My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar la dumnevoastra temperatura apei iarna nu urca des la 4 pavele? Eu aveam aceeasi problema, bine la mine nici vara nu urca, si de cand am schimbat termostatul dupa maxim 15km si acum la -6 7 grade, nu contează ca e oras sau afara am 4 pavelea

    Comment


    • eu pana in primavara nu mai vad 4 pavele. poate doar daca sunt 10 grade afara. si am inteles ca e cam la fel la toate dieselurile.

      Comment


      • mai nou si la benzinare! nu mai retin daca colegul Ampt a schimbat vreodata termostatul, eu am schimbat pana acu 3 in afara de cel de fabrica, ma pregatesc de al 4lea si, in vreo 70 de km insumati parcursi la o turatie de 3500-3750 in tr 5, nu am reusit sa urc temperatura la 4 linii!



        foarte bine ca au scos indicatorul ala de temp apa la noul logan, macar nu mai arunci banii aiurea. se pare ca e o problema de nerezolvat pt dacia prostia aia de indicator (dupa mine s-ar fi putut rezolva f simplu cu un ceas cu ac, asa cum e si turometru si vitezometru, sau mai simplu ar fi putut imprumuta ceasurile de la fluence sau renault kangoo, dupa caz, lg 1 si lg2). in plus, poate fi o diferenta nesemnificativa, de numai 2-3 grade, dar suficiente cat sa scada sub pragul minim de 4 linii.

        Comment


        • Nici la mine nu apar din octombrie până în aprilie decât dacă merg mult în coloană (gen stat 3 ore pe Valea Prahovei la ora de vârf) sau pe serpentine (urcarea de la Poiana Brașov / Straja). Oricum, după ce apar, nu mai dispar decât dacă opresc motorul și apucă să se răcească un pic.

          L.E.: Nu am umblat la termostat / lichid de răcire / etc. până acum...

          Comment


          • Originally posted by cristi.... View Post
            nu mai retin daca colegul Ampt a schimbat vreodata termostatul...
            Nu am schimbat nimic; este cel din echiparea de origine.

            Comment


            • eu l-am schimbat ca nu-mi mai baga caldurica! nu stiu daca influenteaza in vrun fel, insa de cand am schimbat termostatul si consumul a luat-o in jos putin! gen iarna asta peste 5,5 nu am avut, fata de anul trecut cand aveam medie numai de 6-6,5! imi cer scuze ca am poluat topicul!

              Comment


              • Pentru ziua de mâine i-am programat "Albişoarei" un adevărat program de SPA: spălat exterior la prima oră şi un drum până la Ploieşti (am ceva treabă pe acolo) şi înapoi pe Autostrada A3.
                Un festin în toată regula!

                Comment


                • mai bine faci spalarea la intoarcere.

                  bine ca ai aparut ! iti lipseste o husa ;)




                  si un "bluştuţ"


                  astea or fi prea mici pentru noi, dieselarii ?
                  Last edited by B997NDL; 12 February 2015, 17:29. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Cu husele m-am potolit, însă dispozitivul Handsfree Bluetooth pare interesant.

                    P.S Cablurile pentru curent nu m-au pasionat niciodată. Întotdeauna am preferat un acumulator bine încărcat.
                    Mersi frumos pentru Info!

                    Comment


                    • e curata autostrada, am fost eu ieri pe traseul brasov, ploiesti, bucuresti, pitesti, brasov, si nu am muradarit-o spre surprinderea mea.
                      sigpic

                      Broker de asigurari DESTINE

                      Comment


                      • Albă şi zâmbitoare după spălarea exterioară de astăzi.

                        P.S La cât de frig a fost dimineaţă (în jur de -6 grade Celsius), până la urmă am spălat-o după ce m-am întors de la Ploieşti.
                        @bv06rmn: Autostrada A3 a fost într-adevăr curată, mulţumesc frumos pentru informare.
                        Attached Files

                        Comment


                        • sincer, no offence, dar nu ma incanta cum spala baietii aia, dar ma duc la ei fiindca sunt ieftini. la mine, pe moinesti, spala bine dar e mai scump cu 10 lei pe spalare. face 32 de lei, cu 5 lei bacsisul, iar la billa 22 de lei.

                          Comment


                          • Marele Alb...arata bine masina, la iesirea din iarna , pare foarte vartoasa vopesaua aia alba fata de alea metalizate. Cred ca e doar o impresie.

                            Comment


                            • e doar o impresie. vopselele nemetalizate sunt varza. nu cred ca albul face exceptie.

                              Comment


                              • După inspecţia vizuală făcută astăzi cu foarte multă atenţie şi din aproape în aproape, mai ales în zonele sensibile şi în cele predispuse la apariţii nedorite, eu unul mă declar mulţumit de cum se prezintă vopseaua la "ieşirea" din iarnă (totuşi să nu ne grăbim, cine ştie ce surprize ne mai rezervă vremea).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google