Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post




    Preturi ca in vest? Verifica te rog cam cat platesti la o masina ca a ta in Belgia, Olanda sau Germania.
    Salariile sunt direct proportionale cu forta si calitatea muncii.
    Lipsa acuta a locurilor de munca? Ma faci sa rad in hohote!!!
    Mai ai de adaugat "serviciul pe pile" si "trebuie sa ai noroc". Si asa am incheiat cercul de raspunsuri la problemele noastre, aruncandu-le evident in ograda altora


    Ai dreptate, am gresit! Raportat la nivelul de trai sunt mai mari ca in vest. Stiu foarte bine cat am de platit (chiar luna asta m-am interesat in eventualitatea in care ma relochez in Munchen), de ce nu verifici tu si revi cu un raspuns? Da, lipsa locurilor de munca! La stat nu poti lucra (poate X vrea sa fie politist, sofer pe autobuz, mecanic de locomotiva, sau metrou, inginer in cine stie ce fabrica sau controlor de trafic aerian, nu toata lumea poate fii patron, argat sau IT-ist....avem industrie care duduie si nu stiam eu??? Plang miile de fabrici -autohtone sau nu- ale tarii ca nu au suficienti muncitori?) Iar cu munca, stai linistit ca se munceste pe rupte si aici. Unde ai lucrat tu inainte de a fii "self-employed"? Te invit 1-2 zile la banca unde lucreaza a mea sotie sa vezi acolo MUNCA....pentru nici 500 de euro. Sunt companii care isi muncesc angajatii ca pe sclavi pe salarii de rahat. Preturile sunt categoric ca in vest, salariile nu, iar faza cu esti platit cat muncesti, NU TINE. Pe mine nu m-ai facut sa rad in hohote ci sa plang cu sughituri Stima.

    p.s. Serviciul pe pile, consideri ireal acest lucru (asta este o realitate oriunde in lume, ba mai mult, pe site-ul guvernului canadian, tara in top 3 mondial la nivel de trai, civilizatie, etc scrie clar si ingrosat faptul ca mare parte din job-uri se gasesc prin "scial network".....adica prin PILE, de ce nu si aici?) )) Scuza-ma, dar realitatea ta este usor deformata!
    Last edited by PCH; 22 February 2014, 14:41.

    Comment


    • Cred eu ca mi-am facut o idee destul de clara despre ce inseamna munca tata in tara cat si in afara ei.
      Am lucrat de la spalator auto, la dansator, pana la medic 10 luni in Franta.
      Am lucrat ca agent de vanzari pana la director de vanzari al unei divizii relativ mici.
      Am lucrat ca cercetator in microbiologie, am publicat articole cu factor ISI maricel:
      Am castigat granturi pt idei.
      Am construit lucri de la zero. Am creat locuri de munca.
      De aceea cred ca mi-am facut o idee cat de cat pertinenta despre ce inseamna munca in Romania si in afara ei.
      Ceilalti vorbesc despre ce au citit in tabloidr, forumuri si din experientele rudelor.

      Comment


      • Erai comandant de submarin...si cand te-ai trezit era dimineata!

        Realitatea e ca la noi e debandada in domeniul asigurarilor! unele preturi la rca sunt ca si afara...pe cand veniturile sunt la 1/6 , 1/8 sau chiar mai mici!
        Keep walking...

        Comment


        • Eu astept sa ii vad pe aia de afara cand or plati 360 de lei, adica vreo 80 de euro pe un an RCA La aia de afara numai ca faci 100 de km pe autostrazi platesti vreo 25 de euro, daca nu mai mult.

          Cand or baga si la noi taxa pe autostrazi, sa vedem cati se vor mai inghesui pe ele.

          Pana una alta, sa bage asigurari individuale, in functie de varsta si de daune.

          Cunosc cazuri in care ”copchilul” are 18 ani si masina este pe numele lui masa, care la randul ei nici nu are permis, dar in schimb are masina pe numele ei ca sa o conduca odrasla.
          La aia ce asigurare se mai aplica? Odrasla face belele si asigurarea continua sa fie mica pt ca masa este pensionara si nu face belele in trafic..Eventual,,mai tarziu,, daca masa are antecedente mai multe,,o trece pe numele lui tacsu,,si mai apoi la bunici, ca de , cand masina schimba proprietarul clasa bonus malus se reia de la zero, dar aia fiind in varsta, tot mica ramane asigurarea.

          Comment


          • E adevarat ca in Italia ( italienii fiind un fel de romani cu bani ), nu poti conduce decat masina cu motorizare mica, daca ai sub o anumita varsta.
            E adevarat ca in multe tari asigurarea creste daca iti conduce si altcineva masina proprie, acea/acele persoana(e) trebuind trecuta(e) pe asigurare.
            E adevarat ca in Canada daca ai mai multe daune, asigurarea devine atat de mare incat mersul cu taxiul e mai ieftin. Nu te trimite nimeni sa faci ITP dar daca masina prezinta defcetiuni constate la un service si nu le remediezi, in caz de accident, nu primesti despagubiri de la asigurari.

            Totusi, noi traim in Romania de acum, iar service-urile deja refuza pagubitii care prezinta RCA de la Astra.
            Deci si cu masina lovita si fara bani de reparatii.
            E corect asa?
            Era o intrebare retorica.
            Nici ilegal sa te refuze, nu e. Ei stiu sigur ca nu vor vedea banii de reparatii. Doar sa achiti tu reparatiile si sa te judeci cu Astra, daca nu deconteaza.
            Sincer, in conditiile astea, daca mai multi asiguratori vor avea probleme de genul asta (si tare ma tem ca asta e doar inceputul), mai vedeti vreun rost sa existe RCA? In aceasta formula?
            Last edited by mr.K; 22 February 2014, 19:06.

            Comment


            • La Astra s-a pus problema asigurarilor de locuinte, adica astia nu ar avea destui bani in cazul unor calamitati naturale. De masini nu s-a pus problema asa de vehement.
              Dar si service-uri sunt destule care fac muuuuulteeeeee magarii cu piese contrafacute si facturi exorbitante.
              De aici si razboiul intre asiguratori si service-uri. Astia de la asigurari ne le dau bani, pt ca prezinta facturi nesimtite pt te miri ce dauna minora.

              Eu unul as scoate RCA si CASCO si de banii aia care ii dai de pomana astora ca sa isi umple buzunarele, as obliga soferii sa aibe CAMERE VIDEO auto.
              Care este prins in OFF side,,sa plateasca grav din propriul buzunar reparatia celuilalt, iar daca el numai are bani sa isi repare propria masina, sa fie sanatos si sa astepte pana face rost de alti bani. Poate numai asa vor deveni si mai responsabili fata de altii in trafic!...DE FRICA.
              As vrea ca macar de aici incolo sa fie ca la RUSI,,sa aibe soferul camera in parbriz si pe baza filmarilor sa se tina cont si asiguratorii sa ia masurile necesare.
              Last edited by Ivan Marian; 22 February 2014, 19:23.

              Comment


              • Eu va doresc sa n-aveti vreun incident cu careva, dar daca se intampla (ca nah, se intampla si de astea), sa nu fie un mandru posesor de RCA Astra, Euroins, Carpatica.
                Mariane, era vorba de service-uri, deci de masini in final. Buba s-a spart de la asigurarile pentru case, dar galeata cu bani de la Astra e una si aceeasi. Si e cam goala.

                Inainte de aparitia problemei ASTRA, trebuia sa inchei un nou RCA. Ma suna o madama tocmai de la Bucuresti, si-mi propune o reducere de 10% , ca imi incheie polita prin telefon. Aveau datele mele de acum cativa ani cand avusesem RCA la ei.

                Incercau pe ultima suta de metri, in zilele alea, sa agate ultimii fraieri in carlig. Era disperare mare. Astia vor sfarsi prost.

                Problema mai mare e ca, in caz de vreun cutremur mai mare, TOATE firmele de asigurari vor avea probleme sa acopere pagubele imobiliare. De aia nu vad eu rostul asigurarilor obligatorii pentru locuinte, daca vine dezastrul, oricum ramai in fundul gol in bataia vantului, nu mai are cine te depagubi.
                Last edited by mr.K; 22 February 2014, 19:49. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Goala pe dr@cu. ....deaia este Adamescu in top 3 dintre cei mai bogati romani.
                  Fac pariu ca nici Tiriac cu toti banii lui nu are fonduri de urgenta in cazul unor calamitati naturale.
                  Sa zicem mersi daca mai scapam cu viata, ca asigurarile nu or sa vina sigur, indiferent de asigurator.

                  Astia nu sunt in stare sa refaca un sat ce il ia apele la inundatii, dar sa mai dea si bani pt apartamentele din blocurile cazute la pamant din cauza unui cutremur major, din marile orase.

                  Oricum....Dumnezeu cu mila.

                  Comment


                  • Goala pe dr@cu. ....deaia este Adamescu in top 3 dintre cei mai bogati romani.
                    O fi. Dar Astra nu e singura lui afacere. Iar banii de la Astra i-a dizolvat in ziarul Romania Libera. Soferii pagubiti sa ia ziarul si sa se stearga la partea dorsala.
                    Eu cand aud de miliardari romani, ma umfla rasul. Poate niste escroci evazionisti, miliardari de carton, plini de datorii. Cand se prabuseste o afacere, pica naibii tot grupul pe care il detin.

                    Adamescu, de miliardar ce era, a furat 7 milioane de euro cin conturile Otelui, printr-un contract de asigurare ilegal, cand de fapt, ASTRA trebuia sa aduca bani la Otelul, pentru reclama de pe tricouri.
                    Miliardar e Abramovici, nu Adamecu. Adamescu e un fost securist care a pus mana pe vaca de muls numita ADAS.
                    Voi inca mai credeti in mari oameni de afaceri romani.
                    Adamescu, Niculae, Gruia Stoica, Fratii Paunescu etc. au primit active aproape gratis, monopol sau semimonopol pe o piata in dezvoltare, contracte exclusive, au falimentat concurentii reprezentanti de firmele de stat (prin spaga, vezi GFR cuma luat contractele de la CFR Marfa).

                    Si tu ii vezi mari afaceristi. Pai si bunicamea putea reusi in conditiile astea. Numai sa fi fost securist de incredere, si sa fie numit de un grup de interese sa puna mana pe felia aia de piata.
                    Last edited by mr.K; 22 February 2014, 20:12. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • nici eu nu cred ca-i goala.
                      Momentan vad niste jocuri de culise. Prima data Carpatica, acum Astra. Cineva vrea sa-i mai destabilizeze, ca prea vand. Si cam asta e adevarul. Vand intr-o veselie, chiar daca au un pret ce nu ar putea sa acopere eventualele pagube.

                      @mr.k: nu e chiar asa. Adamescu provine dintr-o familie ce se ocupa cu afaceri in afara tarii, inca dinainte de 90. Si afacerile erau maricele, de peste 50 milioane marci.
                      Last edited by Cezar; 22 February 2014, 20:25.

                      Comment


                      • Cred ca prin Insulele Virgine e galeata.

                        Fapte: cei 23 de milioane de euro imprumutati de la Astra nu au ajuns in ziarul Romania Libera. Fapte: informatiile mele spun ca banii s-au oprit in societatea Medien Holding SRL, cu actionari companii din Insulele Virgine si din Olanda, societate care detine titlul, dar nu produce, nu editeaza, nu tipareste ziarul si nu plateste oamenii care fac RL. Unde s-au dus mai departe nu stiu, dar nu in ziar.
                        Securist trimis in Germania sa produca bani, intors acasa in 1990 cand na reinvestit banii securitatii.
                        Banii ASTRA au fost papati si de ROMSTRADE care si-a asigurat neonorarea contractelor la ASTRA.
                        Numai CNADNR cred ca a luat de la ASTRA o avere, in 2013.
                        Last edited by mr.K; 22 February 2014, 20:40. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Mah...eu sunt asigurat la Astra. Asta e..in Decembrie nu era asemenea scandal cand am facut polita la ei. Erau altii la rand atunci...Carpatica,Euroins.

                          Ps...maine,poimaine or sa dea astia si in Tiriac Asigurari.
                          Or sa il faca si pe ala un sarac, ca pe Adamescu
                          Last edited by Ivan Marian; 23 February 2014, 00:28.

                          Comment


                          • Originally posted by Cezar View Post
                            PS: guvernul te fura cand iti bag TVA de 24% la tot ce cumperi. Tot statul te fura cand iti ia ceva procente din salariu pentru sanatate, insa nu remunereaza medicii, iar apoi dai spaga ca sa nu mori. Impotriva lucrurilor acestora trebuie sa se ridice mai multi si sa spuna stop. Nu impotriva pretului la RCA. Nu-ti permiti masina, vinde-o!!!
                            La asta m-am referit si eu Cezar, doar ca ai inteles putin gresit fata de personalitatea mea si de ce am scris. Crede-ma ca am fost nevoit sa iau "viata" in brate, cum se spune, de la varsta de 16 ani. Am reusit sa ma descurc singur, sa imi castig traiul si sa am un job stabil de la 18 ani. Daca m-ai intalni personal cred ca ti-ai schimba parerea despre mine , despre stilul de condus si despre faptul ca am masina la varsta asta ( masina am luat-o cu mult sub pretul pietii de la unchiul meu )
                            Sper ca m-am facut inteles ca nu intru la categoria "zmuiechieri" de bani gata cu masini "biengoase" cumparate de catre parintii incostienti. O seara buna!

                            Comment


                            • Eu nu inteleg de ce la 23 de ani a trebuit sa platesc 1000 ron asigurarea pe un an la un autoturism cu motor de 1.9, avand permis de 5 ani si fara accidente, iar daca o inmatriculam pe numele bunicii care nu are nici permis plateam vreo 400 lei. Cand am inmatriculat-o, nu stiam ca tinerii platesc mai mult. Masina actuala am trecut-o pe numele altcuiva si am platit doar 160 ron pe 6 luni. De ce e trasa pielea de pe tineri in loc sa fie ajutati? Toti isi vor trece masinile pe numele parintilor si cei iresponsabili tot vor face accidente.

                              Comment


                              • Originally posted by M4r7z1aNu View Post
                                La asta m-am referit si eu Cezar, doar ca ai inteles putin gresit fata de personalitatea mea si de ce am scris. Crede-ma ca am fost nevoit sa iau "viata" in brate, cum se spune, de la varsta de 16 ani. Am reusit sa ma descurc singur, sa imi castig traiul si sa am un job stabil de la 18 ani. Daca m-ai intalni personal cred ca ti-ai schimba parerea despre mine , despre stilul de condus si despre faptul ca am masina la varsta asta ( masina am luat-o cu mult sub pretul pietii de la unchiul meu )
                                Sper ca m-am facut inteles ca nu intru la categoria "zmuiechieri" de bani gata cu masini "biengoase" cumparate de catre parintii incostienti. O seara buna!
                                Atunci ai respectul meu!

                                Originally posted by L3on_rgby View Post
                                Eu nu inteleg de ce la 23 de ani a trebuit sa platesc 1000 ron asigurarea pe un an la un autoturism cu motor de 1.9, avand permis de 5 ani si fara accidente, iar daca o inmatriculam pe numele bunicii care nu are nici permis plateam vreo 400 lei. Cand am inmatriculat-o, nu stiam ca tinerii platesc mai mult. Masina actuala am trecut-o pe numele altcuiva si am platit doar 160 ron pe 6 luni. De ce e trasa pielea de pe tineri in loc sa fie ajutati? Toti isi vor trece masinile pe numele parintilor si cei iresponsabili tot vor face accidente.
                                Pt ca ceilalti colegi de 23 de ani sunt zmei si pt ca politia sta la coltul strazii sa te urmareasca cum depasesti viteza legala cu 5 km/h.
                                Pt ca exista toleranta si pt ca se fura din sistem.
                                Pielea e trasa si de pe ceilalti, ca odata cu cresterea pentru cei cu varsta sub 30 de ani, le-au crescut usor si celor peste 30, ca doar asa-i la tenis: dai si rever si retur si tusa si out!

                                Daca politia si-ar face treaba si daca acele caracatite din sistem ar avea tentaculele mai mici, RCA-ul ar fi acceptabil la pret, tinand cont de puterea de cumparare.
                                Acum ce-o sa se intampla: decat sa platesti 2000 lei pe an, mai bine iti asumi o amenda tot de 2000 lei. Sau mergi cu RCA facut pe numele bunicii.
                                Ma rog, cei din sistem gandesc ca cei de la guvernare: luam mai mult, nu corectam problema ca e greu. E mult mai simplu sa-ti creasca RCA-ul cu 500% pt ca deja te stie de client, decat sa promoveze lipsa de agresivitate in trafic.

                                PS: eu platesc la masina unuia dintre oamenii ce lucreaza pentru mine (i-am pus masina pe numele lui pt ca a meritat), RCA in valoare de 2200 lei anual!!! Iar masina valoreaza 4000 toata
                                Last edited by Cezar; 23 February 2014, 04:11. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google