Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic sa vindem masini noi si anual, sa le mai impingem RETROACTIV o taxa la revanzare, taxa de care nu stiau la momentul achizitiei.

    4. Sa se bonifice RCA-ul unei masini noi cu subventie de la stat, in cuamtum de 100% pe un an!
    Iar pe aia care cumpara masini produse in Romania, sa-i penalizam cu un RCA dublu ca pret, taxa pe prostia de moment ca au ajutat economia autohtona.

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      De aceea, ar trebui sa se introduca taxe, in asa fel incat sa devina foarte scump sa utilizezi ciurucuri pe post de masini. Insa, in stilul asta nu mai privesti voturi. Si facem un test. Va propun:

      1. Sa marim taxele pentru masinile cu an de fabricatie pana in 2004, exceptand cele istorice. Taxele sa fie marite cu 200%.
      2. Sa se mareasca RCA-ul cu 250% pentru astfel de masini
      3. Sa se micsoreze impozitul si taxele de drum pentru masinile noi cu 40%
      4. Sa se bonifice RCA-ul unei masini noi cu subventie de la stat, in cuamtum de 100% pe un an!

      Ia sa vedem, cati vor sa-mi dea Mwie pentru ce-am propus acum
      Te-as vota oricand!

      P.S. Ai zis 2004 da? Ca sa rezum comportamentul romanului ;)

      Comment


      • Cand transportul in comun devine mai scump decat deplasarea cu masina a 2 sau mai multe persoane, orice ciuruc de masina e ok si potrivit pentru o masina cu venituri relativ modeste, ce traieste intr-o tara de cacao ca Romania.
        Nu stiu unde vedeti voi in vest numa' masini de 3-5 ani (sau sub10 ani) pe strada, ca am vazut modele din anii '90 de mi s-a acrit.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Eu zic sa vindem masini noi si anual, sa le mai impingem RETROACTIV o taxa la revanzare, taxa de care nu stiau la momentul achizitiei.


          Iar pe aia care cumpara masini produse in Romania, sa-i penalizam cu un RCA dublu ca pret, taxa pe prostia de moment ca au ajutat economia autohtona.
          Asta cu taxa auto e iar o alta tampenie!!!
          Eu as face altfel:
          1. as pune tva la masini noi de 5%, astfel scazand pretul de achizitie al unei masini cu aproape 20%. Ex: un logan costa 8900 cu tva 24%. Cu TVA de 5% (ce deja este implementat in alte domenii), costa cam 7200, sau pe acolo.
          2. Masinile noi ar avea o taxa de inmatriculare, insa foarte mica. Daca nu o introduci, nu va plati nimeni. Insa taxa de prima inmatriculare pentru un logan benzina sa fie in jurul a 50 euro, iar pentru diesel 30 euro.
          3. Masinile noi sa aiba o rovigneta mai mica. Masinile vechi sa aiba o rovigneta mai mare. Este si logic de ce. Vechimea trebuie cuantificata in urma unui studiu mai intens, dar sa zicem groso modo, sub 2004-3. Pe acolo.
          4. Taxa de circulatie in centrul orasului. Masinile noi sa aiba o taxa foarte mica, modica. Cele vechi sa fie cocosate de taxe!!!!


          Eu propun astfel de lucruri, pentru ca nu este normal ca in Romania sa existe atat de multe ciurucuri si o sa zic si de ce:
          1. poti avea teoretic o masina super premium la bani de nimic, cu o intretinere foarte ieftina => la ce sa mai muncesc daca deja "m-am ajuns"
          2. stimulezi productia interna si sustii locurile de munca
          3. invatam sa fim civizilati!

          Ce as mai propune pentru sustinerea achizitiei de masini noi:
          1. adaos comercial nu mai mare de 100-150% in cadrul service-urilor de reprezentanta.
          2. eliminarea service-urilor de cartier!!!! Integrarea oamenilor ce lucrau in acel service in service-uri mari!
          3. crearea unei mici institutii de cel mult 10 oameni care sa urmareasca activitatea acestor service-uri. Sa-i bonifice prin propunerea de scadere a impozitului pe un anumit trimestru daca au fost productivi si daca nu au avut plangeri si sa-i arda prin taxe si amenzi daca au avut foarte multe plangeri!

          Comment


          • E plina de Panzere tara asta.De ce nu candidezi?Poate chiar faci ceva pentru tarisoara asta.
            Last edited by margelatu; 23 May 2014, 12:00.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • E plina de Panzere tara asta.
              Pai daca nu ruginesc, de ce sa nu fie plina? E plina Germania prin mediul rural de Golf 3. Arata-mi tu cate Dacia 1310 din 1992-1995 mai exista.

              Dintre toti producatorii mari mondiali, am ales sa luam spaga de la Renault ca sa investeasca aici, pe motiv ca tot pe modele lor s-a deschis fabrica de RABLE in anii '60.
              Restul, s-au oprit in Ungaria, Cehia. In Ungaria nici traditie auto nu aveau.
              Last edited by mr.K; 23 May 2014, 12:02.

              Comment


              • Esti sigur ca e plina Germania de golf 3?Eu cred ca ai vrut sa zici de Romanica.Mai exista dacii de alea cu gauri ,bineinteles.Poi au avut frica de romani ca fura piesele si le vand in târguri si bazare si no mai venit nimeni.Numai francezii o avut curaj sa vina.
                Last edited by margelatu; 23 May 2014, 12:06.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • Da', de Romania am vrut sa spun, cum sa nu... neamtul de rand isi schimba masina la 3 ani. Mai ales aia din Est. Vise!

                  Comment


                  • Originally posted by einstein1984 View Post
                    foarte misto masina. aseara ma uitam pe history, parca, si facusera 2 englezi un hot road dintr-un bristol. dar, parca, tot cu motor american.

                    Originally posted by Alex Matei View Post
                    Ceva frumos zic
                    Imi place tunelul,oare ar merge pus pe Ph1
                    http://www.autovit.ro/ferrari-ff-C32823477.html
                    cred si eu.... FF.... eheee.... are si valize dedicate.
                    ar trebui sa scoata si ai nostri sacose cu Logan.
                    Last edited by B997NDL; 23 May 2014, 12:27. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • ar trebui sa scoata si ai nostri sacose cu Logan.
                      De RAFIE, bune pentru gognele si muraturi.

                      O masina bunisoara, ca model.
                      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
                      Last edited by mr.K; 23 May 2014, 12:35.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Iar pe aia care cumpara masini produse in Romania, sa-i penalizam cu un RCA dublu ca pret, taxa pe prostia de moment ca au ajutat economia autohtona.
                        culmea e ca la noi, mai degraba incurajezi economia franceza.
                        cred ca in tara mai ramane ce e dupa virgula. iar salariile angajatilor dacia nu cred ca au crescut.
                        poate vor cere si marocanilor "sa incurajeze economia marocana" , cand se vor ridica ai nostrii cu pretentii salariale.

                        @mr.K
                        deja alea de rafie sunt o investitie prea mare. sa scoata "pungi de 1 leu", cum se zicea pre vremea lui ceasca.

                        Comment


                        • Sacul de rafie e 50-80 bani inscriptionat.Punga de 1 leu e scumpa.Doua pungi pe masina ar fi prea mare investitia.Pentru reducerea costurilor o sa scoata ceva piese din lLogan.Ahh ..m-am gandit la roata de rezerva si asa nu e nevoie de ea ca ocupa loc..Da-o dreaqu de roata.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • @cezar
                            nu se prea poate face ce zici tu, daca nu vor revolutie in tara.
                            si, vorba lui mr.K, nu stiu de unde ideea ca in strainatate ar avea doar masini noi.
                            grecia e plina de masini vechi. nici nu prea vezi de altele. in spania sunt o gramada. iar in germania, sa nu uitam ca exista fostul rdg, plus turci, plus polonezi (...etc) care nu au bani de masini noi, mai alel germane, care nu-s ieftine. alora le-am mai vandut noi loganul.

                            Comment


                            • Pentru reducerea costurilor o sa scoata ceva piese din lLogan.Ahh ..m-am gandit la roata de rezerva si asa nu e nevoie de ea ca ocupa loc..Da-o dreaqu de roata.
                              Ajunge sa faca prinderea rotii in 3 prezoane. Revenirea la traditii, ca tot e la moda sa stai in vacante in case vechi, fara apa curenta, sa dormi pe saltea de paie.

                              Comment


                              • Nu se poate.Necesita munca de proiectare revenirea la 3 prezoane.Alti butuci,alte suruburi etc.
                                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google