Golanul Meu 1.5 DCi :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cu totii avem zile bune si zile rele .. eu am avut ghinion saptamana asta sa fiu acrosat de un TIR intr-un sens giratoriu.. replica Politiei care dirija pe acolo (dute tata la accidente usoare) .. soferul TIR-ului nu m-a vazut .. si m-a "julit" .. Bineinteles .. am rezolvat-o amiabil , astazi m-am prezentat la constatare .. (acesta avea asigurare la Euroins la capul tractor si la remorca la Carpatica - am ales Euroins) , acum astept cati bani mi se ofera sa o repar in regim propriu sau o bag la ei in service (colaboreaza cu Honda si Kia) ..
    Attached Files

    Comment


    • #32
      Dupa cum urmeaza am fost la constatare , tipul acela cu TIR_ul nu a mai putut sa vina , fiind plecat in cursa , dar atunci la accident am facut mai multe poze sa am ca dovezi . Dupa cum urmeaza in regie proprie mi-au oferit "doar" 1497 ron ca sa imi repar masina .. Ce d.. Doamne sa fac cu atat cand o usa noua originala costa 800 ron si o oglinda noua de MCV 300 ron + manopera etc . Am refuzat instant !
      S-au facut asa zisele "analize" de dauna si dupa cum urmeaza :
      - Usa stanga fata = Inlocuire
      - Bandou usa stanga fata = Revenire (de parca era greu sa il schimbe si pe ala)
      - Oglinda stanga fata = Inlocuire (este rupt sistemul electric dinauntru + firele si putin zgariata)
      - Aripa stanga fata = 1H (cred ca vrea sa insemne revopsire)
      - Bara fata = Revenire (desi este zgariata , el a spus ca nu este , ca am facut eu)
      - Usa spate stanga = 1H

      Acum trebuie sa imi aleg service-ul unde o repar .. el mi-a propus Honda, Kia, Opel dar si altele .. chestia este alta , ca multe service-uri nu vor sa imi repare masina pe baza dosarului de constatare pentru ca Euroins nu le platesc .. voi ce spuneti sa fac in cazul acesta ? Multi mi-au spus sa insist la Honda si Opel .

      Comment


      • #33
        Ce ghinion ai avut, dar ce sa faci astfel de lucruri sunt inevitabile.

        Comment


        • #34
          Aia este.. chestia este alta , ca atunci cand m-a lovit, mi-a dat si in roata stanga , in cauciuc , de atunci trage stanga , cand le-am spus si despre asta au zis ca nu se vad urme, nu ii intereseaza , nici macar verificare mecanica sa fi trecut acolo sa stiu ce are.

          Comment


          • #35
            De vreo 2 zile il caut pe Agentul acela de la Daune (Euroins) , nu vrea sa imi mai raspunda la telefon, la birou cand m-am dus a inchis biroul ca cica este intr-o sedinta, am fost la 2 service-uri unde m-a trimis el , nici macar nu au vrut sa ma bage in seama.. intr-un final din cele 8 service-uri colaboratoare cu Euroins in Pitesti, am fost doar la cele mai ok , Opel si Honda .. unde m-au respins ca trebuie sa vin cu dosarul de constatare, sa vina acest domn "Ivan Silviu" sa comunice personal reparatia masinii s.a.m.d .. cand nu prea mai aveam sperante ca o sa o fac .. (nu am banii necesari, de aceea ma vait in momentul de fata) , am fost si la Kia (actual Hyundai Service - ca sunt in colaborare) .. un domn de acolo , Directorul de Service , mi-a explicat cum sta situatia si o sa imi repar masina acolo .. am deschis un dosar, mi-a spus din primul minut "Vrei sa ti-l sun pe Silviu sa vezi ca mie imi raspunde?" stiind ca individul este mai neserios, mi-a explicat ca asa face de obicei sa nu se mai complice cu "accidente minore" . In principiu mi-a explicat ca o sa imi vopseasca usa spate + usa fata (usa noua) + oglinda (noua de MCV) , aripa fata + bara fata si o sa imi verifice si mecanica + directia facuta .. ceea ce nu scria acolo . Imi trage stanga de la accident, i-am explicat cum sta treaba .. mi-a spus ca directia (centrarea + echilibrarea) le face el pt constatare sa vada daca este din cauza accidentului .. acum astept sa vina piesele ca le-au comandat si sa duc masina in service..

            Total factura .. 3940 ron .. reparatia masinii fata de 1490 ron care mi dadeau cei de la Euroins .. Directorul de Service de la Kia mi-a spus ca o sa fiu sunat de cei de la Euroins sa imi ofere o suma mai mare ca sa o fac in regim propriu, etc ..
            Last edited by danezu09; 2 April 2013, 20:56. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #36
              Imi pare rau pentru cele intamplate! O faci tu la loc sa luceasca

              p.s. Mersi ca iti mai aduci aminte de partoala mea thread-ul ala al meu a facut panza de paianjen dar nu-i problema, revenim, fara graba ca stricam treaba
              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

              Comment


              • #38
                Dupa cum era de asteptat, m-am prezentat la service astazi .. surpriza ! ! ! Euroins nu a aprobat cererea de reparatie a masinii .. directorul de la service mi-a spus ca mi-au venit piesele, ca sunt pe stock , dar pana nu primeste aprobare de intrare in service nu poate sa faca nimic .. acum astept .. si alta chestie , maine expira si asigurarea .. deci am pus-o

                Comment


                • #39
                  E normal sa iti dea o suma mai mica la regie proprie ca iti taie 24 % tva-ul si 20 % piesele.
                  sigpic

                  Comment


                  • #40
                    Cat ghinion mai frate!Iti admiram culoare in poza din postul cu numarul 26, ma gandeam "uite ce noroc ca are culoarea asta" si cand colo la 3 posturi mai jos : pac! Euroins firma de tot rahatul!nu ca carpatica cu care lucrez e mai departe dar macar juma' de familie lucram la ei dintre care unu la asigurari deci nu am probleme.In toamna am busit un mcv si vroiau sa ii dea aia doar 14 mil dar reparatia era de 19 mil.Am dat cateva telefoane si i-au dat o nota contabila sa ii dea mai multi bani, deci se poate face.Alta solutie : avocat, 2-3 ani de proces dupa care le ceri pielea de pe ei si iti si si alta masina, poate! bafta si pe viitor in sensul giratoriu incearca sa eviti tu cel mai mult ca sunt multi nebuni care intra ca pe circuit : taie curba, bla bla..
                    Astept cat mai multe opinii : PH-22-BFC

                    Comment


                    • #41
                      Sunt de groaza firmele astea de asigurari,chiar isi bat joc de oameni,numai nervi si stres stiu sa ofere.
                      Sper sa o rezolvi cat mai repede.Bafta!

                      Comment


                      • #42
                        Colegi, tin sa va anunt ca masina am duso la reprezentanta Kia, am vorbit cu directorul de service, un om cumsecade, mi-au venit piesele pe stock, am lasat-o acolo .. mai trebuie o semnatura de la Euroins de la "fraierul ala de constatator" am plecat asa .. cam trist imi este greu sa ma descurc fara ea, fiecare lucru are valoare sentimentala.. munca investita, nu este cea "tipla" dar este Golanul meu care consuma 3.8% si nu imi usuca buzunarul .. O sa va tin la curent !

                        Comment


                        • #43
                          cat o sa stea la service? //

                          Comment


                          • #44
                            Normal cei de acolo mi-au spus ca dureaza intre 3-10 zile , in functie de ce se face la masina.. acum la mine este de schimbat usa fata + oglinda si vopsita toata partea stanga + bara fata . Aceasta este politica service-ului (sa se usuce vopseaua, etc) + ca la Observatii am trecut si m-am inteles cu cei de la Kia sa il streseze pe agentul constatator de la Euroins sa imi faca directia+centrarea rotilor fata, imi trage stanga rau.. si trebuie sa dovedeasca ca este de la accident, se vad urme minore pe anvelopa, este frecata, in momentul accidentului eu stationam si m-a miscat de pe loc.

                            Din asta a rezultat factura enorma
                            Last edited by danezu09; 9 April 2013, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #45
                              salut! imi pare rau de chestia intamplata..!intrebari: de ce nu o repari la un service DACIA? 2.de ce nu l-ai dus penea cu tirul la politie sau in cel mai rau caz asteptai 24 ore si tiristul era acuzat de parasirea locului accidentului... 3. daca bagi banii in masina fa-i si CASCO! bafta multa si astept detalii ce te-am intrebat! multa bafta!aaa era sa uit ..cei care au avut accident stiu ca orice asigurator te intreaba la telefon primul lucru chiar daca ai casco :1 ati fost la politie? 2 aveti dovada? cum s-a intamplat?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google