Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e samsar . de fapt din zona aia pitesti/mioveni/topoloveni nu gasesti decat extrem de rar masina buna. numai combinatori de masini multi din tata in fiu )
    1.9 tdi pe modelul ala de audi sunt toate euro3, nu exista euro4, taxa e aproape dubla decat atat cat scrie acolo. bine macar ca a fost sincer si a spus ca nu e platita, multi nu au nici un stres sa minta ca e platita si sa arda lumea.
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      nu are nici pe departe km aia, dar masina arata bine si e cel mai bun motor din perioada aia. asa da si maine loganu' pe asa ceva.
      Suna-l si vezi ce zice Sunt sigur ca iti ia loganul pt audi-ul ala.

      Mai fratilor, nu va mai uitati la masini de peste 10 ani, ca nu-si au rostul.
      Ala e un audi extrem de vechi si merita doar daca are pretul corect. Asa cum si-a luat intunecatul unul de a dat bani de ciunga pe el. Atunci da, e ok.
      Dar altfel, la 4000 euro o masina veche de 11 ani, la care trebuie sa se mai plateasca o taxa de vreo 1400, deci 5400 in total + o revizie, 6000.
      Pai sa ma iertati, insa doar eu vad problema?

      PLus ca-i un rahatel de masina, no offence.

      Comment


      • N-as fi de acord cu tine pentru ca am una la fel ca aia, difera jantele si schimbatorul+ volan+ CD playerul.

        E exact aceiasi culoare.

        In comparatie cu logan e la ani lumina in fata, la pret de logan nou chel-line.

        Mie nu mi se pare deloc slabuta in comparatie cu logan.

        In comparatie cu X5 si Porsche, DA e slabuta.

        Pentru un roman de nivel social mediu, e parfum.

        Comment


        • Nu bre, nu m-ai inteles...
          Hai sa o zic altfel: Cati km faci anual cu masina?

          Nu faceam comparatie cu X5 ori porsche, ca doar nu-s cretin

          Daca rulezi putin, acel a4 e cea mai buna solutie. Adica la sub 10.000 pe an (parca asa ziceai ca faci) este perfecta masina aia.
          Sa facem un calcul:
          - 2 masini, una noua, alta SH.
          Durata de viata - 5 ani - 40.000 km. (8000 pe an).
          Dacia noua: - 10.000 euro
          Audi vechi: - 4000 euro (vad ca asta-i media).
          Cost intretinere:
          a. Dacia noua - 400 lei o revizie + una de 1000 lei (distributie)- 2600 lei - 600 euro
          b. Audi vechi - tot cam asa - 600 euro
          Cost rulare: - aproximativ la fel (d.p.d.v al consumului).
          Cost piese
          a. Dacia noua - 0 lei
          b. Audi vechi - in 5 ani nu stiu ce ar putea cadea, insa in total face 16 ani, deci sigur se duce dracului ceva. Sa zicem un ambreiaj (500 euro), un sistem de evacuare (700 euro), cauciucuri (300 euro), AC compresor (au probleme des la ele - 800 euro).
          Total estimat (fara lucruri mici) - aproximativ 2300.

          Valoare revanzare dupa 5 ani:
          A. Dacia - 4000 euro
          B. Audi - 1000 euro

          Bani recuperati din revanzare si valoarea consumata.
          A. Dacia - 10000 - 4000 = 6000
          b. Audi - 4000 - 1000 = 3000

          Bani consumati cu rulare + achizitie + devalorizare
          A. Dacia - 6000 + 600 = 6600
          B. Audi - 3000 + 2300 = 5300

          Deci, la rulaj mic, renteaza Audi vechi (cu conditia sa nu se strice si alte lucruri mai importante, insa in 40.000 km nu prea cred).

          Acum sa punem cost de rulare, ca sa facem un cost pe km:
          Dacia - 7 l mediu / Audi 7l mediu - In 10.000 km va consuma 700l, in 40.000 = 2800 L x 6 lei = 16.800 lei.

          A. Dacia (6600 x 4.5 + 16.800)/40.000 = 1,2 lei
          B. Audi (5300 x 4.5 + 16.800)/40.000 = 1.01 lei

          Morala? Mai bine folosesti taxi!!!
          Last edited by Cezar; 26 June 2014, 11:22. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Dragos, masina aia mai are un mare atu in plus fata de celelalte trascarabete: vara franeaza senzational cu anvelope de iarna .
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • 250 de milioane a.k.a. salariul pe un an, pe o masina de 11 ani vechime, la care nu esti sigur de nimic. Da' ce kilu' meu, e la ani lumina de Logan, ii luam coisprezece seturi de gume de iarna sh pe post de anvelope de vara, iar cand pica ceva... ii legam si-o sarma, da-o dreacu'! Superb, sau ce!?
              De Cezar auzisem ca n-are toata tigla pe casa iar de mine aveam banuieli de ceva vreme... acum m-am convins.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Cezar +1 LIKE, dpdv economic e la fel in caz ca mergi putin, numai ca e totusi o diferenta de confort intre cele 2 masini, la acelasi pret pe km. Totusi in cazul meu masina nu aduce bani, o tin de dambla .

                SAM - ai perfecta dreptate

                Nikki- esti offtopic,

                Comment


                • Diferenta de confort este mai mult decat evidenta, iar pretul de rulare este mai mic pentru sh, nu identic. In 5 ani ramai cu 1300 euro in buzunar, deci 260 euro pe an (un weekend la mare). Cu Dacia noua, renunti la un weekend la mare pe an

                  So, am ajuns la aceeasi concluzie: cine vrea sa mearga putin cu masina, mai bine ia una SH sau foloseste taxi.
                  Cine vrea sa mearga peste 100.000 km, mai bine ia una noua.

                  Comment


                  • Boala asta e pe orice forum, cum se pune o masina mai veche, cum se face un buget de cateva mii de euro pentru reparatii. Unii pot sa si jure ca bugetul ala se va cheltui in maxim 2 ani.
                    In timpul asta, multi merg relaxati cu vechiturile alea.

                    Comment


                    • Bre nea K, matale ai avut masini vechi pana acum? Ai rulat cu ele ceva? Eu am avut pana acum asa:
                      - vw golf diesel (deosebit cotet)
                      - bmw 525 tds (alta bijuterie)
                      - hyundai coupe (asta e cea mai ok).
                      La toate (cu exceptia Hyundai - ciudat tare) am schimbat cel putin ce am scris mai sus.
                      Poti sa le iei sh, si iesi mai ieftin. Insa tot trebuie sa le iei! O masina de 16 ani isi cere tributul!

                      Comment


                      • Merg relaxati din ce vezi matale ca pieton. Stii cati bani l-au costat eventualele reparatii? Sau o masina stricata o vezi mergand pe strada?
                        Cumva ai vazut doar masini mergand, nu? Daca merg, atunci nu-s stricate ori reparate.
                        Din experienta mea, majoritatea sunt reparate.
                        Din experienta ta, majoritatea nu-s stricate.
                        Last edited by Niki; 26 June 2014, 11:42.

                        Comment


                        • Eu detin un logan 2005, daca nu as cunoaste-o mi-ar fi teama sa plec cu ea la drum din cauza varstei. Pai un audi precum ala, km fara numar si cine stie ce stare, as avea tupeu sa plec pana in Grecia sa ma plimb ?

                          Pe langa calculele sumelor ar trebui luat in calcul si confortul psihologic al utilizatorului. Pai prefer sa dau o mie doua de euro in plus dar sa stiu ca nu are firele lipite cu scotch pe dedesubt. Ca se poate intampla oricui asta e clar, dar de ce sa nu reducem sansele de a aparea vreo problema ?
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Samy de cat timp ai masina?

                            Comment


                            • Masina o stiu de noua, a fost a fratelui rulata de el 54 de mii
                              din 2011 o am eu si am facut cu ea ~45.000 km
                              masina foarte ok , dau la cheie si 5 mii de km am curaj sa plec la drum si ca ma intorc intreg acasa
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Sau o masina stricata o vezi mergand pe strada?
                                Cumva ai vazut doar masini mergand, nu? Daca merg, atunci nu-s stricate ori reparate.
                                Profund, n-am ce zice. COmpletez eu: daca afara nu e intuneric, ori e zi, ori iluminarea stradala e aprinsa.
                                Nu ma raportez la acel Audi, pentru mine diesel SH nu exista.
                                Evacuare 800 euro la A4? Vezi de treaba, costa cam tot cat la Logan. Daca ne legam de catalizator, ala e scump la orice masina.

                                Mai bine dai 1500 de euro sa vopsesti un Logan.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google