Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scuze era vorba de Esp...nu de Ebd.greseala mea :P.Si nu o comparam la stabilitate cu Bmw seria 3..care din cate stiu e recunoscuta pt tinuta de drum impecabila.
    Last edited by L3on; 30 December 2013, 23:14.

    Comment


    • Originally posted by bossake View Post
      pt mine cand vorbesc de dotari la e46 automat vorbesc de pilot automat, volan sport, trapa, xenon, pachet m-tech, interior sport, incalzire scaune, harman kardonn, magazie cd, navigatie).
      pe care desigur le au orice skoda si orice logan. ce vorbim noi aici ?!
      ziceai ca e "chel". in comparatie cu ce ?! se comparau o skoda si un bmw la acelasi pret. e skoda mai dotata ?

      Comment


      • Originally posted by bossake View Post
        e46 chiar este o masina scump de intretinut. cand dai pe o bascula buna 4-500 lei, pe un termostat la cea mai mica motorizare 160 lei, un amortizor sachs vreo 330 lei, ...eu zic ca e o masina pe care nu oricine care are doar 3-4-5000 de achizitie o si poate intretine. dar calitatea se plateste, te bucuri ca o iei la aproape acelasi pret cu care vecniul si-a luat un golf4, poti sa te lauzi ca ai o masina clar mai calitativa (desi sunt clase diferite dar zic asa in mare), dar si cand vine vorba de intretinere platesti din plin calitatea mai mare.
        Nu mi se pare mai scump de intretinut decat un VW Passat din acelasi an, spre exemplu.

        Comment


        • Si in plus de asta, E46 sunt la dezmembrat grupa mare (uitatati-va si pe forumul BMW), multe cu volan pe dreapta rulate in UK, deci piese se gasesc si ieftin.

          Comment


          • Originally posted by L3on View Post
            Iti garantez ca e diferenta mare de la Logan la Skoda Octavia.Le posed pe amandoua si nu prea e cale de comparatie intre ele.Se vede clar ca cehii nu au facut rabat la calitate ca cei de la Dacia.Abs+ebd,climatronic,scaune incalzite si multe altele la care Dacia nici nu visa in 2003 cand a fost fabricata Skoda pe care o posed.Iar ca tinuta de drum nici nu mai vb.
            Si eu detine ambele "cazane".Cum spunea colegul,nu cred ca se pot compara..Nu ridic in slavi modelul ceh dar hai sa fim un pic cu picioarele pe pamant..
            Hai LA MULTI ANI!!
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Daca tot se discuta aici de diverse oferte, am si eu o rugaminte la voi, poate ma ajutati cu niste linkuri,sugestii vizavi de un autoturism mai "pamantean" pentru cineva mai in varsta(nu foarte) cu posibilitati financiare nu foarte mari de achizitie/intretinere.
              Se doresc urmatoarele:
              - neaparat motor pe benzina si cu o capacitate maxima de 1600cm3
              - de preferat berlina/break, pentru un spatiu mai marisor, dar e ok si hatchback
              - se doresc costuri cat mai mici de intretinere/taxe pentru ca nu se merge mult cu masina si nici nu produce nimic
              - nu se doresc optiuni pretentioase, sa fie o masina cat mai serioasa si aproape de starea originala(fara tuning,etc)
              - nu conteaza daca are sau nu AC, geamuri electrice,etc, conteaza cel mai mult starea generala (aspect, functionare)
              - suma maxima este undeva la 2500 euro (cu ceva peste pentru oferte ok, asta incluzand o eventuala taxa de inmatriculare)
              Pana acum singurele variante la care s-au gandit: un Matiz(din prisma pretului, si cheltuielilor de intretinere/taxe) dar eu nu prea sunt de acord, sau un Ford Fiesta in doua usi tdci pe care am gasit-o la un pret bun, dar care nu prezinta incredere.
              Nu e graba, bani sunt pentru masina disponibili pusi deoparte, insa poate aveti niscaiva recomandari, oferte personale, de la cunoscuti, etc pe care mi le puteti da eventual si pe mesagria privata.
              Va multumesc!
              Last edited by andreyi; 2 January 2014, 10:36.

              Comment


              • Pai daca bugetul e limitat, mai bine taie dieselul sh din lista de cumparaturi.
                Vrei spatiu mai marisor dar vorbesti de Matiz si Fiesta.
                In 2500 de euro eu m-as opri la un Focus 1.6 pe benzina de prin 2001-2002.

                Comment


                • @andreyi - Pentru costuri de intretinere mici, spatiu mare = Logan 1.6MPi, 2006-2007, cu putin noroc se gaseste si Laureate in banii aia.
                  Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                  Comment


                  • Dieselul de care am zis, era o oferta "la vedere" pentru cei care doresc sa achizitioneze masina(dar eu le-am zis sa scoata diesel din schema si Matiz). Eu m-am gandit la Opel Astra(caravan,hatchback) 1.4/1.6 benzina sau Ford Focus cu aceleasi caracteristici. Ar fi ideal un Logan 1.4 mpi/1.6 mpi pentru costuri reduse de intretinere si piese/mecanici pentru ele pe toate drumurile.

                    Comment


                    • Logan este ideal prin prisma pretului mic de achizitie si anului de fabricatie recent, comparativ cu Astra sau Focus.
                      Comparand Focus cu Astra, Fordul iese invingator datorita tinutei de drum bune, constructiei mai "inchegate" si motoarelor fiabile. Dar cum la o masina mai veche de 10 ani, defectiunile sunt inerente, daca vei lua Focus sa te astepti sa scoti mai multi bani din buzunar, spre deosebire de Dacia si Opel, care nu au preturi exagerate la reperele aftermarket.

                      Daca ar fi cazul sa aleg, eu as lua Logan, strict financiar vorbind.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • Subscriu, Loganul e cel mai bun in banii aia, daca nu gasesti Laureate, un ABS+ e foarte bun (oglinzile incalzite se pot pune si after).

                        Comment


                        • Clar, si eu merg pe Logan, dar cel putin pana acum n-am gasit nimic convenabil(prefer ceva cu taxa platita) deci cel putin 2007-2008. Chiar nu conteaza motorizarea/culoarea/optiunile(totusi servodirectia ar fi un minim), va fi strict o masina de utilizare normala care sa functioneze impecabil. Mi se pare mie sau e cam slaba oferta de Loganuri minim 2007?

                          Comment


                          • Oferta de Loganuri minim 2007 in bugetul de 2500 de euro cuprinde in general doar 1.5 dci cu motorul varza sau benzinare lovite/care au fost pe taximetrie.

                            Comment


                            • Ei nu sunt, n-ai cautat tu bine. Probabil ca un 2-300E n-ar mai fi o problema pentru o masina buna...oricum, la preturile alea se mai poate negocia.

                              http://www.autovit.ro/autoturisme/da...price[to]=3000

                              Comment


                              • Originally posted by L3on View Post
                                Iti garantez ca e diferenta mare de la Logan la Skoda Octavia.Le posed pe amandoua si nu prea e cale de comparatie intre ele.Se vede clar ca cehii nu au facut rabat la calitate ca cei de la Dacia.Abs+ebd,climatronic,scaune incalzite si multe altele la care Dacia nici nu visa in 2003 cand a fost fabricata Skoda pe care o posed.Iar ca tinuta de drum nici nu mai vb.
                                Skoda aia din anunt e un golf IV, fara clismatronic. ABS cu EBD are si loganul meu din 2005, scaune incalzite se pun de origine cu 200 de lei, la tinuta de drum nu vad ce mare diferenta sa fie, ca nu e skoda vreo masina sport. Iar la calitatea fabricatiei, e diferenta mare intre skoda din 2000 si alea Tour mai recente.
                                In fine, fiecare cioara isi lauda puiul.

                                Loganuri din anul ala nu se gasesc ca au taxa platita, sunt cele mai ieftine probabil din categoria asta si se dau repede ma gandesc.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google