My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andrei_mircea View Post
    La ce mecanic ai facut operatiunile?
    Uleiul si filtrele au fost ale lor?
    De aproape 20 de ani de când merg la Dacoserv Militari, mecanicul cu care am colaborat de la început şi până în prezent este Radu Majearu.
    Atât uleiul de motor cât şi filtrele au fost cumpărate de mine.

    Originally posted by fRs View Post
    Ma bucur cand vad ca ai grija de ea si o intretii,asa o sa aiba si ea grija de tine
    Aşa îmi doresc şi eu să se întâmple
    Last edited by Ampt; 14 June 2014, 18:03. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Radu Majearu, daca a fost vreodata mecanic, nu mai e de mult. acum e la receptie ca "inginer". inseamna ca n-ai mai fost de mult pe acolo.

      Comment


      • @Ampt saboti tai se prezinta spectaculos. si pentru ca nu am facut o poza cand am desfacut la mine, iti pot spune ochiometric asa ca la 130k (desfacuti prima data) mai am cam 25% din cat sunt ai tai acum
        http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          Radu Majearu, daca a fost vreodata mecanic, nu mai e de mult. acum e la receptie ca "inginer". inseamna ca n-ai mai fost de mult pe acolo.
          De ce vorbeşti fără să ştii despre ce este vorba?
          Întreabă de Radu Majearu cu prima ocazie când mai ajungi pe la Dacoserv şi sigur o să te dumireşti.

          P.S Data viitoare o să fac poze şi în interiorul Service-ului, poate aşa nu o să mai pui la îndoială spusele mele. (deşi din pozele postate ar fi trebuit deja să recunoşti sigur locaţia, asta dacă într-adevăr îţi este familiară)

          Comment


          • După trei zile de umblat cu treabă prin Oltenia am ajuns în această după-amiază în sfârşit acasă. Vremea a fost câinoasă, cu reprize dese şi lungi de ploaie torenţială, iar şoselele pe care am circulat pot spune că au fost în nota lor obişnuită având un grad de aglomeraţie specific zilelor din mijlocul săptămânii.

            În acest interval am parcurs cu maşina, conform jurnalierului de bord, o distanţă de 812,4 kilometri pentru care am "ars" din rezervor o cantitate de 32,3 litri de motorină, rezultând astfel un consum de 4 litri/100Km. Se pare că acest consum de 4 litri/100Km este pentru mine deja o tradiţie, reflectând foarte bine stilul meu de mers pe care îl am cu maşina, mai ales că nu este pentru prima dată când obţin aceste valori de consum.
            Attached Files

            Comment


            • Ce iti poti dori mai mult ?
              La un asa consum o masina cu care sa te tot plimbi prin toata tara si nu numai,sa o stapanesti
              sanatos ! imi place ca o intretii ca la carte,brv
              Last edited by Allyn_y; 20 June 2014, 19:59.

              Comment


              • @Allyn_y: Mulţumesc frumos!

                Aşa cum v-am obişnuit postez şi două poze cu trip-urile înregistrate de GPS, primul trip fiind cel de pe ruta Bucureşti (Petrom Favorit) - A1 - Piteşti - Slatina - Craiova - Moţăţei), itinerar în care am efectuat şi două opriri, prima la Slatina pentru cafea şi a doua oprire (mai lungă de data aceasta) la Craiova.

                Trip-ul din poza a doua este de astăzi şi a fost înregistrat pe ruta Calafat - Craiova - Slatina - Piteşti - A1 - Bucureşti (Drumul Taberei), cu o singură oprire la Slatina, bineînţeles tot pentru cafea.
                Menţionez că la întoarcere am folosit şi Aerul Condiţionat pe o porţiune de vreo 160 de kilometri. Regimul de viteză a fost cel legal.
                Attached Files

                Comment


                • Excelent consum!
                  Cum mai e drumul dintre Calafat si Craiova?
                  Keep walking...

                  Comment


                  • Jumătate între bun şi acceptabil, jumătate Dezastru.

                    Comment


                    • Asa era si anu` trecut! valuri valuri, gropane grupa mare! jale!
                      Keep walking...

                      Comment


                      • Dar asta e consumul dupa cb sau plin la plin?

                        Comment


                        • Este consumul înregistrat de Calculatorul de Bord al maşinii, verificat şi prin metoda de la plin la plin.

                          Comment


                          • Intreb ptr ca si eu am consumuri asemantoare de 4,3 pe cb si de fapt e 5,3 dupa calculele mele ).

                            Comment


                            • Originally posted by Ampt View Post
                              Revin cu cateva date despre consum, un comparativ intre consumul afisat de CB-ul masinii si consumul determinat prin metoda plin-plin.
                              Kilometri efectuati de la ultima alimentare : 766,3 Km
                              Litri alimentati : 41,78 litri ( calculatorul afisa ca s-ar fi consumat 40,2 litri de la ultima alimentare )
                              Din acestia cca. 200 de kilometri sunt efectuati intr-un regim sa zicem ExtraUrban, mai exact sunt portiuni de drum pe care le-am efectuat pe niste trasee care nu implica semafoare si care presupun un mers aproape fara opriri.
                              Restul de kilometri sunt efectuati in regim 100 % Urban, aglomeratie nivel mediu spre foarte aglomerat ! In aproximativ 70 % din distanta parcursa am folosit si aerul conditionat.
                              Consum CB : 5,25 Litri / 100 km
                              Consum Plin-PLin : 5,45 Litri / 100 km.
                              Abaterea de litri alimentati vs litri consumati este de 1,58 litri la un plin de combustibil, iar abaterea consumului este de 3,81 % ( calculatorul da un consum mai mic cu 3,81 % fata de consumul real al masinii )
                              Este a doua oara cand fac aceste calcule si cum rezultatele sunt aproape identice (ma refer strict la abaterea care exista intre CB si rezervor plin) pot afirma ca sunt date care arata exact consumul real al masinii !
                              Am făcut aceste comparaţii de mai multe ori şi de fiecare dată rezultatele au fost aproape identice. Plus că monitorizez consumul maşinii de vreo 50.000 de kilometri..., aşa că ştiu foarte bine despre ce vorbesc.

                              Comment


                              • Ideea era ca eu ma bucur pentru tine ca nu te pacaleste ca pe mine. Zic asta pentru ca am impresia ca tu crezi ca nu ma incred in vorbele tale, facandu-mi demostratia de sus! Eram doar curios daca sunt si alti care patesc ca mine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google