Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic ca nu ai dreptate, piesel sunt ieftine ptr cei care si le monteaza ei, ia mergi tu cu un logan in service, te curenteaza si aia...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Cu riscul sa fiu offtopic: zilele trecute am cumparat un Ford Focus, 2001, 1.8 TDCI, 85 KW, 200000 km pe bord(reali nu ma intereseaza). Detin Logan PH2, 2008-sept. Nci nu se compara cu loganul. Cand mi-am luat Loganul nici nu ma uitam la acel Focus ca nu-mi placea bordul... mi se parea invechit. Ei bine, masina asta din 2001 se tine de sosea mult mai bine decat un logan si este mult mai placuta de condus. Credeti-ma ca ingrijesc f mult masina din dotare insa Loganul e o masina greoaie...
      Asadar... chiar credeti ca e al naibii de scumpa o piesa de Focus incat sa nu merite confortul?

      Comment


      • Focusul chiar daca are o gramada de bucsi si alte cele, este o masina care sta foarte bine pe drum, chiar cel mai bine in clasa sa.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Originally posted by neculita View Post
          Cu riscul sa fiu offtopic: zilele trecute am cumparat un Ford Focus, 2001, 1.8 TDCI, 85 KW, 200000 km pe bord(reali nu ma intereseaza). Detin Logan PH2, 2008-sept. Nci nu se compara cu loganul. Cand mi-am luat Loganul nici nu ma uitam la acel Focus ca nu-mi placea bordul... mi se parea invechit. Ei bine, masina asta din 2001 se tine de sosea mult mai bine decat un logan si este mult mai placuta de condus. Credeti-ma ca ingrijesc f mult masina din dotare insa Loganul e o masina greoaie...
          Asadar... chiar credeti ca e al naibii de scumpa o piesa de Focus incat sa nu merite confortul?
          am si logan si focus. vei fi surprins cat de ieftin de intretinut e focusul. imi pare rau , dar nu cobesc , ca ai luat cel mai rau sistem de injectie. focusurile de 101 si 115 cai is cu probleme la pompa de injectie si injectoare , la fel ca 1.5 dci . pune filtre bune , bujii incandescente , motorina numai peco cunoscut etc
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Ma omorti voi astia cu intretinere ieftina...da, din vitan... Ia pune piese originale...mai este ieftina?

            Asa zic toti si despre opel, am avut...si nu e deloc ieftina intretinerea...
            Corsa c, un motoras de far 550 ron... Dezmembrati 50 ron, deci intrerinere ieftina cu piese sh
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by neculita View Post
              Asadar... chiar credeti ca e al naibii de scumpa o piesa de Focus incat sa nu merite confortul?
              Hai sa fim seriosi, o fi focusu ala vechi mama confortului, o fi vre-un S-klasse si nu stie lumea... eu la cel hatchback ma refer, altele nu am condus si nu am fost...sunt vai mama lor, ce confort, mai ales pt pasagerii din spate, unde au aia confort ? Ca eu la 1,72 deabia stau in cotetele alea in spate... iar de condus ca "feeling" nu e vreo mare scula...iar ca intretinere si fiabilitate ? Nu mai comentez... nu inteleg ce le ridica toata lumea asa in slavi.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • Toate afirmatiile tale pot fi adevarata, exceptand stabilitatea si manevrabilitea.

                Daca nu conduci sportiv, diferente nu ai sa vezi. Dar ele exista si sunt sesizabile.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Ce m-a impresionat pe mine la Focus:
                  - stabilitatea
                  - FRANELE!!!
                  - raspunsul motorului
                  Sigur, nu-i vreo scula comparativ cu S classe, cum S classe nu e o scula comparativ cu Bentley.

                  Kubala, tu ai 18 ani momentan. Mai trece timpul si ai sa intelegi de ce focusul este cumparat de f multi oameni.
                  Poate sunt toti idioti, si doar tu desteptul ce nu vede de ce "lumea le ridica in slavi".

                  Comment


                  • Cezar de unde stii tu ca am 18 ani ?
                    Eu vorbeam de alea vechi, nu de ce ai dumneata, focusuri noi, sau cine stie ce, vorbeam strict de hatchback an 2001. Niste cotete supra-apreciate...
                    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                    Comment


                    • Strict focus 2001 sta excelent pe drum, sasiu bun, tinuta de drum si manevrabilitte foarte ok.

                      Conditia, sa nu aibe amortizoarele, arcurile, franele defecte.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Cam ai dreptate amice Kubala,cum spuneam mai sus putin conduc momentan si un focus break de prin 2001 de 1.8 tdci ce mi-a atras atentia la el :
                        -motor diesel f zgomotos parca e tractor,lucru confirmat si de proprietar
                        -suspensie rigida se simte mai ales pe drum prost iar cum in Ro maj sunt asa ,ai sa o simti din plin
                        -stabilitatea e buna dar dc conduci ca un om normal nu ai sa simti nici o diferenta intre un golf,astra etc insa suspensie independenta are o intretinere costisitoare , doar ce am schimbat bucsile care sunt ''doar'' vreo 8 la nr.
                        -desi este o masina cu garda joasa la sol,pozitia de condus nu e f joasa gen golf
                        -calitatea interiorului n-re rost sa o mai aduc in discutie
                        Per total o masina banala iar faptul ca este f cumparata nu se datoreaza decat pretului f mic,la o simpla cautare un focus a ajuns sa fie mai ieftin si ca un astra din aceeasi ani iar asta spune tot.
                        Last edited by Allyn_y; 12 August 2014, 12:04.

                        Comment


                        • Originally posted by mumus View Post
                          Ma omorti voi astia cu intretinere ieftina...da, din vitan... Ia pune piese originale...mai este ieftina?

                          Asa zic toti si despre opel, am avut...si nu e deloc ieftina intretinerea...
                          Corsa c, un motoras de far 550 ron... Dezmembrati 50 ron, deci intrerinere ieftina cu piese sh
                          Nu stiai tu ce piese se cumperi. Ai auzit de Lemforder, de TRW, de Febi Bilstein? Astia sunt principalii producatori mondiali in materie de directie si suspensie, iar toti producatorii de masini cumpara piese de la ei, apoi le branduiesc cu sigla lor de zici tu ca o sa cumperi "piese originale".

                          Focus-ul, ca si Corsa, ca si multe altele sunt la fel de ieftine la intretinere ca si un Logan, cu piese aftermarket (nu din Vitan).
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Din pacate nu numai directia si suspensia se strica... Nici la corsa nici la logan nu suspensia sau directia a cedat... De fapt, la corsa sa dus o bucse de la bara stabilizatoare, aia cu tot cu brat si cele 2 bucse a fost vreo 100 ron, problema era la motorasul de far, iar un termostat, care il gasesti doar cu corp...cel mai ieftin a fost vreo 150 lei parca, iar la megane am bagat piese sh, ptr ca orice alegeam era scump ca naiba, iar la reprezentanta si mai scump...

                            De ex cea mai ieftina bobina, vreo 250 ron... X4 buc... Ia zi si mie unde sunt bobine trw la 100 ron? sau ceva ieftin... Sa nu mai vb ca dadea semne electrovalva, care e vre 350 ron, doar... Sa nu mai amintesc de fulie defazoare...
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Nu stau eu acum sa te invat cum sa folosesti google-ul, pentru ca mi-ar lua mult timp sa-ti explic cum sa bagi niste cuvinte intr-o casuta apoi sa apesti enter.

                              Bucsele le gasesti tot de la producatorii pe care i-am enumerat mai sus.

                              TRW nu face bobine de inductie. Beru si Tesla fac (zic de astia doi pentru ca sunt cei mai importanti. Gasesti bobina Beru la ~130 lei/buc, iar Tesla la ~110 lei/buc.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • La megane 2 ? Beru la 130?
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google