My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe toata plaja? Poate de la 2000 la 3500 rpm.
    Oricum, astia de Renault chiar scot motoare ce consuma foarte putin.

    Comment


    • salut Ampt

      imi poti spune, te rog frumos, cam care este autonomia la acest 1.5dci euro 5 cu un plin de 50 de l in conditii reale de drum? (ma intereseaza consumul mixt, mai mult extraurban decat urban, ca raport ma gandesc la 80% extern si 20% oras).

      ma gandesc la un 1.5dci 90 de cai pe un stepway, cu toate ca am ramas placut impresionat si de 0.9tce. motorina de unde preferi sa pui?

      sa vedem ce aduce toamna, am inteles ca apar versiunile facelift pt logan, sandero, stepway; poate cu aceasta ocazie vor introduce si 1.2tce 125 de cai pe gama de modele mentionate putin mai sus

      imi plac tare tare mult consumurile tale
      mersi frumos

      Comment


      • Originally posted by Cezar View Post
        Pe toata plaja? Poate de la 2000 la 3500 rpm.
        Perfect de acord, după 3.500rpm este mai mult zgomot...
        Originally posted by cristi.... View Post
        salut Ampt
        mersi frumos
        Dacă ai răbdare să citeşti, găseşti în paginile acestui Jurnal cam tot ce te interesează, ba chiar şi alte informaţii utile despre lucruri de care nici nu m-ai întrebat.

        Comment


        • Masina lui nea Ampt consuma putin pt ca are un stil de condus preventiv!
          La ce medie de consum are el (4.5), adauga inca 1.5 l pt un 0.9.
          Vezi diferenta dintre cele 2 masini, si calculeaza timpul necesar pentru a se amortiza.

          Daca o iei in rate pt multi ani, o poti lua diesel ca e diferenta mica.
          Daca o iei cash, fa diferenta si vezi daca te coafeaza.

          Comment


          • urmaresc topicul tau inca de la inceputurile sale, de asta nu am ce sa te intreb in plus pt ca stiu tot, mai putin un full range, nu ai postat niciodata o poza cu autonomia

            citisem pe un site cum ca stepway 1.5dci ar fi cea mai economica masina(din clasa sa) si ca un plin ti-ar ajunge pt 1200 km (in cazul unui editor auto pt 1400 km), mers normal. asta ar fi singurul motiv pt care as alege diselul, i like gasoline in principiu
            Last edited by cristi....; 15 January 2015, 17:58.

            Comment


            • Pai daca, de exemplu, consumul mediu este de 4.5 l/100km, cam cat km ai putea parcurge cu 50l de motorina?

              Vezi ca sunt aplicatii pentru telefoane inteligente cu care poti afla raspunsul...
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • )

                nu am probleme cu regula de 3 simple...asa, poti sa ai consum mediu si de 2.8% cu 1.5dci daca tii mortis (la 70 la ora in tr 5). cam cat ar fi autonomia, huh?

                si cu loganu 1.4 pot sa scot autonomie de 900 de km daca ma straduiesc un pic, pe mine ma intereseaza consumul real, nu ala ipotetic/mers in mod deliberat la consum. la stilul meu de condus, cred ca mi-ar lua 4.2-4.5% mixt
                Last edited by cristi....; 15 January 2015, 18:06.

                Comment


                • Pai si actunci care era intrebarea, daca zici ca n-ai probleme cu regula de 3 simpla?
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • intrebarea era care este autonomia in cazul lui in ciclu mixt/ numai extraurban, la motorizarea 1.5dci in vederea identificarii unui interval de autonomie, +/- cativa zeci de km (la autonomie). multumit?

                    evident, ca la acest consum concura o gramada de factori (traseu, stil de condus, starea uleiului, a filtrelor, vant, temperatura etc)-> este numai ca nota informativa

                    ca sa-ti faci o idee: tu poti sa scoti cu loganu tau 1.4 un consum mediu de 7%, eu sa scot un consum mediu de 6.2%. asa, imi pot da seama intre ce limite variaza consumul, intelegi? ca nu ma pot astepta in cazul asta la un consum de 3%, cand majoritatea/media e undeva la 6-6.5%. intelegi de ce intrebarea mea e legitima?

                    ex: un celebru domn care e si pe la pro tv si care mai face si teste auto, a scos cu 1.5dci pe noul logan mcv vreo 6.5-6.7% consum mediu si a zis ca e un consum f bun (mie mi s-a parut f mare). altul, care a testat aceeasi masina, a scos consum de 4, 4 si un pic%. dupa cum iti poti da seama, este o diferenta notabila intre cele 2 consumuri
                    Last edited by cristi....; 15 January 2015, 18:16.

                    Comment


                    • Originally posted by cristi.... View Post
                      urmaresc topicul tau inca de la inceputurile sale, de asta nu am ce sa te intreb in plus pt ca stiu tot, mai putin un full range, nu ai postat niciodata o poza cu autonomia
                      Daca zici ca urmaresti tot ce a postat colegul Ampt, inseamna ca ai citit si despre ce consumuri a scos in toate situatiile posibile. Nu mai trebuie decat sa aplici regula aia "cu 3 simple" si sa aflii care a fost autonomia in cazul fiecarui consum mediu.

                      E ceva ce-mi scapa mine? Nu am inteles eu exact?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • @cristi....: Văd că ai primit deja răspunsul din partea colegului @vitriol şi crede-mă că este cel corect.

                        P.S Ca şi o mică completare îţi pot spune că nu am fost niciodată interesat de autonomia pe care o pot atinge cu un rezervor din două motive mari şi clare, cel puţin pentru mine:

                        1. Sunt atâtea benzinării acum, încât nu mai este o problemă să te gândeşti că nu ai avea de unde să alimentezi şi să-ţi doreşti astfel o autonomie mai mare;
                        2. Niciodată nu am circulat cu maşina având mai puţin de două pavele pe ceasul indicator de nivel carburant.

                        Comment


                        • e si asta un punct de vedere chiar daca mi se pare un pic amuzant

                          fara sa fie cu suparare, insa pe motivul existentei atator benzinarii, teoretic, poti sa-ti tragi si un arzator v8 de 6.2l ca sigur nu ramai fara benzina in rezervor, consumul si implicit autonomia fiind "detalii" ne-esentiale ce mi-e 25% consum sau 5%, tot aia e, benzinarii doar gasesti la tot pasul

                          repet, fara suparare, insa motivul invocat cu existenta multor benzinarii nu e un argument forte de adus in discutie cand vine vorba despre consum si autonomie, un exemplu elocvent fiind cel expus de mine.

                          pentru mine e un detaliu important autonomia, una e sa merg 600-650 de km cu un plin in conditii normale de utilizare, alta e sa fac dublu acestor km cu acelasi plin (de motorina), la fel, in aceleasi conditii in care as utiliza si un benzinar. la asta s-a redus toata discutia. seara si drumuri bune iti doresc!


                          ca sa fiu pe placul si la sentimentul domnului vitriol, care pe semne ca are impresia ca nu stiu regula de 3 simple, ( ), m-as fi asteptat (mai mult as fi asteptat o confirmare) la un raspuns de tipul:

                          vara, orice ai face, sigur ai o autonomie de 1200-1300 km cu un plin -> un consum cuprins intre 3.8%-4,16-4.2%; iarna,indiferent ce ai face, sigur ai o autonomie de 900 km cu un plin-> un consum mediu de 5.5% asta ma intereseaza, nu altceva

                          exemplificare:
                          Acest detaliu tehnic inseamna ca masina consuma in oras doar 6.5 litri (in Bucuresti)[/I] si doar 3.4 litri in mediul extraurban. De fapt cu un rezervor plin cu 45 de litri masina este capabila sa mearga fara problemepeste 1.200 km.[/I]

                          sursa:
                          Masina din acest test drive pare la prima vedere un simplu Renault Clio, insa daca ne uitam mai atent nu putem sa nu obervam foarte multe elemente care anunta din start prezenta unui Clio RS.
                          Last edited by cristi....; 15 January 2015, 22:12. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • hai, laso-n gara de nord cu autonomia, ca m-ai spart. da' pe unde mergi ? prin desertul Kalahari ?! sau faci naveta zilnic Bucuresti-Munchen ?! unde dreq te duci iarna la distanta de 900 km, fara benzinarii ?!
                            prima data am considerat ca e vitriol cam sarcastic, dar acum vad ca n-a fost suficient.

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              prima data am considerat ca e vitriol cam sarcastic, dar acum vad ca n-a fost suficient.
                              Am stiu eu ce am stiut.

                              Cristi, raspunsul la intrebarea ta este: depinde...
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • era sa zic eu acu ceva ) bine, fie ca voi. lasam cutia pandorei inchisa. am crezut ca rumanii "ie" sensibili la consumul masinii dar se pare ca nici poveste. ia, sa mareasca astia la loc pretul carburantilor ca se pare ca nu era bai nici la 7 lei /l

                                stiu ca depinde, tocmai, ca stilul meu de condus ar permite atingerea acelor cote de consum mie imi place sa fac plinu la masina si apoi sa stiu ca in urmatorii 1200km nu mai am treaba cu ea. nu-mi place sa stau toata ziua sa tot picur prin rezervor sau sa-mi ia jumate de rezervor pe bucuresti-pitesti pe autostrada cum am vazut ca se intampla la tiguan 2.0tdi 4 motion+dsg. posesorul mai vine pe la bucuresti si cu avionul. mirat fiind, daca nu e prea scump, mi-a spus ca ori merge cu masina, ori merge cu avionu, tot atatia bani da.

                                e inuman sa-ti consume 1 rezervor la dus si 1 la intors pe ruta sb-b via valea oltului
                                am inchieta offtopicul. am inteles ce era de inteles. multumesc pt intelegere
                                Last edited by cristi....; 15 January 2015, 22:40.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google