Mare Atentie Unde Faceti RCA!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mare Atentie Unde Faceti RCA!

    Conversatie cu un broker de asigurari


    Vei fi preluat de un operator in cel mai scurt timp, te rugam sa astepti.





    Alexandru a intrat in conversatie.


    Alexandru 5:20:16 PM

    buna seara

    Eugen Manea 5:20:43 PM

    Buna ziua. Vreau sa stiu in ce constau acele tichete cadou (20 ron in cazul meu ptr un RCA la Astra). Multumesc

    Alexandru 5:21:43 PM

    sunt 20 RON sub forma de tichete cadou. Se pot folosi oriunde se accepta si tichete de masa, diferenta este ca puteti achiziona si produse nealimentare cu ele

    Eugen Manea 5:23:19 PM

    ok am inteles. O alta intrebare-daca fac RCA de ex la Carpatica- in caz de accident daca Carpatica nu face plata- pagubitul poate sa se indrepte impotriva mea cu un proces? (sa spunem ca eu am fost vinovat, dar nu am consumat bauturi alcoolice- pur si simplu RCa ar trebui sa plateasca dar nu plateste)

    Alexandru 5:23:55 PM

    am intalnit astfel de cazuri


    da, se poate





    Eugen Manea 5:26:06 PM

    pai daca eu de buna credinta am platit asigurarea la un asigurator agreat de CSA, nu inteleg cum este posibil sa ma dea in judecata pe mine (ar trebui mai intai sa i se retraga licenta asiguratorului), dar in fine..in Ro totul este posibil.

    Alexandru 5:26:39 PM

    aici aveti dreptate
    Saab 9-5 Aero

  • #2
    cum ai obtinut "stenograma" asta ?

    acum un an doi in fata sediului carpatica oamenii pagubiti si au adus toate epavele si au pus afise pe ele orin care informau lumea ca nu platesc. sunt niste nenorociti

    Comment


    • #3
      pai am intrebat un broker-
      E un broker care are online ptr intrebari.(nu dau nume aici ca se considera reclama- dar e f ok- are pe departe cele mai mici tarife)
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • #4
        Se pare ca in zona asta lucrurile nu stau deloc bine.Degeaba iti alegi sa faci RCA la o firma cu renume pentru ca nu cel care face asigurarea beneficiaza de aceasta.Stiu,am mai discutat si pe alt topic problema, se poate invoca eliminarea problemelor cu cei cu care ai o avarie dar am un exemplu cu o firma de renume care a tot amanat plata daunelor timp de 3 luni invocand dreptul la propriile cercetari.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          Originally posted by eugenmanea View Post
          pai am intrebat un broker-
          E un broker care are online ptr intrebari.(nu dau nume aici ca se considera reclama- dar e f ok- are pe departe cele mai mici tarife)
          credeam ca ai vorbit la telefon. da mi un pm cu contactul lui

          Comment


          • #6
            Te poate da pe tine in judecata daca asiguratorul nu plateste, insa tu iti chemi garantul, adica acel asigurator.
            Deci relax, brokerul e idiot, nu stie despre ce vorbeste legat de acest aspect.

            Comment


            • #7
              Am mai discutat cu alti colegi pe un thread cu un subiect asemanator in care se sustinea sus si tare ca poti fi pus sa platesti o dauna daca te da pagubitul in judecata.Sigur poti fi actionat in judecata numai ca tu ai incheiat un contract ca sa zic asa cu o firma care se obliga sa-ti plateasca eventualele daune provocate tertilor.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Eu am de 3 ani de zile RCA-ul la «mighty» Carpatica. Nu am avut nevoie de RCA decât în primul meu an ca șofer (eram tânăr și mă grăbeam la gagici). Am avut două tamponări, foarte ușoare în mai puțin de o săptămână. Cu ocazia asta mi-a intrat în cap că gagicile și mașinile plus graba nu se împacă bine.Atunci aveam RCA-ul la Unita. Apoi cred că l-am avut la Asiban, sau ceva de genul.
                Am facut RCA la Carpatica pentru că, oricine într-o economie capitalistă, caută să își reducă costurile. ÃŽn caz că...Doamne ferește, cu toate că fac peste 70k kilometrii pe an, și de 4 ani nu am avut niciun eveniment, ba chiar am utilizat 4 truse medicale pe diverși cetățeni, parcați în pomi, stâlpi, garduri..etc., n-au decât să mă dea în judecată. Și asiguratorul și nefericitul pe care l-am lovit. Dau și eu în judecată asiguratorul și CSA.

                Comment


                • #9
                  Chiar nu vreti sa intelegeti ca nu se intampla nimic, nu?
                  Poate sa te dea in judecata si mama pagubitilor, tu esti verde ca o floricica.
                  Vreti sa va silabisesc?

                  Comment


                  • #10
                    vezi ca uiti situatia in care la o masina veche nu iti despagubeste 100% piesa lovita din cauza ca masina e de cand lumea si sunt acoperiti prin lege de chestia asta, iar pagubitul te poate da in judecata ca sa isi recupereze diferenta.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Pentru cativa zeci de lei in plus, merita sa scapi de un eventual circ, sa nu mai zic ca poate dai in vreun bizon si nu-i despagubeste, sa vezi ce show ai pe la poarta cu ala, cu putin noroc ti-o iei si-n mufa. Mergi la Politie, la IML, apoi in tribunal, bani aruncati cand se putea evita facand un RCA la o firma serioasa.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        Unde zice asta bre? Sigur nu la CASCO?

                        Comment


                        • #13
                          a fost si un reportaj la tembelizor cu astia cu dacii unde o usa noua facea cat jumatate de masina ,automat e clar ca daca masina e veche nu iti va da la inlocuit ce e lovit ci reparat,iar daca vrei banii iti va da procent ,iar daca tu iti cumperi usa noua ca asa vrei tu ai tot dreptul sa ceri diferenta de la ala ce te-a lovit ...
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            Nu o sa dau nicodata cei "cativa" zeci de lei in plus pentru o asigurare RCA mai "buna", CASCO s-a inventat pentru aia care nu au rabdare ca RCA-ul sa le plateasca daunele, cat despre tribunal in cazul asta... e blana de oaie aruncata in fata lupului. Ii rog pe cei care o sa ma injure in gand (doar pentru ca aici nu au voie) sa ma ierte pentru lipsa simtului civic...
                            Aici este o discutie mai lunga si mai condimentata.
                            Last edited by vasile78; 2 February 2012, 14:38.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by vasile78 View Post
                              Nu o sa dau nicodata cei "cativa" zeci de lei in plus pentru o asigurare RCA mai "buna", CASCO s-a inventat pentru aia care nu au rabdare ca RCA-ul sa le plateasca daunele, cat despre tribunal in cazul asta... e blana de oaie aruncata in fata lupului. Ii rog pe cei care o sa ma injure in gand (doar pentru ca aici nu au voie) sa ma ierte pentru lipsa simtului civic...
                              Aici este o discutie mai lunga si mai condimentata.
                              CASCO daca masina are mai putin de 10 ani vechime, daca depaseste varsta, ori nu-ti mai face nimeni ori renunti tu din cauza costului.

                              nu mai cita postul anterior
                              Last edited by Cristi_Xp; 2 February 2012, 15:16.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google