Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care act de vanzare cumparare?!!!

    Comment


    • Asta:http://www.autoimport.ro/res/Downloa..._cumparare.pdf
      In momentul cand vinzi masina scoti de pe net un act in doua exemplare si il completezi .

      Comment


      • Masina ramane in continuare in baza de date a DRCIV pe numele vanzatorului. Ghiciti voi pe ce adresa se trimit procesele verbale. Cine a spus adresa din talon, are 10 puncte.
        Pe urma te apuci sa contesti procesele verbale fluturand contractul (care nefiind inregistrat niciunde, are o valoare juridica indoielnica, fiind incheiat intre 2 persoane fizice). Si trebuie sa mizezi pe radierea fiscala (daca ai facut-o). Deocamdata mai merge, dar s-au prins si autoritatile.
        Last edited by mr.K; 17 November 2013, 21:35.

        Comment


        • Nu ai ce sa platesti din moment ce tu ai radiat masina
          De asemenea, valoarea contractului intre 2 persoane fizice are aceeasi valoare chit ca e declarat sau nu.

          Comment


          • Un contract intre 2 persoane fizice poate fi antedatat cu cat e nevoie.
            Radierea de la Inmatriculari e cea care te scapa de probleme.
            Acum ceva ani radierea o facea vanzatorul masinii. Legislatia stramba lasa cumparatorul sa inmatriculeze masina si implicit sa o radieze de pe numele fostului proprietar.
            Si ala o face cand vrea, adica niciodata in general, in cazul samsarilor si al persoanelor de rea credinta.


            Voi spuneti ce doriti, faceti ce doriti, la Directia Inmatriculari Vehicule, tot numele vostru se afla in dreptul numarului de inmatriculare al masinii.

            O masina inmatriculata recent a trecut pe la 4 proprietari in 7 ani, dar actele era pe numele primului. Ultimul cumparator a avut de plata 20 de milioane amenzi adunate si inca neprescrise, pentru a o putea inmatricula pe numele sau.
            Last edited by mr.K; 17 November 2013, 21:57.

            Comment


            • MrK are dreptate.




              Totusi amenda se contesta si eu zic ca e imposibil sa nu castigi, dar gandeste-te ca iti pot veni amenzi o data la 3 luni parca(pana acum 1 an puteau veni si 5 pe zi!!) si pt fiecare amenda trebuie deschis alt proces. E plin netul de vanzatori care au problema asta.

              In noul cod rutier se reglementeaza problema,dar nu se stie daca va fi aprobat si cand va fi.
              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

              Comment


              • Poate fi luna si amenda numai la lipsa rovinieta.
                Poate fi ziua si amenda la viteza excesiva.
                Etc.....

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Masina ramane in continuare in baza de date a DRCIV pe numele vanzatorului. Ghiciti voi pe ce adresa se trimit procesele verbale. Cine a spus adresa din talon, are 10 puncte.
                  Pe urma te apuci sa contesti procesele verbale fluturand contractul (care nefiind inregistrat niciunde, are o valoare juridica indoielnica, fiind incheiat intre 2 persoane fizice). Si trebuie sa mizezi pe radierea fiscala (daca ai facut-o). Deocamdata mai merge, dar s-au prins si autoritatile.
                  ai perfecta dreptate. femeii mele i-a venit amenda pentru rovinieta. masina vanduta si radiata de prin 2003. si acum se judeca si are slabe sanse sa castige.

                  Originally posted by Cezar View Post
                  Nu ai ce sa platesti din moment ce tu ai radiat masina
                  De asemenea, valoarea contractului intre 2 persoane fizice are aceeasi valoare chit ca e declarat sau nu.
                  gresit. radierea e egal cu zero. atata timp cat cumparatorul n-o inmatriculeaza,
                  tie iti vin amenzille. poate nu mai vine impozitul. dar atat. am fost personal cu ea la DRPCIV, si aia ne-au zis putin mai frumos, ca pe ai ii doare "la bascheti" ca masina n-a fost inmatriculata si suntem buni de plata.
                  dupa ce le-am adus radierea, au zis ca poate avem noroc sa fie oprit in trafic si sa i se ia talonul.
                  daca nu, nu.
                  Last edited by B997NDL; 17 November 2013, 22:09. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Problema din cate stiu eu e doar la roviniete. La camere fixe iti vine hartie sa comunici cine a condus masina in data de .. in locul .... . Dar la roviniete vine direct amenda....

                    In noul cod rutier scrie clar. Cand vanzatorul se duce la impozit sa o scoata de la impozit, aia de la impozit in termen de 5 zile trimit la politie faptul ca masina s-a vandut. Daca nu vine ala care a cumparat-o sa o treaca pe numele lui in termenul de 60 zile masina se considera cu inmatricularea suspendata si cand e depistata in trafic pe langa faptul ca ii ia talonul si numerele se ia si permisul celui care a condus-o!. Dar inca nu s-a aprobat codul rutier, ca asa e in Romania o masura bine gandita ca asta de mai sus nu poate fi aprobata din cauza ca vine la pachet cu alte idiotenii care tin aprobarea pe loccc

                    In orice caz sa nu deviem de la subiect, cine are de gand sa ia un logan ieftin poate sa prosteasca acum un vanzator ). pentru cumparator riscurile sunt minime! Si ar fi si pt vanzator daca gaseste un cumparator de buna credita...dar eu stiu cati or fi de buna credita. pana la urma daca as fi vanzator as mari pretul cu 250euro si 10 ani de acum inainte ii fac EU rovinieta la masina, sa fiu sigur ca nu-l iau camerele ) Va dati seama ca masura asta se da si pt ca prin metoda asta se fenteaza timbrul de mediu, ceea ce lor evident ca nu le convine
                    Last edited by bossake; 17 November 2013, 22:14.
                    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                    Comment


                    • Originally posted by bossake View Post
                      MrK are dreptate.
                      Totusi amenda se contesta si eu zic ca e imposibil sa nu castigi.
                      nu castigi. trust me.
                      te judeci cu cnadr-ul sau cum ii zice. pe aia o platesti. poate ai noroc la urmatoarele. o sa revin cu detalii dupa ce primim decizia. \
                      am facut topicul asta de legislatie. sa revenim.

                      Comment


                      • Frumoasa :

                        Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                        Comment


                        • In cazul in care iti plac nuantele tari.
                          Mie imi pare masina de balci, degeaba Citroen incearca sa fie originali, sfarsesc prin a arata ridicol.

                          Comment


                          • Ridicol nu poate sa fie ce naiba, e chiar o masina foarte frumoasa exterior dar habar nu am daca m-as putea obisnui cu asa interior tipator...
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • [QUOTE=B997NDL;1532861


                              gresit. radierea e egal cu zero. atata timp cat cumparatorul n-o inmatriculeaza,
                              tie iti vin amenzille. poate nu mai vine impozitul. dar atat. am fost personal cu ea la DRPCIV, si aia ne-au zis putin mai frumos, ca pe ai ii doare "la bascheti" ca masina n-a fost inmatriculata si suntem buni de plata.
                              dupa ce le-am adus radierea, au zis ca poate avem noroc sa fie oprit in trafic si sa i se ia talonul.
                              daca nu, nu. [/QUOTE]

                              Daca ti-ai luat avocat de ii platesti 500 de lei e problema ta.
                              De 500 lei face treaba, sau poate chiar de mai putin.
                              Aici, totul se discuta de fond!
                              Eu astept decizia. Eventual poate faci o copie a inaintarii.

                              Legea este cat se poate de clara, doar ca unora le place sa se faca victime si sa viseze urat noaptea.

                              Pt Ndl, ca nu intelege: tu ai obligatii fata de 2 instituii ale statului: fisc si inmatriculari.
                              Eu pot lua oricate amenzi, atata timp cat masina se afla in posesia mea.
                              Dupa ce nu se mai afla in posesia mea, toate atributele respectivlului auto, de la plata impozitelor, amenzilor, s.a.m.d. cad in ograda noului proprietar.
                              Alta treaba: arata-mi articolul de lege unde se stipuleaza cum ca tu ai obligatii fiscale de rezultat, chiar daca ai vandut masina, si chiar daca ai declarat vanzarea ei!
                              Last edited by Cezar; 17 November 2013, 23:17. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Este clar un abuz dar din pacate asta e situatia reala. E foarte simplu, aia de la CNADR NU verifica daca mai e masina pe numele tau la IMPOZIT. Ei verifica daca e pe numele tau la Politie si ATAT. Mai departe contesti amenda unde zic inca odata e imposibil sa nu castigi chiar si fara avocat.
                                Dar ramane bataia de cap enorma din punctul meu de vedere cu procese, termene, amanari etc.
                                Radierea de la impozit NU presupune si radierea de la politie, nu au nicio treaba in momentul actual.
                                Sunt mii,zeci de mii de pagubiti in situatia asta. Si nu e de anul asta, e de vreo 6-7 ani cand s-a scos radierea de la politie. pana acum 7-8 ani mergeai la politie cu cumparatorul si radiai masina si ala scotea numere rosii. Acum nu se mai poate face asa, chipurile domne au simplificat procedura.



                                ontopic: ATENTIE la acest anunt http://www.autovit.ro/bmw-x5-C31307939.html )
                                Last edited by bossake; 17 November 2013, 23:47.
                                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google