Logan Prestige 16v ( Castigator : Campionat Cele Mai Tari Jante Editia 2011)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pana imi gasesc pistoane + biele, schimbam putin foaia: audio!
    Am cumparat de la mr Canto difuzoarele lui SPL Dynamics: 2xtweeter, 2x16.5cm si 2x20cm.
    Maine imi iau o statie 4x80, HU-ul standard nu prea le misca )
    In pregatire m-am apucat sa insonorizez cu Aluband. Pentru doritori, se gaseste in Bucuresti la Mr. Bricolage, marca Der Braven, diferite latimi. eu am luat de 20cm. Un sul 20cmx10m este 65 de lei si ajunge pentru o usa fata izolata interior/exterior.
    Asa arata usa stanga fata, izolata interior/exterior
    Attached Files
    sigpic
    ^Logan turbat (WIP)^

    Comment


    • Lasa audio-ul si hai cu armasarii!
      sigpic

      Comment


      • felicitari domnu - sa le folosesti sanatos si lasa ca masina nu se ingreuneaza de la ce ii faci tu, iar atata timp cat nu ai inca piesele pentru celalalt proiect ... macar nu stai degeaba. Auditie placuta in continuare... sa ma anunti si pe mine cand le faci ca vreau sa le ascult ... amplificate.
        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

        Comment


        • O sa-ti pice usa ma...e prea grea...
          Bravos,ai facut lucrare buna acolo...si cu un pret rezonabil...cam mult mi s-a parut ca ai dat pe aluband,deobicei il gaseam cu 50 ron rola.
          sigpic

          Comment


          • se simte vre-o diferenta cu aluband-ul pe usa?
            sigpic

            Comment


            • Dap, usile se aud mai "pline" cand se inchid si basul se aude ceva mai pronuntat, chiar si cu difuzoarele de 13cm. Asta doar cu alubandul, inca n-am pus fetele de usi la loc
              sigpic
              ^Logan turbat (WIP)^

              Comment


              • Din proprie experienta, Alubandul nu sta prea bine acolo, dupa un timp curge bitumul pe sub folia de aluminiu

                Un detaliu minor daca masina va fugi tare.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • @design, eu sper sa fuga indeajuns de tare incat alubandul sa curga spre spate )
                  sigpic
                  ^Logan turbat (WIP)^

                  Comment


                  • daca pui turbo nu trebuie sa pui si pompa de vacum pentru servofrana?
                    Nu intotdeauna ce este frumos este si adevarat, dar nici ce este adevarat nu este intotdeauna frumos.

                    Comment


                    • Felicitari la partea de muzica. Se aude foarte bine si sa ai parte de scule.

                      Te asteptam cu modificarile de perform
                      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                      Comment


                      • Originally posted by etylan View Post
                        daca pui turbo nu trebuie sa pui si pompa de vacum pentru servofrana?
                        daca nu franeaza in acceleratie cred e ok )
                        Daca ia piciorul de pe gaz si apoi frana ar trebui sa faca vacuum pentru frana,ca sa nu mai vorbim ca 2-3 pedale de frana sunt si cand se incepe franarea se intra pe vacuum deci o sa faca motorul vacuum cu putin noroc inaintea de epuizarea celor 3 pedale .
                        Last edited by Cristi_Xp; 1 June 2011, 23:55.
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • Scurt si la obiect:

                          1. Update sunet:
                          Masina e izolata complet cu Aluband. Prietenii se mira ca se inchid usile "ca la masinile straine". Am rezolvat si problema usii de la pasager care era puutin lasata. In mod evident am folosit metoda oficiala aprobata de fabrica :P

                          Reveinind la Aluband, am folosit 3 role de 10cmx10m (am gresit dimensiunile in posturile precedente, sorry!).
                          S-au izolat usile din fata (pe fata interioara a usii si sub fata de plastic, in stil Streulea ;) ), usile din spate doar intre fata de plastic si usa si polita pe care stau difuzoarele din spate.

                          2. Update motor:
                          Am gasit in sfarsit pistoane Iapel si biele TFC Engineering la Da Luz Developpement, o firma din Franta:

                          Pistoanele si bielele au costat 1500E cu taxe si transport in Ro. Din cate au zis ei, ar trebui sa ajunga intr-o saptamana la mine. Voi reveni cu poze.
                          Vestea buna e ca pot tinti la 300 de cai!!! MHAHAHAHA!

                          Urmeaza sa fac calculele necesare pentru traseul de admisie (tubulatura + intercooler) si sa dau la sudat galeria de evacuare! Ar mai fi niste munca de cercetare pentru o eventuala galerie de admisie de metal care sa inlocuiasca "serpii" de plastic de pe 16v si munca cea mai grea: documentarea pentru frane. Vreau sa schimb franele fata/spate cu ceva proportional cu puterea masinii. Un tel secundar ar fi sa ma documentez despre cutiile de viteze Renault, s-ar putea ca cea standard de 16v sa nu reziste prea mult peste 200 de cai...

                          Cemai, urmeaza o vara plina
                          sigpic
                          ^Logan turbat (WIP)^

                          Comment


                          • multa bafta cu proiectu mister

                            Comment


                            • si asa se termina cu smecheria ... tare mult imi doresc sa duci proiectul la final ...

                              desi dupa ce tragi linie ..... merita investitia Vali ?

                              Comment


                              • o sa fie cel mai al dreaq logan cu fas fas

                                imi place proiectul pentru ca vali nu se sfieste sa bage banii in logan in partea mecanica ma refer
                                toti o sa spuna "ca tot logan e " dar aicea e mai mult de atata
                                e ambitia si pasiunea omului care merita toataSTIMA
                                Last edited by lau911; 17 June 2011, 16:48.
                                sigpic
                                Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                                http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google