Unde Ii Dau In Judecata?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde Ii Dau In Judecata?

    Acum 3 luni a lovit tata masina,etc am prezentat cazul meu.Vreau sa spun ca nici acum nu am luat masina,este de 2 luni reparata in service,paguba este de 8000 de lei.OMNIASIG-ul nu vor sa plateasca,au refuzat.
    Vreau sa ma judec cu ei,sa ii dau in judecata,dar nu stiu unde sa merg,am citit cateva chestii pe net,si am gasit ca la Contenciosul administrativ trebuie sa ma duc.Azi cand am fost acolo mi s-a spus ca sa fac o plangere la sectia 5(pentru sector1) si dupa sa ma duc la parchet.Mi se pare stupid.De ce sa ma duc la politie?
    Astept raspunsuri.Multumesc anticipat.
    sigpic

  • #2


    poate te ajuta

    Comment


    • #3
      ce motiv ti-au dat pentru ca refuza sa plateasca? ai leasing la masina si casco fara fransiza? la CSA ai incercat?
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Sfatul meu ar fi sa vorbesti cu un avocat care sa-ti faca o notificare catre omniasig, cu mentiunea ca in caz de nesolutionare te vei adresa si comisiei care se ocupa de asigurari (nu stiu numele exact) si parerea mea este ca o sa plateasca.

        Comment


        • #5
          Un fax in Austria, iar asta ar trebui sa rezolve...

          Comment


          • #6
            Ba da prosti sunt asitia de la omniasig asa isi pierd toti clienti atuncea dc mai faci casco si platesti sa ai masina asigurata ,dai in judecata si cere si bani in plus ca nu ai putut sa te folosesti de masina din momentul in care a fost gata reparatia!

            Comment


            • #7
              si ia-le si pielea de pe ei . Adreseaza-te CSA (comisiei de supraveghere a asigurarilor) si vezi cum te pot ei ajuta si unde te indreapta . Eventual si ANPC pe probleme de asigurari
              1.6 MPi Icy White

              Comment


              • #8
                CSA au facut-o de oaie.Am facut o reclamatie online la ei,si pentru ca nu am stiut daca s-a inregistrat sau nu(pur si simplu nu imi aparea ca reclamatia a fost trimisa),am facut si una in scris.Dupa 2 saptamani am primit raspuns la cea online si au zis ca :in urma convorbirilor purtate cu Omniasig,si in urma analizelor si cercetarilor a rezultat ca drumul pe care ati circulat nu este drum public.Sunt 90% sigur ca astia de la CSA au dat doar un telefon 2,si atat,nu s-au interesat,nu au analizat nu nimic la ce raspuns am primit.Ma asteptam la ceva mult mult mult mai serios.
                Ideea era ca vreau sa ii dau in judecata si nu stiu unde sa ma duc,nu vreau sa mai stau dupa CSA,sau dupa stiu eu ce,pentru ca la fiecare chestie pierd 30 de zile,pentru ca asta e timpul de raspuns,si o sa ajung la 1 an de zile.Deci vreau sa stiu va rog unde trebuie sa ma duc ca sa ii dau in judecata,poate cineva a mai trecut prin ceva asemanator,si i-a dat in judecata.Multumesc pentru raspunsuri,astept in continuare.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Inainte sa-i dai in judecata uita-te in contractul de asigurare casco cu Omniasig-ul. Daca e specificat acolo ca nu te despagubeste daca accidentul s-a produs pe un drum care nu este considerat drum public atunci imi pare rau sa-ti zic, dar nu vad ce ar mai putea sa faca avocatul tau in instanta...
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    Din cate stiu eu nici o asigurare din romania nu despagubeste daunele produse in interiorul intreprinderilor sau inafara drumurilor publice! Sper sa-ti rezolvi problema cu banii lor.
                    Din cate tin eu minte parca ai avut dauna pe un dig, care apartine de Apele Romane si multi ti-au spus atunci ca trebuia sa declari dauna in alt loc. Oricum mult succes!
                    Last edited by vasile78; 7 August 2009, 11:16.

                    Comment


                    • #11
                      Daca ai declarat dauna pe dig chiar ca nici avocatul nu mai are ce sa le faca. Cel mai bine ar fi sa itesti bine contratul si sa consulti cit mai urgent un avocat.

                      Dar cind ti-au deschis dosarul de dauna nu ti-au zis ca nu o sa te despagubeasca ca incidentul nu s-a petrecut pe un drum public?

                      Comment


                      • #12
                        Nu,au zis ca nu e nicio problema,sa duc in masina service.Ca nu sunt atat de dobitoc incat sa duc masina la un service Dacia sa imi faca o reparatie de 2000E,aproape 25% din valoarea masinii.O duceam naiba la un service de cartier si o faceam cu 20 de milioane.Asta ma oftic cel mai tare.
                        In contract zice ca nu despagubeste in caz ca accidentul s-a produs pe un drum interzis circulatiei publice...Nu mai stiu ce sa fac.Asta e.O sa ma mai interesez.Sunt niste nesimtit aia de la Omniasig oricum,poate sa zica de la inceput ca s-ar putea sa fie probleme din cauza locului unde s-a produs,si nu o bagam in service.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Atunci daca scrie ca nu despagubeste daca accidentul s-a produs pe un drum interzis circulatiei publice, pe ei pe mama lor! Vorbeste cu un avocat si rupe-i in doua! Da inainte sa te interesezi ce natura are drumul respectiv.
                          Uite ce zice in lege: "Pe drumurile care nu sunt deschise circulatiei publice se aplica, daca este cazul, reguli stabilite de administratorul acelor drumuri. La intrarea pe aceste drumuri, cel care le administreaza va instala, in loc vizibil, un panou cu inscriptia "Drum interzis circulatiei publice".
                          Deci daca nu apare un indicator de genu' asta, da-i in judecata si cere-le daune si pentru cat timp a stat masina in service. Apoi du-te la ala care ti-a deschis dosarul de dauna si da-i cu decizia judecatoreasca peste fata. Bafta!
                          Last edited by vitriol; 7 August 2009, 14:46.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            @PACCO daca ii cereai declaratie in scris inspectorului care ti-a deschis doasarul de dauna ca nu sunt probleme din partea lor cistigai procesul din primul termen ;) Singura solutie e sa-i dai in judecata.

                            Comment


                            • #15
                              Eh cand am adus vorba despre cel care mi-a deschis dosarul a zis:ei doar deschid dosarul,pentru asta sunt pusi acolo,nu stiu foarte multe.Si ii zic,pai dati-l afara,si dati-l si pe seful lui ca s-a consultat si cu ala.
                              Nu este absolut niciun indicator acolo,am facut o cerere la primarie,pentru ca vreau sa aflu ce fel de drum este ala.Deci inchis circulatiei nu este.Problema este ca nici eu nu stiu daca este drum public sau nu,da-l naiba este un dig,pe o garla,la peste,ca acolo ma duceam.O sa ma mai interesez,poate primesc vreun raspuns de la primarie ceva.Multumesc de raspunsuri...foarte complicat oricum.Va doresc sa nu treceti prin ce trec eu.E foarte nasol fara masina...Ma obisnuisem.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google