                    Comment


                    • Originally posted by Ampt View Post
                      Consum de iarnă pe o distanţă parcursă conform jurnalierului de bord de 428,9 kilometri, distanţă pentru care s-au consumat 25,3 litri de motorină, rezultă un consum de 5,9 litri/100Km.
                      cat urban si cat extra ?

                      Comment


                      • Originally posted by Ampt View Post
                        ... 70% din kilometri parcurşi în regim Urban, o ieşire voită până la Kilometrul 36 de pe A1 pentru regenerarea filtrului de particule, temperaturi exterioare cuprinse în intervalul -2 - 0 grade Celsius, trafic Urban nu foarte aglomerat.
                        Răspunsul la întrebare îl găseai dacă citeai mai atent întregul post, nu doar prima parte a lui.

                        Comment


                        • corect. scuze ! cam in aceleasi conditii eu am 6,4. E 5 mananca mai putin, nu ? bine, eu am si power box, care cred ca creste consumul.

                          Comment


                          • Daca in carte la euro4 e 4.7,iar euro 5 are 3.9/100km mixt care o consuma mai putin ?! doah
                            Last edited by Allyn_y; 30 November 2014, 00:29.

                            Comment


                            • Noapte cu Freezing rain în Bucureşti, dimineaţă de poveste cu maşina "îmbrăcată" într-o adevărată platoşă de gheaţă.
                              După 25 de minute alocate curăţirii geamurilor de gheaţă, am reuşit să pun maşina în mişcare. Noroc cu spray-ul degivrant de la Wurth şi cu faptul că cei de la salubrizare şi-au făcut treaba bine de această dată şi au tratat drumul cu o soluţie antiîngheţ, care s-a dovedit a fi în cele din urmă eficientă, drumurile fiind lejer practicabile. Nici nu vreau să mă gândesc însă cum se prezintă drumurile din afara Bucureştiului şi în alte zone din ţară acoperite şi ele de polei.

                              Fiind mai prevăzător din fire, toate ustensilele dedicate sezonului de iarnă le-am avut frumos depozitate în interiorul maşinii (spray-ul degivrant, racletele de curăţat gheaţa, peria de zăpadă), astfel încât nu am fost nevoit să forţez deschiderea portbagajului, îngheţat şi el bocnă şi pe care am reuşit să-l deblochez de gheaţă şi să-l deschid, abia după 1h şi 30 minute, când am ajuns cu bine acasă.

                              P.S Nu am avut niciun chef să mai fac şi câteva poze!

                              Comment


                              • Sa vezi in Braila freezing rain nu jucarie , a fost amuzant cand am ajuns la Peco sa alimentez , clapeta de alimentare cu carburant era toata inghetata, m-am chinuit 10 minute sa o pot elibera!
                                Last edited by prometheus; 30 November 2014, 12:12.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google