My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ampt View Post
    Şi a fost revizia a III-a, kilometri bord 44.854 km!
    După 7 luni şi 3 săptămâni de la precedenta revizie (13 Noiembrie 2013) şi exact 9.300 de kilometri parcurşi în acest interval de timp (54.154 kilometri actuali), a venit şi rândul filtrului de motorină să fie înlocuit.
    Operaţiunea s-a desfăşurat la acelaşi Service Dacoserv Militari, cost total: 155,57 lei (de data aceasta filtrul de motorină a fost achiziţionat direct de la ei).

    Cum uleiul de motor şi celelalte filtre le-am schimbat acum 3 săptămâni (13 Iunie 2014), pot spune liniştit că am finalizat şi revizia a IV-a!
    În concluzie, faţă de ultima revizie efectuată, acum uleiul şi filtrele le-am schimbat la 7 luni şi 7.907 kilometri, iar filtrul de motorină l-am schimbat la 9.300 de kilometri, intervale chiar mai mici decât recomandă producătorul Dacia în condiţii severe de exploatare.

    P.S Maşina fiind pregătită din toate punctele de vedere, nu pot spune decât atât: Să vină mai repede Concediul de Odihnă!
    Attached Files

    Comment


    • Ai uitat sa mentionezi:

      Operatiunea s-a desfasurat la acelasi mecanic Radu Majearu/ Magearu, ..... Bumbescu si Belodedici fiind ocupati
      Last edited by Drogas; 4 July 2014, 13:03.

      Comment


      • Originally posted by Drogas View Post
        ... Bumbescu si Belodedici fiind ocupati.
        Să ştii că Bumbescu tot Logan are, l-am văzut când ieşea cu maşina de la stadionul Steaua unde antrenează nişte grupe de copii.
        Şi cum odată au fost "colegi", cred că tot la Majearu îşi face şi el reviziile!

        Comment


        • După resetarea Calculatorului de Bord care s-a produs Marţi 01 Iulie, am parcurs cu maşina 100 de kilometri exclusiv în Bucureşti, distanţă pe care am obţinut un consum urban foarte bun de 4,4 litri/100km.
          Attached Files

          Comment


          • consumul este extraordinar de bun!
            Keep walking...

            Comment


            • Nefiind genul care să reseteze C.B-ul maşinii la fiecare drum, pot spune că şi pe mine m-a surprins plăcut consumul obţinut pe cei 100 de kilometri parcurşi numai în mediu urban.
              Ce-i drept că se simte şi faptul că suntem în plină perioadă a Concediilor de Odihnă pentru că nici Bucureştiul parcă nu mai este aşa de aglomerat dimineaţa.

              Comment


              • de resetat, l-ai resetat, dar cred ca trebuie reparat.

                Comment


                • Nu l-am resetat eu, s-a resetat singur!
                  Attached Files

                  Comment


                  • Cost total Revizia a IV-a: 564,62 lei (ulei, filtre şi manoperă)
                    Suplimentar faţă de schimbul de ulei şi filtre, în cadrul acestei revizii s-a efectuat şi o desprăfuire a saboţilor de frână spate.

                    Comment


                    • 4.4L/100KM in Bucuresti?
                      este incredibil de bun.

                      Comment


                      • După încă 100 de kilometri parcurşi exclusiv în Bucureşti, consumul urban a crescut aproape insesizabil la valoarea de 4,45 litri/100km.

                        Cum duminica aceasta plec cu familia la mare, monitorizarea consumului în traficul bucureştean v-a înceta.
                        Oricum consumul înregistrat pe aceşti 200 de kilometri nu îl consider un reper relevant, traficul fiind totuşi mult mai lejer decât într-o perioadă obişnuită, acum perioada Concediilor de Odihnă golind destul de mult oraşul.
                        Este doar o valoare pur statistică, probabil fiind imposibil de repetat în condiţii nu tocmai prielnice de trafic
                        Attached Files

                        Comment


                        • mie mi se pare ca mergi cam subturat, de ai consumul asta si 22 km/h.

                          Comment


                          • Eu am consumat 5,1 pana la brasov si inapoi... tu ai consum urban mai mic decat mine.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              mie mi se pare ca mergi cam subturat, de ai consumul asta si 22 km/h.
                              Tu ce viteză medie ai în traficul din Bucureşti?

                              Comment


                              • daca e trafic nu scoti 4,4 l/100km. km aia sunt facuti probabil duminica dimineata. si bara in bara, la semafor, mergi cat mergi, dar dupa aceea merg cu min 50-60, sau pe timisoara, iuliu maniu si alte sosele si bulevarde merg cu 80-90. mai putin pe podul lui oprescu, unde merg cu 110. si nu depasesc pe nimeni. asa se merge pe acolo. o sa resetez cb-ul si o sa fac poze cu viteza medie. dar acum vara am cam 6,5 l/100km, iar in sezonul rece, 7,3-7,4 l/100km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google