B 48 C U P Logan by DaciaShop[Castigator Campionat Cel Mai Tare Interior Editia 2011]

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si pentru ceilalti ``mecanici`` ne zici la ce foloseste ? stabilitatE?
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • Sa pui si poze.

      Comment


      • Pentru cunoscatori : solutia tehnica adoptata de Dacia-Renault pentru suspensie pe puntea fata este una care dezvolta comportament subvirator accentuat (bascule mult prea rahitice, amortizoare moi pozitionate ampulea, articulatii directie firave, suporti pivotanti pt amortizoare fata facute ca pentru un carucior de butelie, etc).

        In trecut am combatut acest comportament subvirator montand niste suruburi cu came, pentru a pute regla unghiul de cadere de pe fata. Cu un unghi de cadere pe minus in fata ( adica asa /___\ ) roata din exteriorul virajului se aseaza pe toata banda de rulare a anvelopei, impiedicand sau diminuind tendinta acesteia de alunecare in lateral.

        Am ajuns, dupa ceva teste, la concluzia ca -2 grade pe fata la fiecare roata este un reglaj suficient pentru gusturile mele, desi suruburile respective permit reglaj pana la -3gr.

        Cu asemenea setare, spatele masinii devine taaaare "vesel" in anumite situatii - cine m-a vazut in giratoriul din Piata Alba-Iulia poate a observat ca se pune masina de-a latul fara nici un fel de avertisment (asta inseamna supravirator)

        Ina acest moment, cu cadere -1gr pe roata, in spate, comportamentul supravirator a fost redus, acum este mult mai previzibil si apare progresiv.

        CU roti de 195/55/15 de foarte proasta calitate, am apucat sa ma uit pe ceas cand aveam 110km/h in amintitul giratoriu, moment in care am ciupit frana. Masina si-a pastrat traiectoria. In li,ita timpului si spatiului, voi face un filmulet
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • bun, dar franarea nu ti-e afectata ? sau putin ?
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • ce-ti mai place camberul... )
            sigpic

            Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

            Comment


            • "Da nu se tocesc cauciucurile pe interior?"
              sigpic
              "BRABUS" STYLE

              Comment


              • Originally posted by Tudor View Post
                bun, dar franarea nu ti-e afectata ? sau putin ?
                Te gandesti cumva ca anvelopa sta pe colturi? Unghiul nu-i asa de mare.

                Daca ne referim la distanta de franare si ne raportam la cativa centimetri, da, atunci aceasta distanta este marita.

                Uitati-va la unghiurile unui Duster 4x4
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Ma ce fain arata, parca acum vrea sa-ti traga una-n freza
                  Attached Files

                  Comment


                  • astea or sa te ajute...

                    ai nevoie de mai mult de un camber sa ti masina pe asfalt... si tu sti asta

                    "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

                    Comment


                    • Auleu!Ce-ai faultat limba romana nenea...
                      Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                      Comment


                      • Originally posted by dsign View Post
                        Te gandesti cumva ca anvelopa sta pe colturi? Unghiul nu-i asa de mare.

                        Daca ne referim la distanta de franare si ne raportam la cativa centimetri, da, atunci aceasta distanta este marita.

                        Uitati-va la unghiurile unui Duster 4x4
                        da, pai asa vazusem undeva ca ar afecta ( destul de mult ), insa nu cred ca asa tare..asteptam niste poze mai joasa nu vrei s-o faci ?
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • Va fi oleaca mai joasa de fata


                          Mersi alienu, o sa studiez.
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • Frumos da' de PH2 niciun led?
                            :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

                            Comment


                            • Inca n-a dorit nimeni.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google