B-15-fof

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • gata , am facut si geometria , la autosoft , 77 ron.
    pret bunicel si aparatura moderna.

    Comment


    • este obligatoriu sa se faca geometria cind se umbla in sistemul de directie

      Comment


      • Originally posted by CataFOF View Post
        gata , am facut si geometria , la autosoft , 77 ron.
        pret bunicel si aparatura moderna.
        o alegere foarte buna ai facut cu autosoftul .
        am schimbat si eu niste anvelope la ei si am ramas uimit
        From Miami 2 Ibiza
        Voucher
        http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

        Comment


        • de pret sau de casiera ?

          Comment


          • haha, om batran si insurat, ce-ti mai stau ochii la balcoane...

            @Vlad, la orice masina, bucsile elastice se strang cu masina in pozitie de repaos, adica cu masina pe roti si soferul inauntru (cazul ideal). Mecanicii nostri aia "destepti" se grabesc si strang totul cu masina sus, cu rotile suspendate. La fel, au ei impresia ca daca folosesti piese de origine, nu mai e nevoie sa verifici geometria rotilor. Ca producatorul masinii e fraier si a facut un manual de reparatie asa, dupa ureche. Adica ce? El, supermecanicul lu' peste prajit, care a lucrat pe Dacii din 1976, de cand a iesit din Scoala Profesionala Automecanica, sa nu stie sa repare masini? Da-le dreacu' de carti...

            Pentru stiinta ta, sa stii ca acelea-s piese turnate, in care mai apoi se da filet. Oricat de automatizata ar fi banda de productie, nu ies 2 piese la fel. Trebuie sa stii ca cea mai fina deviatie, poate conduce la un comportament nesigur al directiei in situatii limita, ineficienta in conditii precare de aderenta, tocirea anvelopelor inegal si in trepte.

            Pentru ca proiectantul masinii asteia ne-a oferit si un manual de reparatii, eu zic sa-l respectam, pentru sanatatea noastra si a celor din trafic. Ca de-aia se intampla atatea nenorociri, din cauza unui mecanic, bun prieten, care n-a mai strans piulita de la capatul de bara (cazul meu)
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Inegalabilul Dsing , multumim pentru lectia tinuta.

              Comment


              • De bucsile de la bara stabilizatore nu ai zis nimic ...s-au potrivit ??
                In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                sigpic

                Comment


                • am zis ca sau schimbat...dar doar cele din extremitati , cele de la mijloc nu era nevoie.
                  si normal ca da , cum sa nu se potriveasca.

                  Comment


                  • treaba cu numaratul spirelor ajuta sa nu se chinuie oamenii prea mult cand se apuca de directie pe stand..
                    turbo makes torque and torque makes fun

                    LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                    Comment


                    • Tineo tot asa fof-ule
                      Super Oferta ,Capota Logan Carbon 3D (Texturat) La numai 130 Ron!!

                      Comment


                      • Inca o chestie: am schimbat ieri tot ansamblul de articulatii de la directie, adica bielete si capete de bara. Am respectat intocmai numarul de spire si stiti ce a iesit? Pret de 2 km pana am ajuns la standul de geometrie m-a stiut tot cartierul dupa cum scartaiau rotile pe asfalt. Aveam convergenta inchisa cu 5 cm!!! Repet, am respectat numarul de spire
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • si la mine a fost asa. dupa ce am schimbat atunci caseta, si am pus la loc bieletele la acelasi nr de spire, scartaiam la toate virajele

                          Comment


                          • Da dsign, dar tu nu folosesti piese "da origine"
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Adicatelea DA! Just, nu folosesc "da origine"... Lemforder Germania ie nasoale, da sereleu
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Offff, politistii astia, nici sa mergi tare nu te lasa :|.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google