Reintregire Polita Casco - RSA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reintregire Polita Casco - RSA

    Am un amic care are credit auto prin BRD o polita ASIBAN mai nou GROUPAMA dupa o dauna de 3000 ron (bara proiector si radiator apa) i-au cerut sa plateasca optional RSA de 90 ron, chiar nu e interesant suma, dar ca principiu, daca nu platea aceasta reintregire ... i-au spus ca la urmatoarea dauna din acest an, platea procent din dauna, pprocent calculat astfel :
    valoarea asigurata / la valoarea la prima dauna ceea ce rezulta un 11 % ceea ce mi s-a parut o chestie aiurea....
    E normal sa se plateasca RSA cand ai credit auto prin BRD ? omul a zis ca o sa se duca la BRD sa intrebe, dar nu a fost, daca aveti cunostinte de faptele de mai sus, chiar sunt curios....
    http://img353.imageshack.us/img353/1012/9457rs0.jpg

  • #2
    LA UN CREDIT AUTO SAU LA ORICE CASCO ,SE POT FACE DIFERITE TIPURI DE CASCO-URI , EU LUCREZ IN ASIGURARI DE 4 ANI SI AM DAT O MULTIME DE POLITE CASCO LA DIFERITE FIRME DE ASIGURARE ...LUCREZ PE BROKER ,SUNT DIRECTOR ADJUNCT.
    EU VA OFER CONSILIERE SI EMITERE POLITE LA CELE MAI BUNE PRETURI ,VA ROG SA MA CONTACTATI ,,, REFERITOR LA CAZUL DUMNEAVOASTRA> IMPORTANT ESTE CE SCRIE IN CONDITIILE CASCO LA EMITEREA POLITEI SI ATAT!!! EU AM DAT POLITE CU FRANSIZE PER EVENIMENT CU 100 EUR , CHIAR SI CU FRANSIZE LA DAUNE TOTALE ,DESI ERA CREDIT AUTO .iN ROMANIA CEI DE LA BANCA NU SUNT CURIOSI DE ACESTE POLITE DEOARECE NU PRIMESC MULTI DIN EI NICI UN COMISION, DE CLAUZA RSA... SE POATE SA FIE ,DESI NU E CEVA NORMAL , DAR FITI SIGUR CA DE FRANSIZA PER EVENIMENT DE 100 EUR ,NU SUNT CURIOSI.STIMA
    PT ORICE INFORMATIE VA ROG SA MA CONTACTATI

    Comment


    • #3
      Originally posted by BR99MCN View Post
      Am un amic care are credit auto prin BRD o polita ASIBAN mai nou GROUPAMA dupa o dauna de 3000 ron (bara proiector si radiator apa) i-au cerut sa plateasca optional RSA de 90 ron, chiar nu e interesant suma, dar ca principiu, daca nu platea aceasta reintregire ... i-au spus ca la urmatoarea dauna din acest an, platea procent din dauna, pprocent calculat astfel :
      valoarea asigurata / la valoarea la prima dauna ceea ce rezulta un 11 % ceea ce mi s-a parut o chestie aiurea....
      E normal sa se plateasca RSA cand ai credit auto prin BRD ? omul a zis ca o sa se duca la BRD sa intrebe, dar nu a fost, daca aveti cunostinte de faptele de mai sus, chiar sunt curios....
      Agolita, se vede ca esti nou pe aici, deci e scuzabil. Raspunde-i omului la obiect.
      Ca unul care a are CASCO la Groupama, fara fransiza (asa cum e la prietenul tau pentru ca are ,masina luata pe credit) iti spun ca la fiecare dosar de dauna se plateste reintregirea politei, daca vrei ca la posibila viitoare dauna sa ai decontarea integrala. Daca nu, ti se va deconta proportional cu suma nereintregita de tine la precedentele daune. Daca e vorba de o dauna de 1000 de lei, treaca mearga, dar in caz de dauna totala e o pierdere mare daca nu reintregesti polita. Suma de reintregire e calculata dupa o formula ce tine cont de valoarea daunei si timpul ramas pana la expirarea valabilitatii politei CASCO.

      Comment


      • #4
        @BR99MCN: Şi eu am la fel şi da, aşa se procedează, dar numai dacă vrei ca daunele ulterioare să-ţi fie acoperite în totalitate. Şi bine ar fi ca prietenul tău să accepte asta, fiindcă nu-ţi faci CASCO pentru alţii, ci pentru tine, iar când vezi că o bară nenorocită + alte bla-bla-uri e aproape 1000 $...

        @agolita: scrisul cu majuscule pe forum (cu excepţia unor iniţiale sau denumiri) = strigat. Te rog să fii atent la regulamentul pe care l-ai acceptat când te-ai înscris pe forum. Mulţumesc.
        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

        Comment


        • #5
          Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am fost cu al meu prieten la BRD si cei de acolo si-au plasat motanul foarte lamentabil, cum ca "nu cade in competentele noastre sa analizam acest aspect pentru dumneavoastra, daca va mai putem ajuta cu alta informatii va stam la dispozitie!" . Evident am ramas socat de ce fel ne-a expediat acea functionara a bancii, si evident am facut un scandal monstru in banca (evident ca vroia sa ma dea afara gardianul "care este") si tot la fel de evident este faptul ca am ajuns la directorul de sucursala BRD Galati, un nene foarte amabil, care si-a cerut scuze pentru angajata, si mi-a explicat ca acea polita este, dupa cum a scris si colegul nostru de forum mai sus completata de catre GROUPAMA si ca da, exista aceasta gaselnita a firmelor de asigurari de a mai percepe un ban de la noi, chiar daca nu avem fransiza. Ideea a fost foarte clara dupa ce mi-a explica omul ala, ca daca nu platesti reintregirea, si fereasca Dzeu ai vreo dauna totala, esti mancat, pentru ca iti calculeaza dauna totala iti vireaza suma la banca, si apoi tu mai ramai si cu o bucata de credit de platit la banca si fara masina! si de asta acel procent e foarte bine sa-l platesti !

          Nu credeam, ca se poate plati o taxa atat timp cat "full casco fara fransiza!" asa-ti prezinta cand te duci sa-ti iei masina de la APAN !


          PS : Am depus o sesizare scrisa la BRD, contra acelei doamne... daca pot sa-i zic asa, si uite asa, nenea directorul mi-a zis ca la nu stiu cate sesizari iti desface contractul individual de munca ... si ce era cel mai tare era faptul ca atunci cand am completat formularul de sesizare catre BRD a venit madam la mine si se ruga sa nu o completez ca o da afara... si bineinteles am inregistrat sesizarea la secretariat !
          http://img353.imageshack.us/img353/1012/9457rs0.jpg

          Comment


          • #6
            bravo!!! ma bucur ca ai avut OO sa te pui in gura cu ei. ar fi bine sa fie mai multi ca tine si atunci ar fi mai fricosi astia de pe la institutii si le-ar disparea cheful de facut magarii
            sigpic

            Comment


            • #7
              Ai facut bine. Nu sunt de acord cu a face rau gratuit, dar la platit ce mi se face, ma bag.
              Tot la fel, puteti face o plangere impotriva oricarui militian care abuzeaza de pozitia lui cand va opreste. El nu va fi dat afara, dar plangerea se adauga la dosarul lui de cadre. Cand vine momentul pentru avansare, se analizeaza cate plangeri are la dosar, daca sunt mai multe de una, apare intrebarea: ce e baiatu' asta? Si uite asa, ramane fara avansare pana data viitoare.
              Si platiti-va toti reintregirea politei CASCO. Cu o suma mica va cumparati linistea viitoare. Ceea ce e de nepretuit.

              Comment


              • #8
                Mi s-a parut jignitor la adresa prietenului meu, care e mai tacut si mai umil, ca acel functionar care lucreaza pentru mine(pentru el), el plateste creditul ca sa-si ia aia salariul, deci lucreaza pentru mine(el), sa-i raspunda cu un aer atat de superioritate si cu o ton de ziceai ca mai avea putin si ne batea pe amandoi, si drept urmare am zis ca trebuie sa aibe si aia vreun sef ca doar de... nu suntem de capul nostru... si asta fu...
                Eu am mai avut un incident asemanator la ANAF Braila, cand nu m-am oprit am zis ca nu se poate asa ceva, la fel a venit gardianul sa-mi zica ca trebuie sa parasesc cladirea si alea alea, am plecat atunci am revenit cu o adresa scrisa, si cu o programare de vizeta la Directorul de Agentie, am inregistrat frumos cererea la secretariat, am revenit la intrevederea cu Dl. director, a chemato acolo si evident nu mai era atat de tare in gura, si tot evident nenea ala Director a dat pe loc decizie sa-i ia 15% din salariu pe 1 luna !
                Am plecat multumit, probabil tanti functionara, mi-a umplut frigiderul, asta e ...
                Eu unu nu suport sa se tipe la mine si cand se face fac urat ! ;))

                Si ca sa fim ontopic, putem sa dam o dauna pe an la casco fara sa platim RSA, adica la o singura dauna pe an poti sa nu platesti RSA, deci daca aveti ceva pe la masina care poate fi amanat faceti dosarul la casco in decembrie
                http://img353.imageshack.us/img353/1012/9457rs0.jpg

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cris_iasi View Post
                  Agolita, se vede ca esti nou pe aici, deci e scuzabil. Raspunde-i omului la obiect.
                  Ca unul care a are CASCO la Groupama, fara fransiza (asa cum e la prietenul tau pentru ca are ,masina luata pe credit) iti spun ca la fiecare dosar de dauna se plateste reintregirea politei, daca vrei ca la posibila viitoare dauna sa ai decontarea integrala. Daca nu, ti se va deconta proportional cu suma nereintregita de tine la precedentele daune. Daca e vorba de o dauna de 1000 de lei, treaca mearga, dar in caz de dauna totala e o pierdere mare daca nu reintregesti polita. Suma de reintregire e calculata dupa o formula ce tine cont de valoarea daunei si timpul ramas pana la expirarea valabilitatii politei CASCO.
                  sa iti spun ca nu se plateste reintregirea nici la o firma daca tu nu vrei !!!!! crede-ma sau intereseaza-te
                  la unele firme este inclusa in pretul de prima ,iar la toate celelalte !!! se pot scoate cu o majorare a primei de maxim 10%
                  e sigur
                  bafta

                  Comment


                  • #10
                    N-am zis ca e obligatoriu, nu fi asa suparacios. Am spus, ca pentru binele fiecaruia, o suma relativ mica (ca vorbim de logan aici) platita ca reintregire asigura o securitate pentru o posibila si nedorita dauna mare decontata pe Casco.
                    Omul voia sa stie doar daca e de platit reintregirea, nu cate feluri de polite Casco exista. Banca iti incheie polita in conditiile stabilite de ei, nu ai multe de zis si de ales. Chiar de nu au comision din asta, banca face asta pentru a-si proteja bunul pe care il crediteaza, toti cei care iau masina prin credit semneaza un contract de gaj in favoarea bancii. Masina, e a bancii pana se achita creditul, doar pe certificatul de inmatriculare e numele detinatorului.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by BR99MCN View Post
                      .
                      Dl. director, a chemato acolo si evident nu mai era atat de tare in gura, si tot evident nenea ala Director a dat pe loc decizie sa-i ia 15% din salariu pe 1 luna !
                      Am plecat multumit,

                      Si ca sa fim ontopic, putem sa dam o dauna pe an la casco fara sa platim RSA, adica la o singura dauna pe an poti sa nu platesti RSA, deci daca aveti ceva pe la masina care poate fi amanat faceti dosarul la casco in decembrie
                      referitor la prima parte
                      tu chiar crezi ca i-a taiat din salariu asa pocnind din degete? doar ca asa ai vrut tu, sau ca asa vrea el? nu cred...exista un contract de munca, colectiv si individual care prevede in ce conditii se taie din salariu la angajati, indiferent ca-s privati sau bugetari, si acele reglementari se respecta altfel firma risca proces cu despagubiri. deci acel director ti-a dat apa la moara s-a facut ca face treaba, probabil i-a zis angajatei sa aibe grija data viitoare si cu asta basta, iar tu ai plecat multumit din banca desi nu s-a rezolvat absolut nimic.

                      cat despre partea a doua ai dreptate...eu am avut o dauna de vreo 53 milioane in decembrie. nu am platit reintregire. dar acu ceva ani la o oglinda sparta prin aprilie am pltit vreo 20 de lei reintregirea sumei.

                      treaba sta in felul urmator: faci casco pe masina evaluata la suma de 30.000 lei. dupa ce faci casco incepi sa platesti ratele care pe luna ce trec scad deoarece scade valoarea masinii. sa zicem ca dupa cateva luni valoare masinii ajunge la 20.000 lei. faci un accident cu o dauna de 5000 lei. dupa ce iti repara dauna valoarea masinii asigurate la casco va fi de 15.000 lei. daca urmatoarea luna faci iar dauna valoarea despagubirii iti va fi calculata la suma de 15.000 lei cat e valoarea asigurata a masinii. daca platesti o suma infima dupa accident suma asigurata va reveni la 20.000. acum depinde de fiecare ce doreste si cati bani are in buzunar.

                      Comment


                      • #12
                        Ca ii taie sau nu din salariu mai putin ma intereseaza doar ca, eu stiu ca am facut tot ce mi-a fost in puteri ca sa nu mai faca si altcuiva la fel ... si zic eu ca data viitoare s-ar putea sa nu mai aibe acelasi tupeu stiind ca are deja plangeri ... nu ma intereseaza si nu ma bucura ca ii taie din salariu, dar singura chestie de care le e frica la toti e masura punitiva ...
                        http://img353.imageshack.us/img353/1012/9457rs0.jpg

                        Comment


                        • #13
                          Salut.
                          Eu am casco fara fransiza . Polita a fost platita pe intreg anul. Am avut un eveniment ( avarii: bara fata , aripa , far si capota putin indoita ) . Am fot la firma de asigurari mi-a deschis dosar, am fost in service mi-au reparat masina si toate bune si frumoase.
                          La doua saptamani dupa ce am primit masina ma suna cei de la service ca firma de asigurari nu vor sa le dea devizul pentru ca eu nu am facut reintregirea.
                          Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ? Ce sa fac ? Este obligatorie reintregirea?

                          Comment


                          • #14
                            reintregirea stiu ca era mai de mult...acum daca ai platit casco integral la urmatoarea polita o sa te incarca mai mult atata tot......
                            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                            Comment


                            • #15
                              La doua saptamani dupa ce am primit masina ma suna cei de la service ca firma de asigurari nu vor sa le dea devizul pentru ca eu nu am facut reintregirea.
                              Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ? Ce sa fac ? Este obligatorie reintregirea?
                              Nu, nu e obligatorie.
                              Procentual, in functie de dauna anterioara, vei plati tu o parte din devizul actual.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google