Logan Prestige 16v ( Castigator : Campionat Cele Mai Tari Jante Editia 2011)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Date in papuci mei cu rotile tale....sunt foarte misto,nam ce zice...pe 15 se fac?)baga 215 sa te faca un 1,4 dupaia)sau mai bine 185 trase....
    sigpic

    Comment


    • Nu stiu ce va faceti voi atatea griji ca daca am roti mari o sa fiu dezavantajat...
      According to http://www.1000rims.com/rt_specs.jsp
      Iata diametrele totale in mm ale diferitelor cauciucuri:
      185/65 R15 --- 621mm
      205/40 R17 --- 596mm
      205/45 R17 --- 616mm
      215/40 R17 --- 604mm
      Intre 205 si 215, diferenta e doar de latime de balon, site-urile producatorilor de cauciucuri arata ca suprafata de rulare la 205 si 215 este egala. Ex:

      Una peste alta, nici una din gumele de mai sus nu va dezavantaja la acceleratie prin diametru, toate fiind putin mai mici chiar. Asta, combinat cu faptul ca rotile sunt usoare si cauciucurile net superioare ca aderenta celor standards ma face sa cred ca voi avea mai multe de castigat decat de pierdut.
      Pe gume stock cu modificarile actuale, am scos 0-100 in 9.2 sec masurate cu PocketDyno pe un iPod Touch. Acelasi setup a fost comparat acum cateva luni cu un G-tech Pro tot pe masina mea. Rezultatul dat atunci de PocketDyono pentru 0-100 a fost cu 0.2 sec mai mic decat cel dat de G-tech. Nici una dintre solutiile de mai sus nu sunt de incredere dar fiind solutii care isi pastreaza consistenta, pot fi folosite pentru evaluarea eficacitatii modificarilor facute masinii. O sa masor acceleratia dupa ce montez gumele si le rodez putin...
      sigpic
      ^Logan turbat (WIP)^

      Comment


      • mai auzim si noi ca merg 16vurile tare ... ca pana acum numa 1.4 cu 110cp+ am avut
        nu zice nime ca te dezavantajeaza rotile foarte mult,doar ca te`ar avantaja mai bine un set de ultraleggera pe 15 care are 4.99 kg + semislickuri.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • In sfarsit au venit jantele. La marele fix am avut timp sa-mi cumpar patru gume Toyo T1R 205/40 R17 si sa le montez.
          Am atasat cateva poze (de cacao) facute cu telefonul. Sper sa faca cineva poze mai bune la Regionala Brasov
          Ce urmeaza:
          1. Distantiere/flanse din aluminiu de 20mm pe fata si spate. (pe termen scurt)
          2. Lasata masina inca 1-2 cm. Ori scurtez H&Rurile (tiganie ieftina ) ori trec pe KW. (pe termen mediu)
          3. Chestii pe la motor. (pe termen mediu spre lung)
          Attached Files
          sigpic
          ^Logan turbat (WIP)^

          Comment


          • Frumos domne... sa le stapanesti si sa le utilizezi cu placere

            Comment


            • salutare!super jantele sa le stapinesti sanatos si sa le fersti de gropi bafta in continuare
              Powered by LSS
              http://img444.imageshack.us/img444/7...c127494gif.jpg

              Comment


              • bravo`s Vali , sa le rulezi sanatos

                Comment


                • Felicitari pt.achizitie.
                  sigpic
                  Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                  Comment


                  • sunt super jantele
                    sa le rulezi cu placere!

                    Comment


                    • Ma laud ca am fost primul ( in afara de Valy ) care le-am vazut, atins si mers cu masina ( pasager ).

                      Sunt foarte foarte frumoase, dupa flanse or sa vina capacele cu ENKEI ( a omis asta ), greutatea lor este aceeasi ca a jantelor pe 15 ( de prestige ), parca trage putin putin mai greu :P, dar se merita. Calitatea ENKEI

                      Comment


                      • Trebuie sa o lasi mai jos si macar rotile pe spate sa le scoti mai in afara. Arata ok deocamdata dar nu extraordinar, sper sa nu te superi, parerea mea, pentru jantele astea astept sa o lasi mai jos si sa le scoti mai in exterior. Mult succes Vali, jantele sunt beton dar asa cum sunt acum nu dau 100% ok, parerea mea in calitate de meNbru cu jante de tabla .

                        edit: acum vad ca a scris Silviu ca au si capace centrale, are nevoie, au profil mai drept, nu sunt gen Evo Corse sa zicem...
                        Last edited by aleXpeed; 26 February 2010, 20:21.
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • cat au costat minunatiile?

                          Comment


                          • O sa faca, multe
                            Pentru moment asta e rezultatul si crede-ma cand zic ca dau foarte bine si in starea in care sunt acuma. Odata ce vin distantierele fata / spate si capacele centrale cu semnu Enkei + coboratul o sa dea extrem de bine
                            Numai azi o ora cat am stat la spalatorie, 3 - 4 persoane au intrebat de ele si toata lumea s-a uitat la ele.

                            Comment


                            • s-ar putea ca daca pui distantiere sa arate mai bine , si sa nu trebuiasca foarte mult coborata masina ...
                              grija cu talonul ala , eu am spart o janta la 50 la ora.
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • Astept sa o vad in realitate asa cum e acum, sper sa-mi schimb parerea desi nu cred, mai are nevoie de "retusuri" intelegi?
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google