Busitura>>Asiban

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Busitura>>Asiban

    problema: am intrat in curul uneia.
    daune: spoiler fata, masca, far stanga, armatura, capota, grila radiator, posibil radiator(e indoit) si posibil un proiector.
    Am deschis dosarul de dauna marti 06.01.
    Agentul a uitat initial sa-mi scrie de spoiler, eu ca prostu am uitat sa ma uit( ) si a uita si de capota, desi poze a facut.
    De radiator nu a zis nimic, nu s-a uitat in amanunt.
    Intrebare: la ce service(ce are conventie cu Asiban) imi recomandati sa merg astfel incat sa rezolv totul civilizat FARA SPAGA, de preferat fara angajati de etnie rroma(nu ca as avea ceva cu ei).
    la service-ul la care am fost intrecut pentru 2 probleme relativ minore acum, cand au simtit sacalii ca e rost de bani un angajat de etnie rroma, citez " lasa fratioare ca iti fac eu constatare"
    acelasi angajat a spus " si lonjeronu e atins" ba mai mult, nesimtire pe fata, a zis "si incuietoarea de la capota" desi aia MERGE FFS.
    Inteleg ca daca nu platesc eu tu crezi ca poti sa tragi cat vrei...da frate...nici sa ma prostesti in fata, nu stiu eu mecanica dar daca iau 5 carti si stau intr-un atelier de mesteri intr-o luna te fac si pe fata si pe spate, cu toata esperienta ta
    Agentul de asigurari mi-a recomandat un service, am vorbit cu patronu, ar urma sa ma duc luni sa vad ce zice DAR daca am suspiciuni cu privire la corectitudinea acestora...pot sa-mi spuna ca e gata in 2 zile...tot nu le-o las daca, dupa cum spuneam am suspiciuni ca sunt JEPCARI

  • #2
    Acuma nu or fii chiar toti JEPCARI...incearca la reprezentanta sa o repari, sau la un service serios,agreat de Asiban. Nu te lasa influentat de agent,care poate sa te trimita la vreun prieten cu service, apoi ia si el un mic comision din afacere. Atentie insa cu constatare, daca nu e trecut spoilarul si capota, le platesti tu.
    niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

    Comment


    • #3
      Cum am mai scris si pe alta sectiune: nu face greseala sa te duci la un service de care nu a auzit nimeni, unu' la mana. Si doi: pe autorizatia de reparatie de la politie sunt trecute spoilerul si capota? Daca da, te duci la ala care ti-a facut constatarea si ii dai cu ea peste nas, daca nu, te duci tot la el, dar nu-i mai dai peste nas , ii atragi atentia omeneste ca a uitat sa treaca cele mentionate mai sus.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        Dute cu ia la reprezentanta pentru ca acolo iti pun piese originale...si pe mine au vrut sa ma duca la nush ce servis ce au contract cu asibanu unde lucra cu piese patentate (ne originale) si i-am refuza. O tot incercat ei sa ma convinga sa ma duc acolo ca la dacia ii scump si nu or sa acopere toata paguba. Le-am si zis verde in fata, eu mi-am platit casco tot timpu la timp si nu am comentat ca ar fi prea mare asa ca si ei fac cum zic eu.

        PS; oricum se mai face o constatare la serviceu unde o duci
        Last edited by mishu_wrc; 9 January 2009, 18:09.
        ...de doi lei :p

        Comment


        • #5
          chiar daca se face constatare o sa mai merg odata la agent inainte macar capota sa o scrie.
          intrebare: in fata e un singur radiator sau doua? armatura fata a intrat putin in el/ele si sunt concave, masina functioneaza, ar fi imperios necesara schimbarea acestora?

          Comment


          • #6
            daca nu sunt fisurate, nu. dsar cum n-ai de unde sa stii decat atunci cand or sa curga, eu zic sa le schimbi, ca s-ar putea sa cedeze la cateva saptamani dupa ce ai reparat maasina si atunci o sa te zgarii pe ochi...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              da seba, insa dupa cum am observat radiatorul e format din conduce de aprox 0.5cm diametru si sunt multe aripioare fine.
              in momentul impactului ele erau calde, astfel ca sunt sansele ca sa se fi fisurat sunt mai reduse(nu prea stiu fizica)
              imi fac griji datorita armaturii, nu stiu cum s-a deformat si daca a facut pagube in sensul de a zgaria/intepa vreuna din conducte.
              dupa cum spuneam, jucaria inca functioneaza.
              si totusi...in fata e unul sau 2 radiatoare?

              Comment


              • #8
                Daca nu platesti tu, nu te mai agita. Sa schimbe baietii, ca deaia platesti asigurare. Si de preferabil du-o la reprezentanta, sunt piesele mai scumpe dar esti linistit. Daca ai aer conditionat sunt 2 radiatoare(asa stiu). Si chiar daca nu au contract cu reprezentanta dute linistit ca ei sunt obligati sa plateasca. Eu cand am dus masina in service ala mi-a zis de la asigurari ca nu are contract cu Dealerul, dar pentru aia tot au facut-o(ca au nevoie de bani). Ei din asta traiesc, ca din vandut masini nu le mai mere.
                Last edited by cristivsb; 10 January 2009, 00:31.

                Comment


                • #9
                  @RSX daca ai si aer pe ea sunt doua radiatoare... iti recomad AUTO MARCU'S GRUP din Pantelimon nr.450... sunt seriosi... o mica atentie tinichigiului si vopsitorului si merge treaba ca pe roate restu firma de asigurari

                  Comment


                  • #10
                    Asibanu are contract cu reprezentanta, doar cand ai luat masina te-or obligat sa faci casco la ei, numa se trag pe cur, vor sa iasa si ei mai eftin si sa castige si un comision de la serviceu ala, da nu lasa dupa ei ca tu esti sefu;).

                    La versiunea cu AC is doua radiatoare (radiatoru de apa si de clima)...si chiar de nu is sparte radiatoare mai mult ca sigur is rupti suporti de prindere (la dacia schimba radiatoarele, iar alti le leaga cu sarma)

                    Si apropo la masinile pana in 4 sau 6 ani (nu mai stiu exact) piesele (in special tablaria) ce is avariate se schimba nu se repara..nu ii lasi sub nici o forma sa umple masina de chit

                    PS; fati timp cand se face constatarea la service sa fi si tu de fata
                    ...de doi lei :p

                    Comment


                    • #11
                      In Bucuresti Asiban are contracte de colaborare cu toate reprezentantele Dacia mai putin Meridian.
                      Referitor la elementele neconstatate de inspectorul de daune stai linistit. Daca se observa avarierea lor in service se vor inlocui si vor lua legatura cu Asiban pentru suplimentarea notei de constatare.
                      Radiatoarele se inlocuiesc de obicei chiar daca sunt putin avariate si nu curg. Depinde mai mult de cei din service.
                      Daca sunt piese ce se pot repara pastrand normele date de producator, acestea se vor repara iar in caz contrar se vor inlocui.
                      tema, ideea si morala este banii
                      banii este fericire restu' tot e amagire

                      Comment


                      • #12
                        Ii dau dreptate lui ngrazvan . Cand iti agentul iti face poza nu poate sa vada si sa surptinga toate avariile. Ele se vor constata in service. Asa mi s-a intamplat mie. Iar Asibanul m-a despagubit imediat.
                        Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Asibanul lucreaza cu decontare directa cu Auto Cobalcescu ( Grigore Cobalcescu 45 ) , Nesty Auto ( Berceni 80 ) , Comauto Meridian ( Turnu Magurele si Iuliu Maniu ) , Ipso ( pod Otopeni ) , Auto Center ( Venerei 12-14 ) si Dacoserv ( Preciziei 4-6 ) . Daca vrei si nr de tel , cauta-ma . Eu iti recomand Ipso . Lucreaza super bine . Du-te in service si fa-ti programare , oricum la reparatie se face reconstatare pt piesele lovite si care nu se vad la prima privire . Serviceul trimite la asigurare necesarul la inlocuire si astia isi dau acordul . Sau nu .
                          Last edited by FLORIN77; 12 January 2009, 11:33.
                          B -X X - DDF x 2

                          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                          Comment


                          • #14
                            Agentu constatator ar face bine sa scrie pe hartie pe langa ceea ce se vede si : ''si alte vicii ascunse'' , in felu asta esti acoperit de orice fel de nereguli care nu se vad (treaba invata de la un politai).

                            Daca s-a facut ca ''uita'' de spoiler si mai stiu eu ce (care se vad de la o posta!) e un neserios si tre sa-l strangi de o o

                            PS: fara probleme mai poti face si tu un rand de poze.

                            Comment


                            • #15
                              Nu scrie ce vrei tu . Si oricum , in service obligatoriu se face reconstatare , la mine de fiecare data s-a facut , o data bara din fata se cojea vopseaua pe ea ( fusese vopsita ) si in loc sa o refaca pe garantie au facut reconstatare cum ca are suporti rupti si au schimbat-o si vopsit-o pe casco . Niciodata nu iti va scrie la casco 'si alte vicii ascunse '. Pt ca intotdeauna daca pe langa nota de constatare casco mai este ceva de facut serviceul cere acorcul casco ( cu poze pe mail , tot tacamul ) .
                              B -X X - DDF x 2

                              :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google