My Car

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by shokaliptiku View Post
    Hei hei ... asteapta sati vina loganul ... sa faci vro 3 4000 cu el ... sati dai seama cei de capul lui ... apoi sa vezi ce drag o sati redevina BMW ul ... si cum ai sa vrei sa vinzi loganul si nu BMW !!!
    Sa nu ai impresia ca nu am avut masini de puteri mici! Cielo 1996 75hp, Supernova 2001 75hp, Lada 1500 75hp si lista ar putea continua. Pe mine ma intereseaza un singur lucru: Sa fie noua, sa stiu eu ca sunt primul proprietar.
    Sunt un tip linistit si nu ma dau in vant dupa viteza. Am luat BMW-ul pt. ca mi-a placut enorm, pentru confort (poti conduce si 12 ore non stop) si pentru ca in depasiri simteam nevoia de ceva mai mult.

    E clar ca Loganul e mai slabut, dar a fost si dorinta sotiei de a avea o masina noua si credeti-ma ca nu vreu discutii in familie pentru o gramada de fier, fie el BMW sau Logan sau alta masina.

    Poze noi cu BMW-ul, astazi facute, poate intereseaza pe cineva.

    Continuarea:
    Attached Files
    Last edited by andrei; 26 April 2008, 20:20.

    Comment


    • #17
      Si cat 'papa"la suta de km?

      Comment


      • #18
        Cand spui BMW spui ,,papa" in conceptul multora, insa voi posta sincer consumurile minimale si maximale pe care le-am reusit.

        Minim extraurban la 80km/h = 6,5%
        Minim urban = 11,5%

        Maxim extraurban = 9,9%
        Maxim urban = 17%

        Piatra Neamt - Eforie Nord (in concediu anul trecut) un consum de 8,6% insa in 4 ore eram la destinatie. Am circulat noaptea.

        Comment


        • #19
          Misto BMW-ul sa il stapanesti sanatos
          Si consumurile nus chiar asa mari

          Comment


          • #20
            Masina arata traznet.Eu am o slabiciune pt BMW,as fi vrut sa-mi iau dar am auzit ca intretinerea e cam scumpa.Eu n-as renunta la BMW.Cu banii pe care i-as da pe Logan si ce as lua pe BMW-ul actual mi-as lua alt BMW ceva mai nou.Dar fiecare cu planurile lui,poate eu am o impresie prea buna despre BMW,nu stiu.Eu itit urez mult succes in alegerea pe care vrei s-o faci.Sarbatori fericite.
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #21
              Intretinerea nu este exagerata. Schimb ulei 220 ron, filtru ulei 25ron, filtru aer 43 ron, filtru aer conditionat 98ron, placute frana fata ATE 150 ron, spate 130 ron, discuri ATE 280 ron spate si 343 ron fata/set.

              Cam atat am bagat eu in ea in februarie.

              Parerea mea despre BMW este urmatoarea:

              Masini foarte bune, cu performante deosebite, dar omorate de ,,asii volanului", care dupa ce nu baga nimic in ele mai au si pretentii!

              Cand am cumparat-o, am facut o proba sa vad si eu cam cum merge. La 5800 turatii in treapta 5 masina avea 240km/h pe ceas iar pe OBD 237km/h. Este prea mult, mult prea mult. Imi place sa merg pana in 150km/h

              Loganul oare poate? Eu sper ca poate.

              Comment


              • #22
                Cu loganul mergi cam cu 120km/h lejer pe drumuri europene iar pe autostrada cu 140 lejer cel putin cu dieselul meu de 90cp asa e.
                Ca si o comparatie fata de consumul BMW-ului tau al meu scoate:

                Extraurban la 80km/h 3.5 la 100km/h 4 la 140km/h 5.5
                Urban am 5.5 la mers normal iar daca fac la fiecare semafor ca schumi am 6

                Comment


                • #23
                  Eu am Preferance 1.6 si am prins 180 km/h,cam 170 km/h real.
                  150 km/h prinzi usor,mai ales cu un Logan 1.6
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #24
                    Nu este vorba de viteza ... ci de confort , siguranta , stabilitate , franare ... rugina ... etc !

                    intradevar ... masina noua , casco mic , RCA mic , piese de schimb .. destul de scumpe ... consumabile ... scumpe .. etc !
                    per total ... cam multe minusuri !

                    nu vreau sa te descurajez dar asta este parerea mea !

                    cat despre BMW .. am avut posibilitatea sa conduc 530D ( 2001 )... 745I (1999) ... primul cu 200 000 , al 2 lea cu peste 300 000 ... niciunul nu fac in interior ca loganul meu care deabia a sarit de 21000 ... ... in plus primul ( 530 ) lam desfacut si pus la loc cel putin de 3 ori partea de bord , cel putin de 10 ori fetele de usi ... si tot deatatea ori politza spate, umeri spate , stalpi , praguri ... [ azi am stat pana la 22 si am reusit sa termin muzica in ea ] etc ... si nu se aude nici un greieras in ea !

                    asta este parerea mea .. sper sa nu te fi deranjat !

                    sarbatori pascale fericite .. !!!
                    LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                    LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                    LOCUL1 143.9dB (nCID)

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by SUPERCAR View Post
                      Cu loganul mergi cam cu 120km/h lejer pe drumuri europene iar pe autostrada cu 140 lejer cel putin cu dieselul meu de 90cp asa e.
                      Ca si o comparatie fata de consumul BMW-ului tau al meu scoate:

                      Extraurban la 80km/h 3.5 la 100km/h 4 la 140km/h 5.5
                      Urban am 5.5 la mers normal iar daca fac la fiecare semafor ca schumi am 6

                      Foarte interesanta comparatia ta! Masini din clase diferite, cu prestatii diferite, motor de 2,5 benzina cu un diesel clasic de 1,5.
                      Vrei sa-ti spun si eu consumul la scuter??

                      Am postat consumul in eventualitatea in care cineva ar dori sa o cumpere, nu pentru comparatii.

                      Originally posted by shokaliptiku View Post
                      Nu este vorba de viteza ... ci de confort , siguranta , stabilitate , franare ... rugina ... etc !

                      intradevar ... masina noua , casco mic , RCA mic , piese de schimb .. destul de scumpe ... consumabile ... scumpe .. etc !
                      per total ... cam multe minusuri !

                      nu vreau sa te descurajez dar asta este parerea mea !

                      cat despre BMW .. am avut posibilitatea sa conduc 530D ( 2001 )... 745I (1999) ... primul cu 200 000 , al 2 lea cu peste 300 000 ... niciunul nu fac in interior ca loganul meu care deabia a sarit de 21000 ... ... in plus primul ( 530 ) lam desfacut si pus la loc cel putin de 3 ori partea de bord , cel putin de 10 ori fetele de usi ... si tot deatatea ori politza spate, umeri spate , stalpi , praguri ... [ azi am stat pana la 22 si am reusit sa termin muzica in ea ] etc ... si nu se aude nici un greieras in ea !

                      asta este parerea mea .. sper sa nu te fi deranjat !

                      sarbatori pascale fericite .. !!!
                      La greierasi Cielo bate cu succes orice masina.
                      Eu totusi astept masina noua.....
                      Last edited by crististreulea; 29 April 2008, 15:38.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by BlackRally 71 View Post
                        Foarte interesanta comparatia ta! Masini din clase diferite, cu prestatii diferite, motor de 2,5 benzina cu un diesel clasic de 1,5.
                        Vrei sa-ti spun si eu consumul la scuter??

                        Am postat consumul in eventualitatea in care cineva ar dori sa o cumpere, nu pentru comparatii.
                        Stiu consumul la scuter ca am si eu unul faceam doar o comparatie dintre masina ta actuala cu viitoarea ta masina tot noua

                        Comment


                        • #27
                          A venit Loganul!!!!!!!!!!!!!!

                          Astazi am fost la AutoMoldova si l-am vazut. Maine s-au poimaine il iau acasa!
                          Apropos, cat dureaza pana scot astia numerele rosii si autorizatia de circulatie provizorie 30 zile?

                          Si inca o intrebare: Daca e in garantie, am voie sa montez jante de aluminiu, suspensie sport, alte blocuri optice fata+spate, instalatie sunet, capota negru mat?
                          Attached Files
                          Last edited by crististreulea; 29 April 2008, 15:38.

                          Comment


                          • #28
                            Jantele le poti monta oriunde daca sunt pe 15"... sistemul audio numai intr-un service agreat de Dacia... restul nu prea cred atata timp cat esti in garantie

                            Comment


                            • #29
                              Ce porcarie! Garantia e pt. motor, cutie si tren de rulare. Caroseria are 6 ani la tabla. Suspensia sport as montao la ei, dar restul ce treaba au?
                              In fine, inseamna ca mai am de asteptat pana sa o fac cum vreau eu!

                              Comment


                              • #30
                                Intrebare de 10 puncte... ai cumva nr rosi de IF... si ai facut o plimbare pe sos. Fundeni azi ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google